Montaža vitle

Vse v zvezi z offroadom
Hribovc
Prispevkov: 481
Pridružen: Po Nov 30, 2015 12:46 pm

OdgovorNapisal/-a Hribovc » Pe Mar 11, 2016 11:48 am

Ko sem v nekem snežnem zametu polomil sprednji odbijač (Mazda BT-50 je skoraj kot Trabant - plastika okoli naokoli...) ter uveljavljal kasko, ni zavarovalnica čisto nič komplicirala zaradi dodatnega dela (izrez na odbijaču za valjčke od vitla). Je pa res, da je na zavarovalni polici vpisano vitlo kot dodatna oprema in je zato premija nekaj centov višja...

Ja, je smiselno, da je birokratsko urejeno. A če se vitlo, ki je vgrajeno znotraj zunanjih gabaritov vozila ne vpisuje v homologacijo, se ga pač ne vpisuje. Tako kot se tudi strešni nosilci ne vpisujejo v homologacijo. Lahko greš na tehnične preglede s tem namenom, a te bodo poslali domov. No, za boljši občutek vseeno lahko greš vprašat...

Uporabniški avatar
Dardaj
Prispevkov: 505
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 6:03 pm
Kraj: Visoko
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dardaj » Pe Mar 11, 2016 6:05 pm

5x4 napisal/-a:Glede na ceno vgradnje in homologacije (v primerjavi s celotno investicijo) je smiselno imeti vgradnjo tudi birokratsko urejeno, se vam ne zdi?


Se strinjam s tem, ker ni ravno poceni štos.

gregor napisal/-a:Ni vprašanje samo tehnični, ampak tudi kaj bo rekla zavarovalnica v primeru povzročitve nesreče.


Po moje je razlika, če enega "nabiješ" samo z plastičnim odbijačem ali pa z vitlo :), pa ni važno, kako je do tega prišlo.

Se bom podal na raziskovanje na AMZS (ta homologira pri nas v Kranju).

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Pe Mar 11, 2016 7:52 pm

Imel sem v mislih stavek zavarovanje ne velja,če vozilo ni tehnično brezhibno in interpretacija le tega.
Konkretno pri triglavu je zraven razlaga, da se šteje, da je teh. brezhibno, če ima veljaven teh. pregled. Ni pa pri vseh tako.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Hribovc
Prispevkov: 481
Pridružen: Po Nov 30, 2015 12:46 pm

OdgovorNapisal/-a Hribovc » Pe Mar 11, 2016 8:05 pm

No, vsekakor je pametno osebno se pozanimati. Če bodo težave, izgovor "sem prebral na forumu" ne deluje...

Dejstvo pa je, da če je znotraj zunanjih gabaritov vozila, se ga ne vpisuje. Zavarovalnica pa ne more zavrniti izplačila škode, če je bilo vozilo pred nesrečo tehnično brezhibno in registrirano. To pa ne more biti, če predelave niso v skladu s predpisi. Torej: tudi, če ni vpisano v homologacijo, ker za to ni potrebe, mora zavarovalnica priznati in izplačati škodo.

Je pa dobro pri zavarovanju povedati za dodatno opremo, da se zavaruje še to. Ker se potem točno ve, od kdaj je vitlo vgrajeno in ne more biti izgovora v smislu "ja to ste vgradili po tehničnem pregledu, vprašanje, če je v redu..." Čeprav se v takem primeru lahko odredi izredni tehnični pregled, kjer pa bodo spet pritrdili, da če je za odbijačem in ne štrli ven, ni vpisan v homologacijo...

Uporabniški avatar
Dardaj
Prispevkov: 505
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 6:03 pm
Kraj: Visoko
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dardaj » To Mar 22, 2016 12:10 pm

Danes sem poklical na A1 Remont Kranj, kjer delajo homologacije vozil.
"Bistroumni" pogovor med mano in možakarjem, ki homologira, je bil sledeči:
Na vprašanje, ali je potrebno vitel homologirati ali ne, mi je odgovoril: "Da je potrebno homologirati kakršnokoli spremembo na vozilu, tudi če je v gaberitu vozila!" :)
Na vprašanje, kaj upoštevajo, kako je vitla zmontirana, mi je odgovoril, da mora biti zmontirana po navodilih proizvajalca :) Ali obstaja kakšen zakon, predpis, mi ni znal odgovoriti, samo, da mora biti homologirana po navodilih proizvajalca.
Na vprašanje, ali je potreben kakšen certifikat, mi je odgovoril, da upoštevajo certifikat, ki je priložen zraven vitle. Katere certifikate upoštevajo, mi je odgovoril, da ni važno, samo da je certifikat. Če kupim npr. rabljeno vitlo, moram zraven pridobiti certifikat!

Ali obstaja kakšen pravilnik, zakon, člen, ipd. kje je vse to napisano, mi ni znal povedati.

Srečno pri montaži :) !

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 704
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

OdgovorNapisal/-a rx » To Mar 22, 2016 1:32 pm

Že pred letom dni sem bil v isti dilemi.. ali homologirati ali ne, ker imam tudi sam vitel skrit za odbijačem, vidijo se samo valjčki, če bi imel uvodnico bi bilo dejansko nevidno... ker nisem nikjer dobil te iinformacije, da karkoli ne gleda iz gabaritov vozila sem se odločil, da bom zadevo homologiral, ker se mi ne da ubadati z policajem kateri ima slab dan :)

Sprva so me čudno gledali, ker ni gledal ven, ampak sem vseeno vztrajal pri vpisu v kartonček, ker samo tako lahko lažje spim ponoči.. Če pride do trčenja si pa sploh ne upam pomislit kakšne posledice so, če slučajno nekoga nabijem v zadnji konec avtomobila (govorim z finančne plati), ker nehomologirana oprema na avtomobilu + izredni tehnični = nič dobrega. Sicer se mi to ni zgodilo, ampak nikoli se pa ne ve kaj bo... Od takrat rajši plačam nekaj več in vse predelave homologiram.

Na homologaciji so zahtevali potrdilo o strokovni vgradnji in pa certifikat vitla. Majster je zadevo poslikal in brez problema sem zadevo homologiral.. Posledica? Sedaj lažje spim :)

Uporabniški avatar
Dardaj
Prispevkov: 505
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 6:03 pm
Kraj: Visoko
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dardaj » To Mar 22, 2016 5:07 pm

rx napisal/-a:Posledica? Sedaj lažje spim :)


S tem se strinjam tudi jaz, zakaj jo bom dal homologirati :)
Je pa še vprašanje - kaj je potrdilo o strokovni vgradnji - račun od primerne firme (avtomehanik,avtoličar), pri kateri si zadevo vgradil oz. ..... in da je vgrajen po navodilih proizvajalca oz. .... ?

Hvala,

LP, Martin

PAJEROxxl
Prispevkov: 353
Pridružen: To Okt 30, 2007 9:33 pm

OdgovorNapisal/-a PAJEROxxl » Sr Mar 23, 2016 7:06 pm

:buta_z_glavo_ob_zid: :buta_z_glavo_ob_zid: :a_vi_mene_malo:
Ma kej si mona

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Sr Mar 23, 2016 8:00 pm

Vsak za svoje odločitve odgovarja sam oz. sprejme določeno tveganje, ali pa ne.

Dardaj,
mislim da pri mamutu dobiš vse potrebno za ureditev vpisa, tudi če je vitel za odbijačem.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a game-on » Ne Maj 22, 2016 9:25 am

Da ne odpiram nove teme... :)

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-ELECTRIC-WINCH-OFFROAD-WIRE-ROPE-UNIVERSAL-WINCH-PROPULLATOR-13500-PRO-/121678770957?hash=item1c549eb30d:g:Z0MAAOSw~ZdVfwVY

Vitla bi naj bila nemškega proizvajalca MSW. Ali kdo pozna? Se splača vzeti?

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Ne Maj 22, 2016 11:39 am

primejaj recimo z mamutovimi cenami in ostalim, pa sam razmisli, če se splača...

rufslo
Prispevkov: 61
Pridružen: Pe Okt 31, 2014 10:34 pm

OdgovorNapisal/-a rufslo » Ne Maj 22, 2016 2:00 pm

kupil in zmontiral sem si tale vitel http://www.ebay.co.uk/itm/Superwinch-Ti ... Sw8d9UuPJT
zmontiral sem si ga sam, vitel ima priložen CE certifikat...s poštnino sem plačal vitel, kot je na linku 430€, Kupil sem ga od Poljskega zastopnika za Supewinch vitle, če kdo rabi naslov naj sporoči

Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a game-on » Ne Maj 22, 2016 7:57 pm

Razmišljam in cenovno vsekakor se.
Saj zato pa sprašujem, ali ima kdo izkušnje z omenjenim podjetjem in ali mi kdo zna povedati, ali tržijo kakovostne izdelke.

In kako deluje Superwinch?
https://wiki.ezvid.com/best-winches
http://www.fourwheeler.com/how-to/129-1107-massive-multi-winch-shootout/
Na obojih primerjavah Superwinch uvrščajo dokaj visoko (v prvi mislim, da je celo ista serija Tiger Shark).

rufslo
Prispevkov: 61
Pridružen: Pe Okt 31, 2014 10:34 pm

OdgovorNapisal/-a rufslo » Ne Maj 22, 2016 9:20 pm

jaz sem zadovoljen z vitlom in tudi vsi, ki jih poznam in imajo vgrajen identičen vitel nimajo pripomb. Ločil sem kontakte od vitla in jih vgradil na steno med kabino in motorjem, da nisem razrezal cele maske

Slika


Vrni se na “Offroad - splošno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 30 gostov