Ko zvrneš avto...

Vse v zvezi z offroadom
Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Če Jan 06, 2011 3:44 pm

prosim izkušene off roaderje, če lahko opišejo postopek, kaj naredit in kako se reševat, ko zvrneš avto na streho ali bok, da je čim manj dodatne škode? ali je sploh možno samoreševanje, ko je avto v takem položaju? kakšne pripomočke priporočate?

če bo kakšen odgovor (še posebaj iz "prve roke"), se že naprej zahvaljujem.
Nazadnje spremenil 5x4, dne Po Okt 10, 2011 4:23 pm, skupaj popravljeno 2 krat.

bnamurs
Prispevkov: 165
Pridružen: To Sep 07, 2010 9:57 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bnamurs » Če Jan 06, 2011 4:27 pm

Bok: traktor pravokotno na vozilo. Privezali smo za šasijo in avto postavili na kolesa. Brez vsake dodatne praske.
Iz strani bi ga lahko povlekel tudi drugi terenec.
Aja če bi imel roll cage in bi ga lahko privezal zanj, ga po moje 4-je dedi potegnejo na kolesa.

Za streho ne vem. Nič od tega ni za prakticirat ;)

Nisem nek izkušen offroader, to je bol amaterska praksa... :D

Lp,
Boštjan

Uporabniški avatar
vrecha
Prispevkov: 538
Pridružen: Ne Feb 10, 2008 10:01 pm
Kraj: Ausrd
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a vrecha » Če Jan 06, 2011 4:29 pm

Evo, iz prve roke: Mašino ugasneš, Unimoga pokličeš ...

Slika

:lol:
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...
damjan.vrencur.info

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Če Jan 06, 2011 4:34 pm

iz izkušenj:
Padeš na sopotnika(če se prevrneš na desni bok)
poizkusiš vgasnit avto.
Še vedno poizkušaš ker je težko doseči ključavnico ker je pri LR-ju na levi strani volana. Idiotizem, če se mene vpraša.
Povprašaš sopotnike če so vsi OK
Se splaziš ven
ko začne nekaj električnega ružiti se nekumu zahvališ da si prejšni teden motniral "master switch" in si lahko takoj odklopil vso elektriko v avtu.


Potem pokličeš traktor, vmes ugotavljaš škodo,...
Ko postaviš avto še enkrat pregledaš morebitno škodo, preveriš tekočine, počakaš še par minut in vmes pametuješ kako si s svojimi superiornimi zmožnostmi skoraj rešil situacijo ampak te je zjeb.... nekaj drugega, potem pa vžgeš in greš (naprej pit)

V nobenm primeru pa se ne rešuj tako:http://www.youtube.com/watch?v=eUraWx_i82s
Če se pa že boš na ta način pa vsaj posnami ter se nemudoma odseli v UK kjer imajo verjetno tile norci svoj klub.

Lp :lol: Pa brez zamere
Land Rovers are like women:
They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.
ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » Če Jan 06, 2011 4:53 pm

Misliš da je dovolj če počakaš par minut? Po moje traja kr nekaj časa da se olje steče.

cero
Prispevkov: 447
Pridružen: Sr Nov 18, 2009 10:03 am
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a cero » Če Jan 06, 2011 5:13 pm

prvič ko sem z suzukijo pado na bok me je z icb-jem postavo na kolesa
drugič z frontero smo se zjajebavali 4 ure smo z rugim terencom pa vitlo

tretjič z suzukijom sn se rešo sam ker sn biu čist sam v šumi
četrtič sn pa pado na streho z suzukijem pa me je občinstvo postaulo na noge ker sn obviseu na pasu :plese: :plese:

Uporabniški avatar
stripi
Prispevkov: 662
Pridružen: Če Mar 20, 2008 4:06 pm
Kraj: vukojebine

OdgovorNapisal/-a stripi » Če Jan 06, 2011 5:59 pm

Dobro, da si vedno privezan :lol:
NEMOGOČE NAREDIM TAKOJ, NA ČUDEŽE JE POTREBNO MALCE POČAKATI

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Če Jan 06, 2011 6:50 pm

robinzon napisal/-a:Misliš da je dovolj če počakaš par minut? Po moje traja kr nekaj časa da se olje steče.


Sem počakal vsaj 10min, ter večkrat preveril vse tekočine.
Slikal nisem ker je bila tema, odtis boka v snegu smo pa prehitro pogazili :lol:
Land Rovers are like women:

They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.

ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

Uporabniški avatar
medo-1
Prispevkov: 713
Pridružen: To Mar 23, 2010 3:11 pm
Kraj: NA PREŽI

OdgovorNapisal/-a medo-1 » Če Jan 06, 2011 8:05 pm

pogledam če je v prtljažniku kanta bencina polijem in zažgem :amen:
Najbolša je pečenka iz hoste!!!
če je pa iz svinjaka pa tud uredu!!!

mahvan
Prispevkov: 151
Pridružen: To Nov 30, 2010 1:06 am
Kraj: Prlekija

OdgovorNapisal/-a mahvan » Če Jan 06, 2011 8:07 pm

Pri katerih stopinjah pa se bočno prevrne povprečen terenec? Ali je odstopanje od avta do avta bolj občutno kot par stopinj?

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Če Jan 06, 2011 8:47 pm

Hmmm... jaz sem ga prevrnil na asfaltu na ravnem :roll:
Land Rovers are like women:

They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.

ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Če Jan 06, 2011 8:51 pm

kaj če traktor nima dostopa do lokacije? kaj pomeni izklop elektrike je nujen ali priporočljiv? dejansko ti vitel na zvrnjenem avtu ne pomaga kaj dosti ali pač? pri motorju je samo olje problem?

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Če Jan 06, 2011 8:59 pm

Picpoki napisal/-a:V nobenm primeru pa se ne rešuj tako:http://www.youtube.com/watch?v=eUraWx_i82s
Če se pa že boš na ta način pa vsaj posnami ter se nemudoma odseli v UK kjer imajo verjetno tile norci svoj klub.


sam jacka je pa imel na "dohvatu ruke" :twisted:

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » Če Jan 06, 2011 9:01 pm

Če celice v akumulatorju niso v vodi, ga rajši ne uporabljaj. Tako da vitel ti ne pride prav.
Vse tekočine moraš preverit. Vsak sistem z tekočim medijem ima nekje odušek. In tam lahko steče ven karkoli pač je noter. Zavorni sisitem, servo volan, hladilna tekočina, 6 pack pod sedežem, olje v menjalniku, diferencijalih.....
Olje v motorju je problem ker, če ga je preveč v glavi ali med bati ti lahko celo kaj raznese. Vsaj tako se meni zdi, kot laiku. Ravno par dni nazaj sem bral na tem forumu, da se motor maže samo z oljno meglico in ne z oljem v tekočem, gostem stanju.
Ko je moja gospa zvrnila Patrola na streho, sem ga z traktorjem postavil na kolesa, ga odšlepal domov in šele drug dan vžgal.

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Če Jan 06, 2011 9:04 pm

Z vitlom ne vem kako bi si pomagal. Mogoče če bi imel škripec.
Če traktor ne pride zdraven bodo pa toliko rajši prišli kolegi pogledat kaj si ustvaril pa jih ponucaj :lol:
Elektriko sem sklopil ker mislim da se je vitlu začelo nekaj mešat. Če imaš opcijo odklopiš pa si brez skrbi. Če imaš izpraven avto te nebi smelo skrbeti. Mogoče iztekanje tekočine iz akkuja.

Glede motorja naj ti pa drugi kaj povejo da ne bom še kakšne neumnosti bleknil.

Pa odsvetujem da greš to zadevo probat. Ti rajši povemo kako je :lol:
Land Rovers are like women:

They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.

ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

Re: Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Če Jan 06, 2011 9:36 pm

5x4 napisal/-a: ali je sploh možno samoreševanje, ko je avto v takem položaju? kakšne pripomočke priporočate?

.


seveda je mogoče. Potrebuješ hilift in par gurten od katerih mora vsaj ena imeti vsaj 5m.
Tudi z vitlom si pomagaš če imaš tudi opremo za vitel. Pogoj je le da imaš suho baterijo.
Masterswitch za vitel je tudi obvezen vendar ga večina itak nima. Vitel ne sme biti pod napetostjo med vožnjo, ampak samo takrat ko ga uporabljamo.
Za tekočine ne sme biti problem če je vse OK in avto izpraven. Razen za baterijo, če ni suha. Tu zna biti problem. Odvisno od tega koliko časa je avto obrnjen.
Motorno olje je pa nekaj drugega. Odvisno od situacije in samega motorja.
Če se recimo samuraj zvrne na levi bok ga samo postaviš na kolesa in pelješ naprej. Če se zvrneš na desni bok pa je drugače ker olje pride v valje. treba je preverit nivo olja in koliko ga je v valjih. Z roko obrnemo motor in če se da sukat za polni krog je OK, dolijemo olje če je vse izteklo in peljemo naprej čeprav se bo nekaj časa kadilo k pr norcih.
Če je na strehi pa velja kot za desni bok.
Največji problem pri postavljanju avtomobila nazaj zna biti okolje in kopica "mojstrov".
Okolje zato ker ponavadi ne gre tja kamor bi si želeli in bi bilo najman škode, mojstri pa zato, ker so prekleto pametni in naredijo več škode kot koristi.
Razen v primeru če se da zadevo speljat "na roke" takrat je pa množica dobrodošla. Pa še se kdo ravno pod avto zavali.....
Pri samem prevračanju je pa najbolj pomembno da ni panike....čas pa itak teče v neki drugi dimenziji......počasi, zelo počasi......vsaj meni se dogaja tako.
Prva stvar je pa vedno ugasnit motor, odpeti pas in odpeti morebitne sopotnike če tega ne zmorejo sami. Oziroma to naredi tisti ki je v najbolj ugodnem položaju in najmanj paničen oziroma usran, po domače...

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

Re: Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Če Jan 06, 2011 9:44 pm

AŁIEN napisal/-a: Vitel ne sme biti pod napetostjo med vožnjo, ampak samo takrat ko ga uporabljamo.


prvič slišim :shock: vidu pa tega itak še nisem. a pri vgradnji novega vitla ti montirajo tudi stikalo za vinč? kakšno stikalo priporočaš/ kje kupit? kam montirat? napiši kaj več, če se ti da.

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

Re: Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Če Jan 06, 2011 10:13 pm

5x4 napisal/-a:
AŁIEN napisal/-a: Vitel ne sme biti pod napetostjo med vožnjo, ampak samo takrat ko ga uporabljamo.


prvič slišim :shock: vidu pa tega itak še nisem. a pri vgradnji novega vitla ti montirajo tudi stikalo za vinč? kakšno stikalo priporočaš/ kje kupit? kam montirat? napiši kaj več, če se ti da.


No, ne sme je malo prehuda. Ni priporočljivo bi bil boljši izraz. Drugače pa kakor komu paše.
In zakaj ne: zato ker ob morebitni nesreči ali predrgnjenju izolacije lahko pride do požara samo zato ker nimamo stikala za par €. Da o tem kako nekateri šalabajzerji speljejo kable za vitel niti ne govorim. Tudi to sem že videl na lastne oči kako je "mojstru" navilo + od vitla na jermenico :evil: Poleg vsega se mu pa še havba ni dala odpret.
To je bilo pred nekaj leti in od takrat vedno vgrajujem stikalo, se pa najde vedno kakšen ki mu je škoda doplačat 6€ za stikalo. No zdaj je pri boljših vitlih ponavadi kar zraven ko ga kupiš.
Naslednje je to da se nekaterim daljinci valjajo po avtu in pridejo v roke tudi otrokom ali pa nekomu ki mora probat pritisnit pa da ga jebeš.....
In seveda to kar omenja picipoki: se mi je zdelo da se vitlu nekaj meša...
In navsezadnje najbolj pomembno: pri kakršnikoli nesreči pri delu z vitlom lahko nekdo v trenutku ustavi vitel.

Stikalo je dobro imeti v kabini na dosegu roke, lahko tudi kombiniramo tako da odklopi vso elektriko in ne samo za vitel.
Lahko je pa tudi v motornem prostoru pri bateriji če vitel bolj redko uporabljamo. Vendar je v tem primeru potrebno odpirat havbo vsakokrat ko rabimo vitel. Tako da to ni tako komot. Vendar bolje kot nič.
Če ga vgradimo je najbolje tako da je pri roki in hitro dosegljivo. Ni odveč če so tudi sopotniki seznanjeni zakaj se gre in kaj pomeni tisto grdo rdeče stikalo. Nikoli ne veš kdo bo najbližji stikalu v primeru nesreče.

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Če Jan 06, 2011 11:29 pm

AŁIEN napisal/-a:
5x4 napisal/-a:
AŁIEN napisal/-a: Vitel ne sme biti pod napetostjo med vožnjo, ampak samo takrat ko ga uporabljamo.


prvič slišim :shock: vidu pa tega itak še nisem. a pri vgradnji novega vitla ti montirajo tudi stikalo za vinč? kakšno stikalo priporočaš/ kje kupit? kam montirat? napiši kaj več, če se ti da.


No, ne sme je malo prehuda. Ni priporočljivo bi bil boljši izraz. Drugače pa kakor komu paše.
In zakaj ne: zato ker ob morebitni nesreči ali predrgnjenju izolacije lahko pride do požara samo zato ker nimamo stikala za par €. Da o tem kako nekateri šalabajzerji speljejo kable za vitel niti ne govorim. Tudi to sem že videl na lastne oči kako je "mojstru" navilo + od vitla na jermenico :evil: Poleg vsega se mu pa še havba ni dala odpret.
To je bilo pred nekaj leti in od takrat vedno vgrajujem stikalo, se pa najde vedno kakšen ki mu je škoda doplačat 6€ za stikalo. No zdaj je pri boljših vitlih ponavadi kar zraven ko ga kupiš.
Naslednje je to da se nekaterim daljinci valjajo po avtu in pridejo v roke tudi otrokom ali pa nekomu ki mora probat pritisnit pa da ga jebeš.....
In seveda to kar omenja picipoki: se mi je zdelo da se vitlu nekaj meša...
In navsezadnje najbolj pomembno: pri kakršnikoli nesreči pri delu z vitlom lahko nekdo v trenutku ustavi vitel.

Stikalo je dobro imeti v kabini na dosegu roke, lahko tudi kombiniramo tako da odklopi vso elektriko in ne samo za vitel.
Lahko je pa tudi v motornem prostoru pri bateriji če vitel bolj redko uporabljamo. Vendar je v tem primeru potrebno odpirat havbo vsakokrat ko rabimo vitel. Tako da to ni tako komot. Vendar bolje kot nič.
Če ga vgradimo je najbolje tako da je pri roki in hitro dosegljivo. Ni odveč če so tudi sopotniki seznanjeni zakaj se gre in kaj pomeni tisto grdo rdeče stikalo. Nikoli ne veš kdo bo najbližji stikalu v primeru nesreče.
naj dodam samo še, da se da to stikalo povezat tako, da je mogoč izklop eletrike tudi izven avtomobila z potegom zajle... ;)

Tudi sam podpiram tako rešitev, ki mimogrede res ne košta nič, lahko pa vam veliko prihrani, pri možni nesreči...

Novejši avti imajo podobno rešeno z neko "varovalko" pri bateriji, ki se ob večjem sunku "prekine" in posledično prekine tok po avtomobilu 8)
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Jan 07, 2011 12:12 am

Zganjam malo panike, a če se z avtom zvrneš (jaz sem nekoč oživljal prekucnjenega na streho) in če imaš "srečo", da dovolj zgodaj ne ugasne, ti lahko pride olje v zgorevalni prostor. V takem primeru čakanje nekaj minut ali ur, pa tudi kontrola nivoja olja, ne pomaga kaj dosti. Res je malo več dela, a jaz sem odvil vse injektorje (če je bencinar je delo dosti lažje, snameš svečke) in startal motor - iz ene luknje je brizgnilo olje (ravno na poštarja, ki je firbec pasel, kaj delam :lol: ). Če bi startal brez prezračevanja, bi mogoče kaj uničil na motorju (tekočina se pač ne stisne na cca 22x manjši volumen kot zrak).
Še ena: dobro preveri, če se je polilo kaj kisline iz akumulatorja. Prekleto dobro operi, drugače ti bo čez čas požrlo vse živo.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Benfl
Prispevkov: 163
Pridružen: Ne Feb 28, 2010 12:30 pm
Kraj: Goriška

Re: Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a Benfl » Pe Jan 07, 2011 12:36 am

AŁIEN napisal/-a:
5x4 napisal/-a:
AŁIEN napisal/-a: Vitel ne sme biti pod napetostjo med vožnjo, ampak samo takrat ko ga uporabljamo.


prvič slišim :shock: vidu pa tega itak še nisem. a pri vgradnji novega vitla ti montirajo tudi stikalo za vinč? kakšno stikalo priporočaš/ kje kupit? kam montirat? napiši kaj več, če se ti da.


No, ne sme je malo prehuda. Ni priporočljivo bi bil boljši izraz. Drugače pa kakor komu paše.
In zakaj ne: zato ker ob morebitni nesreči ali predrgnjenju izolacije lahko pride do požara samo zato ker nimamo stikala za par €. Da o tem kako nekateri šalabajzerji speljejo kable za vitel niti ne govorim. Tudi to sem že videl na lastne oči kako je "mojstru" navilo + od vitla na jermenico :evil: Poleg vsega se mu pa še havba ni dala odpret.
To je bilo pred nekaj leti in od takrat vedno vgrajujem stikalo, se pa najde vedno kakšen ki mu je škoda doplačat 6€ za stikalo. No zdaj je pri boljših vitlih ponavadi kar zraven ko ga kupiš.
Naslednje je to da se nekaterim daljinci valjajo po avtu in pridejo v roke tudi otrokom ali pa nekomu ki mora probat pritisnit pa da ga jebeš.....
In seveda to kar omenja picipoki: se mi je zdelo da se vitlu nekaj meša...
In navsezadnje najbolj pomembno: pri kakršnikoli nesreči pri delu z vitlom lahko nekdo v trenutku ustavi vitel.

Stikalo je dobro imeti v kabini na dosegu roke, lahko tudi kombiniramo tako da odklopi vso elektriko in ne samo za vitel.
Lahko je pa tudi v motornem prostoru pri bateriji če vitel bolj redko uporabljamo. Vendar je v tem primeru potrebno odpirat havbo vsakokrat ko rabimo vitel. Tako da to ni tako komot. Vendar bolje kot nič.
Če ga vgradimo je najbolje tako da je pri roki in hitro dosegljivo. Ni odveč če so tudi sopotniki seznanjeni zakaj se gre in kaj pomeni tisto grdo rdeče stikalo. Nikoli ne veš kdo bo najbližji stikalu v primeru nesreče.


Popolnoma se strinjam!
Na hitro dostopnem mestu, na primer v kabini. Za amaterskega off roaderja pa lahko tudi pod pokrovom motorja, važno, da je!
na primer:http://www.mojalbum.com/benfl/friteza/foto/17693706#18404142
Nazadnje spremenil Benfl, dne Pe Jan 07, 2011 12:44 am, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Pe Jan 07, 2011 12:41 am

Tako, jutri pa v avto, pa malo premislit, kje bo v primeru prevračanja pristala vsa roba, ki je v prtljažniku naložena. (gasilni aparat, snemljivi priklop, hi-lift, sekira, motorka, sixpack itd.)
Zakaj to govorim? Pred leti je v naši regiji pri čisto nedolžni nesreči umrl sopotnik v gasilskem tovornjaku, ki se je zvrnil na bok. Po sopotniku je padel akumulator, ki je bil v kabini nekje pod ali za sedeži nepritrjen.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Pe Jan 07, 2011 12:56 am

No gregor to je pa itak samo po sebi umevno. To bi moral vedet vsak ki se odpravi na terensko vožnjo......tudi leteči gasilni aparat sem že videl, čeprav je bil prtrjen. Na srečo je letel mimo klošarjeve glave..... tako da tistim tovarniškim plastikam ne zaupam več.

Miran nič ne zganjaš panike. Ravno to je velik problem. Tudi če recimo avto "popije" vodo. Vsak štart takega motorja je tveganje resne okvare, najmanj v obliki skrivljene ojnice ali ojnic......
Postopek kako preverit sem napisal malo višje ti si pa napisal kako tekočino ven spravit.

Pa še nekaj o montaži stikala v motorni prostor. Treba je malo razmislit kam. Takole kot na sliki je napačno. Pri morebitnem naletu bo najprej zdrobilo prav stikalo, ki je pod napetostjo neglede ali je na ON ali OFF.

Slika

Uporabil bom miranove besede: mogoče zganjam malo panike, ampak če že nekaj delaš potem naredi tako kot je prav.
Torej ne tik za masko in ne preblizu blatnikov. Pa da je dovolj prostora okoli stikala ali pa da vsaj ni kovinskih delov okoli. Prostora je ponavadi več kot dovolj. Najboljše pa seveda v kabino, da je pri roki. Pa tudi možnosti da ga stre so minimalne.

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

Re: Ko zvrneš avto...

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Pe Jan 07, 2011 7:43 am

AŁIEN napisal/-a:In seveda to kar omenja picipoki: se mi je zdelo da se vitlu nekaj meša...
In navsezadnje najbolj pomembno: pri kakršnikoli nesreči pri delu z vitlom lahko nekdo v trenutku ustavi vitel.

Stikalo je dobro imeti v kabini na dosegu roke, lahko tudi kombiniramo tako da odklopi vso elektriko in ne samo za vitel.


Ravno iz tega strahu da se vitlu ne zmeša in povitla samega sebe sem zmontiral stikalo. In sicer dva. Enega za vitel ter enega za ves ostali štrom.
Imam ga pa v kabini, lahko dosegljivega. Super zadeva ko jo rabiš :D
Čeprav odklop "na daljavo" ni slaba ideja jo nekako ne pogrešam ker sem pri vitlajnu skoraj zmeraj v avtu.

Mogoče še to.
V avtu sem imel Hi-lift, 2x gasilni aparat, 2x ladijska škopca ter nekaj lopat itd.
Vse kar je malo težje je v nosilcih(aparata) hi-lift pa celo privijačen.
Če ne bi bi,l bi nekoga verjetno kaj zelo bolelo pa še dodatno škodo bi si nakopal. Si predstavljate hi-lift ki leti po kabini?


Še mogoče vesoljčkova izjava:(nekaj v tem smisli) Koliko ima človek pojma o offroadu izveš že če pogledaš v prtljažnik avtomobila.
Land Rovers are like women:

They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.

ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Jan 07, 2011 7:48 am

Še nekaj, če računaš na prevračanje ali močno nagibanje avtomobila:
Zaščiti akumulatorsko + spojko. Če bo kaj letelo po zraku, da ti ne pade gor in naredi lepega kratkega stika.
Jaz imam po Stevotovem nasvetu takole narejeno:
Slika
Slika

LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel


Vrni se na “Offroad - splošno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov