OZI navigacija v "Pesku" in drugje

Sahara, puščava, pesek in vse kar spada zraven...
Uporabniški avatar
Rooky
Prispevkov: 136
Pridružen: Ne Jun 12, 2005 5:01 pm
Kraj: Lj.

OZI navigacija v "Pesku" in drugje

OdgovorNapisal/-a Rooky » To Feb 21, 2006 4:17 pm

Glede na to, da se končno malo več dogaja.....in, da smo že kakšno navigacijsko v preteklosti rekli še nekaj navigacije za "peskovnik" in po potkah do njega :lol: :lol: ter linki na uporabne strani.

Toliko v pomoč in razmišljanje, kaj se da, da ne bo zadnjih 5 minut panika!!!

Če kdo rabi (bolj za silo) kalibrirane karte za tunis (OZI) jih lahko pobere na spodnjem linku (precej počasen link):

http://www.mi4x4.com/ficheros/mapas/

Niso bog ve kaj, so pa! Sigurno bolj točne, kot navigacija s kompasom in sekstantom sredi puščave... :shock:

Za neznalce, ki imajo notebook in nobene "avto navigacije":
Rabiš prenosnik
dokupiš napajalnik za avto (za 10 kSIT)
GPS USB antena od nekaj deset EUR dalje (za stotko dobiš odlično), odsvetujem modrozobo anteno iz razloga, ker rabi še eno napajanje, ko poleti po avtu, je ne najdeš ker je ne moreš za kabel nazaj potegnit :D
OZI dobiš for "free"

Naložiš in ponavadi dela :lol:
Kart za OZI je na netu kot smetja, sam mal je treba pobrskat.....
(če se mi bo dalo skenirat in kalibrirat "mišelinčka" za ta konec sveta, bom javil in .....)

PS: prenosniki ne prenašajo najbolje peskovnika, še slabše pa se obnesejo, če na njih dalši čas sije sonce skozi šipo.....


Softwer:
Ozi explorer, dobite tukaj:
http://www.oziexplorer.com/

Karte Slovenije (in precej drugih) se dobijo tukaj: http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovinsko-S ... Slovinsko/

Navodila za uporabo ozija:
http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... ost1502798

Tole je namenjeno v pomoč začetnikom, kdor ne paše med njih, dobrodošel s komentarji, nasveti in izkušnjami...


:kaj_takega_pa_se_ne:
Sferno trigonometrijo bom preskočil :twisted: :evil:

:amen:

_________________

L navigacijski P, Rooky

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Feb 21, 2006 9:54 pm

Tele 4x4 ficheros... karte, ki jih navajaš kot prve, smo mi imeli spodaj s seboj (jaz sem še vedno za papir), pa jih, razen, ko sem jih po avtu prekladal, ker so mi bile v napoto, takorekoč sploh v roke nisem vzel. So v redu za kraje, kjer je civilizacija (imena krajev, vrisane so ceste in potke, cevovodi...) sredi sipin pa nič ne pomagajo, saj so sipine narisane po slikarsko in ne odgovarjajo dejanski obliki terena.
Če hočete pravo podlago za vaše elektronske igračke, se obrnite na Jano (M/T), ki je sestavila eno fantastično karto iz slik na GOOGLE EARTH, vnesla notri minutno mrežo, potem smo pa to sprintali v več listov priročnega formata (merilo cca 1 cm na karti = 1 km v naravi). Zaradi vrisane mreže smo lahko kar pogledali na GPS (takega za 50 - 60 kSIT) in na karto naredili križec - brez ravnila in kotomerja, saj je minutna mreža v zelo dobro pomoč. Ker je taka karta v bistvu fotografija terena, smo lahko zelo dobro locirali kje smo in kje je najugodnejša pot za naprej, saj se vidi vsako sipino. Moram reči, da je stvar perfektno delovala, niti enkrat se nismo izgubili in nenazadnje smo precej daleč prišli (in od prve našli planiran cilj potovanja) in se od tam tudi vrnili. Toplo priporočam.

LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Feb 21, 2006 10:03 pm

Še to:
PS: prenosniki ne prenašajo najbolje peskovnika

Katere današnje stvarce pa jo? Poleg vseh stroškov me je vsaka pot dol stala enega fotoaparata in video kamera je po dveh rajžah tudi (kljub čiščenju na servisu) že skoraj fuč. Pesek pride prav v vsako luknjico in špranjico.... Sem imel s seboj tudi tisti film-aparat instant za enkratno uporabo, pa so bolj slabe slike, ker je premočno sonce (ali slab aparat ali....)
Kaj mora človek aparat v podvodnem ohišju dol nesti. Ali tudi to zariba? Pesek (še zlasti, če ga nosi veter) doli je fin kot moka, ampak brusi kot šmirgel. To je sigurno slaba stran te lepote tam dol. Da ne govorimo kako zbrusi avto :evil:
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Feb 22, 2006 6:54 am

miran napisal/-a: Pesek (še zlasti, če ga nosi veter) doli je fin kot moka, ampak brusi kot šmirgel. To je sigurno slaba stran te lepote tam dol. Da ne govorimo kako zbrusi avto :evil:
LP Miran


Miran za nasledno rajžo ti posodim avto, pa tu dam še 3 piksne barve in dve piksni dinitrola za sabo. Na koncu pred trajektom pa ko bo avto čist pošmirglan lepo poštrihaš tisto, kar je bila prej rjavina.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Feb 22, 2006 8:17 am

Žal pošmirgla samo v smeri vožnje. Ostalega ne :evil: :evil: Niti notri po kakšnih vogalih ne :evil: :evil:
Bo treba kakšno drugo foro pogruntat. Namesto namakanja v morju mogoče v kakšnem bazenu ali ribniku s kakšnimi kislimi (ali lužnimi ali ...) odplakami .....
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Feb 22, 2006 8:20 am

Podn pa najbrž tudi dobro spuca?
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Feb 22, 2006 8:44 am

Ja, ampak samo tiste dele, ki gledajo naprej. Če bi šibal rikverc (pa nisem zmagovita italijanska vojska) bi pa tudi tiste, ki gledajo nazaj. Lukenj pa nikoli!
Če prej ne, ti bom pokazal, ko se vidiva na Boltezu. Le spomni me.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Rooky
Prispevkov: 136
Pridružen: Ne Jun 12, 2005 5:01 pm
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Rooky » Sr Feb 22, 2006 10:01 am

Moj namen je (bil) bralcem podati informacijo, kaj je zadovoljivo glede navigacije, če sami temu niso vešči. Bistvo vseh navigacijskih pomagal je, da ti prikažejo kje si :lol: :lol: (če slučajno ne veš)

Ko enkrat ugotoviš kje se nahajaš, potem z lahkoto ugotoviš tudi kam moraš it, da boš prišel kamor si želiš. Še vedno bolše vedet kje si, pa čeprav moraš obvozit sto hribčkov/sipin kot pa sploh ne vedet kje si.

Te karte, katere sem navedel so solidno kalibrirane, kar pomeni, da tvoja pozicija ne bo odstopala več kot 500m sredi puščave, kar se mi zdi čisto zadovoljivo. Seveda se da zadeve še izboljšat, tako kot navajaš, vendar je za to potrebno precej več znanja, kot le slediti zgornjim navodilom,"kresnit" notebook in pogledat kje si.

Tudi sam imam namen poskenirat avtokarto, ki je novejša od teh kart in jo skalibrirat in priredit za OZI, mogoče celo vstavit satelitski posnetek juga tunisa v OZI...Ampak o tem kasneje, če bo čas dopuščal to igračkanje in če bom dobil zadovoljiv posnetek (te posnetki, ki so na Googlu so tudi precej očiščeni in ne vedno sveži, glede na to, da je ravno ta del peska dnevno nekajkrat poslikan zaradi Libijskih aktivnosti in ameriške "firbčnosti"...) No gore se preko noči res ne premikajo :lol: ...sipine pa lahko potujejo...


Še enkrat: osnovni namen je bralcem foruma, ki niso vešči navigacije predstaviti čisto enostaven in za večino dosegljiv način navigacije, s katerim lahko (če zadeva deluje) veš kje si in kam greš, v primeru česar koli lahko odčitaš g.dolžino in širino in če imaš satelitski fon ali radio postajo (ne CB) javiš nekomu kje si obtičal,.... Vse to, žal z printano verzijo kart res ni tako enostavno, z povprečnim znanjem navigacije.

In če bo vsak ponudil pomagala s katerimi je navigiral v puščavi, bodo potepanja varnejša....in cilji manjkrat zgrešeni.

LP, Rooky

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Feb 22, 2006 11:56 am

Se bo treba kdaj v živo dobit, tale debata že verjetno malo mori ostale. To, kar sem navedel jaz, ne zahteva nobenega posebnega znanja. Moraš le iz kateregakoli GPS aparata prebrati svojo pozicijo in jo poiskati na kosu potiskanega papirja, ki ga imaš pred seboj. Na papirju pa je minutna mreža z oznakami minut, kar pomeni, da smo poiščeš kvadratek v katerem se nahaja tvoja GPS pozicija. Kvadratek je velik 1 minuto, to pomeni 1 miljo x 1 miljo. In že veš, kje se nahajaš. To je to. Z nakupom GPS aparata in tiskanjem zemljevida (verjetno človek sam nima printerja za format A2) lahko vse skupaj stane manj kot 50 kSIT. In še na pesku ti ne more nič crkniti.
Ko bo šlo, bom objavil en primer tega našega zemljevida.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Sr Feb 22, 2006 1:17 pm

No jaz počasi sestavljam skupaj car PC z 8" lcd zaslonom, tako da bomo na naši jesenski rajži, ki jo počasi snujemo z Miranom, primerjali uporabnost teh dveh sistemov v praksi.

Spet bomo naredili karto iz satelitskih posnetkov in jo sprintali, istočasno pa bomo fajl skalibrirali tudi za uporabo v OZI-ju.

Moram priznati, da je meni ljubši papirnati način, ker sem ga bolj vajen, ampak kaj, ko so pa te novodobne igračke tako seksi :lol:


lp


marko

DiscoV8
Prispevkov: 226
Pridružen: To Dec 28, 2004 5:22 pm
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DiscoV8 » Sr Feb 22, 2006 1:41 pm

Navigator, dej mi samo povej na katerem sistemu bo stvar delovala... Win ali Linux?
DISCO - pravi terenec s pravo obliko

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Sr Feb 22, 2006 1:46 pm

DiscoV8 napisal/-a:Win ali Linux?


Sistem bo najbrž W2k, ker ga dovolj dobro poznam, za linux še nisem našel časa, čeprav verjamem, da bi linux bil za nekatere stvari boljši.


lp


marko

Uporabniški avatar
Rooky
Prispevkov: 136
Pridružen: Ne Jun 12, 2005 5:01 pm
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Rooky » Sr Feb 22, 2006 2:34 pm

2 Miran
Sej že dolgo obljubljam, da se bom oglasil....Upam, da rata čim prej, pa bomo kakšno rekli...

PS jest sem ponudil rešitev za tiste, ki imajo prenosnik, brez avtonavigacije...

2 navigator

Pol si pa predstavljaj kaj je to šele zame...Vsa leta z Kotlaričem, "navtičnim godišnjakom", kartami, kompasom, sekstantom in točno uro... Zdej pa škatlica vse "izpljune"..Sam še odčitat moraš znat....

Nove igračke so kot praviš sexy, kar je še boljše so tudi poceni in ne rabiš nekega predznanja....

2 Tomas: & navigator: moj "car PC" bo na XP, razen navigacije bo podpiral še multimedijo v Discotu in komunikacijo z širnim svetom preko GPRS-e mail,net,.. (kar pomeni v peskovniku NIČ...) Tole zadnje po službeni dolžnosti :D

lp
Rooky

DiscoV8
Prispevkov: 226
Pridružen: To Dec 28, 2004 5:22 pm
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DiscoV8 » Sr Feb 22, 2006 4:05 pm

Rooky sej stvar je zanimiva tkole na hitr...
Ampak ko se zacnes ukvarjat kaj bi ponucal od HW in kaksen sistem (Win pri meni ne pridejo v postev), te zacne stvar malo zivcirati.
S kolegom sva prisla do tega, da bi bilo dobro, da se sistem nalaga najvec 3 sekunde - to smo resili z zelo oskubljenim linuxom. Problem je nastal z diski - zdirzijo namrec 'pisarnisko' temperaturo, se pravi da v avtu pri -15 ali +40 enostavno ne delajo... Dodaten problem je se osnovna plata, ki mora biti hlajena na cca. 20°C, drugace spet ni nic... skratka en kup malenkosti, ki te zlahka odvrnejo od tega projekta...
DISCO - pravi terenec s pravo obliko

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Feb 22, 2006 7:00 pm

Spet bomo naredili karto iz satelitskih posnetkov in jo sprintali


::ooooooo: ::ooooooo: Menda ja nista lanskih stran vrgla?

L paničen P Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Noise
Prispevkov: 154
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 7:36 am

OdgovorNapisal/-a Noise » Sr Feb 22, 2006 8:15 pm

V čem je prednost uporabe Ozija in njegovih kart?

Men so Daerrove ruske 1:200.000 dosti bolj všeč, prosojno jih lahko nalepiš na googleearth (pa ne z lepilom, računalo to naredi), TTQV 4 pa res odlično deluje.

ČE že vlačiš s sabo vso to kramo.

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Feb 22, 2006 10:49 pm

Prosim mal več napiš o tem kar si zapisal.

????Daerrove ruske 1:200.000??????TTQV 4?????

Kje se to dobi?

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Feb 23, 2006 12:08 am

Ruske karte so po mojem enake tistim "4x4..ficheros", ki jih je navedel na začetku Rooky. Le da ruske so v cirilici, one druga pa v latinici - pa še malo novejše so po mojem.

Naša karta pa izgleda takole:
Slika

Daerr se lahko skrije. In drugi tudi.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Če Feb 23, 2006 7:01 am

miran napisal/-a:
Spet bomo naredili karto iz satelitskih posnetkov in jo sprintali


::ooooooo: ::ooooooo: Menda ja nista lanskih stran vrgla?



Ne ne, stara karta je na varnem. :) Glede na čas in trud, ki je bil vložen vanjo je sigurno nebi zavrgla ...

Treba pa jo bo narediti še za območje severno od El Borme. :lol:

lp


marko

Uporabniški avatar
Noise
Prispevkov: 154
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 7:36 am

OdgovorNapisal/-a Noise » Če Feb 23, 2006 9:25 am

miran napisal/-a:Daerr se lahko skrije. In drugi tudi.
LP Miran


Pozorni bralec, bi opazil, da sem napisal, da daerrovo zadevo prilepiš (s pomočjo programa seveda) "čez" google earth. In da daerrovih kart nisem primerjal s papirnatimi digitalnimi.

Daerrova mapa (da se vidi skala):
Slika

Prelepljena čez googleearth:
Slika


Zgoraj predstavljena kombinacija se dobro obnese pri načrtovanju poti, ker izkoriščaš prednosti dobre papirnate mape z dokaj spodobno ločljivostjo posnetka terena (sat posnetek), saj lahko nastavljaš "prosojnost" in ti satelitski posnetki potem povedo še kaj drugega kot to, kar je v tvoji domišljiji...

Bilo bi pa špica seveda, če bi se dalo googleearthovo zadevo = sat posnetke prenesti NA računalnik oz. V navigacijski program, in da bi lahko delal z njimi kot z drugimi skalibriranimi kartami.

Se je kdo igral z Nasinimi sat posnetki in jih kalibriral v kakšnem od navigacijskih programov? TTQV, OZI, whatever?

Uporabniški avatar
Noise
Prispevkov: 154
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 7:36 am

Re: OZI navigacija v "Pesku" in drugje

OdgovorNapisal/-a Noise » Če Feb 23, 2006 9:33 am

Rooky napisal/-a:Kart za OZI je na netu kot smetja, sam mal je treba pobrskat..... (če se mi bo dalo skenirat in kalibrirat "mišelinčka" za ta konec sveta, bom javil in .....)


O katerem mišelinčku pa govoriš. 1:750000 (Tunizija) ali njihovo slavno 741 karto? No, obe sta tako ali tako že narejeni...

Slika

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Feb 23, 2006 9:44 am

Končno se mi je posvetilo!
Saj govorimo o dveh skoraj povsem različnih stvareh:
Naša karta je bila namenjena nam, ki smo svojo pot po pesku sami sproti iskali in se morali odločati ali levo ali desno. Bili smo brez vodiča, ki bi nam kazal pot in mi bi potem kot backi vozili po njegovih ukazih.
Mislim, da je bilo več kot tretjina naše poti od El Borme do Borj el Khadre in nazaj (torej vsaj ene 150 do 200 km) vožnja po popolnoma neznanem terenu brez kakršnih koli trackov ali poti po ne vem kakšnih elektronskih in /ali papirnatih igračkpripomočkov.
Tiste vaše karte (ruske, "španske", michelin, berndt...) tam kjer ni poti, ne koristijo kaj dosti za mikroorientacijo. Kaj me v takih razmerah (1000% pesek) zanima, da je recimo 32,5 km levo moj cilj, če ne vem, kakšen je teren do njega in bi rad našel pot po kateri se bom čimmanjkrat vkopal.
V bližini civilizacije so pa zgoraj navedene karte bistveno boljše, saj so gor stezice, vodnjaki, pipelini, kraji... Čeprav imam lastno izkušnjo, da je karta F&B s katero sem se vozil po "civilizaciji" imela pot popolnoma drugače kot je pa kazal GPS. In to kar precej km.
Pa LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Noise
Prispevkov: 154
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 7:36 am

OdgovorNapisal/-a Noise » Če Feb 23, 2006 10:05 am

Govorimo o dveh različnih stvareh, da.

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Če Feb 23, 2006 10:10 am

Nute:
Kje se pa takole karto dobi? Za kakšen link bi ti bil zelo hvaležen.

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Če Feb 23, 2006 10:55 am

Noise napisal/-a:
Bilo bi pa špica seveda, če bi se dalo googleearthovo zadevo = sat posnetke prenesti NA računalnik oz. V navigacijski program, in da bi lahko delal z njimi kot z drugimi skalibriranimi kartami.

Se je kdo igral z Nasinimi sat posnetki in jih kalibriral v kakšnem od navigacijskih programov? TTQV, OZI, whatever?



Mapo narejeno iz Google earth slikic se da brez problemov skalibrirat in uporabljat v OZI-ju. Seveda je pogoj, da imaš na karti merilo.

Bomo naredili eno testno verzijo naše karte in ji dodali še cestno mrežo iz navadne karte, glede na to da so na satelitskih posnetkih ceste bolj slabo vidne. Bomo videli, kako se dejansko stanje (satelitska slika) ujema s karto ...


lp


marko


Vrni se na “Pesek”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov