Kuhalniki za popotnike

Vse v zvezi z offroadom
pavle80
Prispevkov: 103
Pridružen: So Jun 13, 2009 6:00 pm
Kraj: Kostanjevica na Krki

Kuhalniki za popotnike

OdgovorNapisal/-a pavle80 » Če Mar 04, 2010 1:45 pm

Zanima me, kakšne kuhalnike uporabljate/uporabljajo popotniki s 4x4 vozili in kje se jih da kupiti? (na kartuše? jeklenke? alkohol?)
Sam sem imel 3kg jeklenko in Iskrin prenosni štedilnik na 3 rinke, pa se ni najbolj obneslo - krompir sem pekel eno uro, ker ni bilo dovolj močne temperature... :res_ne_vem:

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

Re: Kuhalniki za popotnike

OdgovorNapisal/-a Matej » Če Mar 04, 2010 1:59 pm

PAVLE80 napisal/-a:Zanima me, kakšne kuhalnike uporabljate/uporabljajo popotniki s 4x4 vozili in kje se jih da kupiti? (na kartuše? jeklenke? alkohol?)
Sam sem imel 3kg jeklenko in Iskrin prenosni štedilnik na 3 rinke, pa se ni najbolj obneslo - krompir sem pekel eno uro, ker ni bilo dovolj močne temperature... :res_ne_vem:


sam sem imel nekaj takega:
Slika

stva je uporabna bol za v nahrbtnik kot pa kaj drugega
kartuše so drage, pa še kuhaš 100 let.......prej kot je kaj kuhano.
stvar sem prodal in za poletje kom nabavil nekaj takega:

Slika

ga ima kolega in je zelo uporaben za kuhanje in ima tudi ploščo za žar.
pa še nekaj odlagalnih površin, tko da priporočam

Uporabniški avatar
Huligan
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 11:40 am
Kraj: Kostanjevica na Krki

OdgovorNapisal/-a Huligan » Če Mar 04, 2010 2:17 pm

pa še kuhaš 100 let

veliko je odvisno od posode v kateri kuhaš.
sam imam tazgale pa sem veliko kuhal pa ni bilo sile na s časom kuhanja ne s porabo plina.
BOLJŠ IZ ŠIHTA SKREGAN KOT ZMATRAN.

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Če Mar 04, 2010 2:25 pm

Huligan napisal/-a:
pa še kuhaš 100 let

veliko je odvisno od posode v kateri kuhaš.
sam imam tazgale pa sem veliko kuhal pa ni bilo sile na s časom kuhanja ne s porabo plina.


mogoče res, ampak že to da je enojni pomeni da je bol za kaj pogret.....

pavle80
Prispevkov: 103
Pridružen: So Jun 13, 2009 6:00 pm
Kraj: Kostanjevica na Krki

OdgovorNapisal/-a pavle80 » Če Mar 04, 2010 2:30 pm

Na kaj pa deluje ''Campingaz'' - na navadno plinsko jeklenko al majo kakšne svoje fore pr tej firmi?

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Če Mar 04, 2010 2:46 pm

PAVLE80 napisal/-a:Na kaj pa deluje ''Campingaz'' - na navadno plinsko jeklenko al majo kakšne svoje fore pr tej firmi?


na navadno jeklenko

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Če Mar 04, 2010 4:05 pm

Jst mam tut matrix-a oz. campigaz na eno rinko in nimam pripomb. Imam sicer kuhno v bivalniku sam za zunanjo kuho (školjke, golaž, kuhanc, peko na rebrasti ponvi, hitre zajtrke) je čisto ok. Ogenj je dovolj močen, edina pomanjkljivost so kartuše ki so relativno drage (cca 2€) in zdržijo max dve ure kuhe na zmernem ognju. Za resna potovanja v necivilizirane kraje je potrebno seboj nesti kar konkretno zalogo kartuš.

Kupil sem ga ker je res praktičen. Spravljen je v ličnem kovčku in pripravljen za kuho v 30 sekundah.

Imam tudi izkušnjo z modelom na dve rinke in nimam pripomb. Super stvar za kuho kosil za več oseb, ima nekaj nastavkov za peko mesa in zelenjave kar je praktično. Tudi za čiščenje ni problematičen. Kvaliteta je primerna ceni zato ga svtujem vsem, ki so dalj časa stacionirani na lokaciji (1-2 dni) ali pa tistim entuziastom, ki jim vsakodnevno sestavljanje in priklaplaljanje jeklenke ni probelm.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Mar 04, 2010 5:37 pm

1. Pri plinskem kuhalniku (kakršnem koli) na odprtem je največja težava ta, da ti veter dobesedno odpihne toploto. Zato je zelo pomembna zaščitna pločevina (ali kaj podobnega), ki poskrbi, da gre vsa toplota najprej mimo posode in šele potem v zrak.
Lahko jo narediš sam, mogoče se jo da tudi kupiti v kakšni outdoor trgovini.

2. 4x4 popotniki smo včasih (recimo na peščenih potovanjih) zelo omejeni s težo, ni vode za pomivanje in podobno -> takrat je zakon kuhalnik na kartuše s katerim pogreješ kar konzervo in skuhaš kavico
Recimo kaj takega: Slika

3. Če nisi omejen s težo, je boljše kaj večjega, da lahko spečeš tudi kaj konkretnega. Taki kuhalniki/žari imajo pogosto že zaščito proti vetru. Pa tudi jeklenka mora biti malo večja, vsaj 2 kg. Če te moti teža prazne jeklenke, kupi aluminijasto.
Recimo kaj takega: Slika
Dober tek!
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
marolt 4x4
Prispevkov: 2883
Pridružen: Sr Avg 06, 2003 8:16 am
Kraj: Mozirje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a marolt 4x4 » Če Mar 04, 2010 8:21 pm

Jaz tud sam uporabljam, tegale Campingaz in sem zelo zadovoln.
Slika

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Pe Mar 05, 2010 6:00 am

Js imam pa kar 3kg flašo in na njej tavelk gorilnik. Žar, ponev, kotliček vse špila. Z tamalim je bolj švoh, umreš od lakote preden kaj narediš, tisto je bolj za kofi time.
Drugače pa krom plato na kolektor pa je....peče k pri norcih.....sam kolektor mora bit predelan.
Tistega v kufru na kartuše imam novega pa ga še odpakiral nisem, tisto je jajc za alpiniste in motoriste ker jim pač drugega ne preostane.

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Pe Mar 05, 2010 9:24 am

AŁIEN napisal/-a: Z tamalim je bolj švoh, umreš od lakote preden kaj narediš, tisto je bolj za kofi time.


Ni vse v velikosti ... :lol: treba je pogledati moč gorilnika. Ti, ki se priklapljajo na klasične jeklenke imajo povečine vsi moč malo čez 1000w. Boljši potovalni gorilniki pa imajo vsi moč med 2 in 3 kW. Pa so povečine vsi pol manjši od teh za klasične jeklenke. Velika razlika je tudi v plinu. Klasična mešanica (UNP), kot se jo uporablja v jeklenkah za polnjenje, ni nek presežek, pa še utekočini se prehitro in imaš hitro probleme če hočeš kuhati, ko je bolj mrzlo. Druga zgodba so mešanice plinov, ki so namenjene za bolj specializirane outdoor gorilnike, ki imajo večjo moč in funkcionirajo tudi, ko gre temperatura malo pod nič. Plus da imajo še ti kuhalniki vgrajeno predgretje plina. Za bolj extremne temperature so uporabni edino gorilniki na kerozin ali alkohol, ampak tisti so druga zgodba. Obstajajo pa tudi taki, ki znajo uporabljati plin in kerozin.

Zgodba zase so potem še posode za uporabo na gorilnikih. Sedanji modeli imajo že posodo, ki je prilagojena uporabi na teh gorilnikih in s svojo zgradbo omogoča, da se segrevajo tudi stene posode in se samo dno, kar posledično seveda pomeni, da rabiš manjšo moč, da segreješ večjo količino vode.

Ko sem bil prvič v sahari smo uporabljali klasečen gorilnik, ki se nastavi na 3kg UNP jelkenko za kuhanje. Najmanjša sapica ti ga ugasne, tako da cel čas paziš več ali manj na to kako ga zaščititi pred vetrom, hiitrost kuhanja pa je bolj na ravni kamene dobe ... Neroden, težek in prevelik za tovrstna potovanja.

Potem sem nabavil PRIMUS Grawity EF. Moč 3kW, cca 3 min da zavre 1 l vode. Ščitnik za veter je priložen v kompletu. Zadeva deluje super, zavzame zelo malo prostora, povrh vsega pa so kartuše z mešanico plina izmenljive, tako da jo lahko upotrabiš še za kako drugo napravo potem ko skuhaš.

Slika



Sedaj imam PRIMUS Eta Power EF. Moč okoli 2kW, cel kuhalnik je narejen kot komplet skupaj s ščitom za veter in posebno posodo, ki omogoča veliko boljši izkoristek, po tovarniških podatkih zavre 1 l vode v cca 2.5 min. Za primerjavo lahko povem, da smo na rajži po Libiji lani kuhali nanj za 3 odrasle osebe (+ 1 otrok). V treh tednih je šla ena cela velika kartuša in pol majhne. Skupaj cca pol kile mešanice plina. Kuhalo se ja pa dvakrat na dan (plus kaki čaji vmes). Glavni obrok je bil pripravljen v cca 15. min. Ko piha veter te skrbi samo to, koliko peska boš dobil med testenine, na pa koliko armafleksov boš moral postaviti okoli kuhališča da bo gorel ogenj.

Slika


Če nameravate malo bolj potovati, se definitivno splača dati malo več denarja za te stvari, ker se ti potem to kar fajn obrestuje. O ceni plina oz. kartuš pa nebi razpravljal. Primusova največja kartuša stane okoli 7€ in njo kuhaš najmanj dva tedna, kar se mi niti pod razno ne zdi velik strošek.

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Pe Mar 05, 2010 10:29 am

kje pa se dobi tak kugalnik? in kakšna je cena?

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Mar 05, 2010 11:14 am

Še ta informacija:
na takem kuhalniku se, čim vsaj malo pihlja veter, NIKOLI nič ne skuha.
Slika
Zato ga toplo NE priporočam za potovanja. Z ustrezno protivetrno zaščito je pa seveda zadeva drugačna.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Pe Mar 05, 2010 11:37 am

AŁIEN napisal/-a:Tistega v kufru na kartuše imam novega pa ga še odpakiral nisem, tisto je jajc za alpiniste in motoriste ker jim pač drugega ne preostane.


No no Vesoljček, ne bluzi, če ga niti razpakiru nisi. Logika narekuje, da nimaš pojma al je za kej al za en ku..

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Pe Mar 05, 2010 12:55 pm

Dimen točno takega imam

Slika

In je za en k....c. Kako vem? drugi ga imajo tudi. Pa takrat ko najbolj rabiš si brez piksen ponavadi....še to po vrhu. Flaša pa drži celo sezono za par €€

Uporabljam pa že desetletje ali več takega kot je Miran dal sliko, in je OK.
Ni treba probat, dost je da je fi gorilnika trikrat večji. Kje doma prej skuhaš večjo reč, na malem gorilniku ali večjem. Po tvoji logiki sploh ne bi rabili različno velikioh gorilnikov.
Ali lahko daš 50X50 žar ploščo na tista jetra v kovčku? Malo morgen, no na onem na flaši pa lepo dela.
Ne mi bluzit da boš na tisti igrači golaž skuhal.....mogoče v enem tednu.
In konec koncev, če bi bil za kaj ne bi bil 8€........naj ga ima kdor ga hoče.

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Pe Mar 05, 2010 1:20 pm

miran napisal/-a:Še ta informacija:
na takem kuhalniku se, čim vsaj malo pihlja veter, NIKOLI nič ne skuha.
Slika
Zato ga toplo NE priporočam za potovanja. Z ustrezno protivetrno zaščito je pa seveda zadeva drugačna.
LP Miran


a ta je od zukija? :D

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Mar 05, 2010 1:25 pm

Od Zukija :shock: - ne, ni!
Moj je, že enih 30 let.
LP Miran

PS
Takole bo pa ta kohar Vesoljčku še bolj všeč :wink: :
Slika
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Pe Mar 05, 2010 7:58 pm

AŁIEN napisal/-a:In konec koncev, če bi bil za kaj ne bi bil 8€........naj ga ima kdor ga hoče.


8€ al kaj. Ok, pol ni ne govoriva o isti stvari. Moj je po obliki identičen sam da je plav, ker je campingaz in ni bil niti slučajno 8€. No kukrkol, men služi in sm zadovolen. verjamem pa, da je kuhalnik na jeklenki boljši. Sem ga imel ampak mi je nepraktičen.

Priznam pa, da v vetrovnem vremenu ni uporaben. Takrat pa grem v hiško in pripravim zajtrk/kosilo/večerjo.

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Pe Mar 05, 2010 8:30 pm

se je meni kar zdelo da gre za nesporazum, mislim ker je res slab, za silo je kava pa to...kupljeno v kapingveltu v avstriji.
Zgleda pa lepo, to pa....

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Pe Mar 05, 2010 9:30 pm

Matej napisal/-a:kje pa se dobi tak kugalnik? in kakšna je cena?


Kuhalnike od primusa dobiš vseh bolje založenih špotrnih trgovinah, splača se kdaj pogledati v kak hervis ali kaj podobnega ker jih občasno znižajo, drugače pa so glavne trgovine za to Iglu šport, K2 in podobni.

Stane okoli 100 €.
Če si član PZS ali podobnih društev imaš popust, (če si pa pri GRS dobš pa še dodatni popust).

Uporabniški avatar
marolt 4x4
Prispevkov: 2883
Pridružen: Sr Avg 06, 2003 8:16 am
Kraj: Mozirje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a marolt 4x4 » So Mar 06, 2010 11:12 am

Sam uporabljam primousov gorilnik za v hribe. Imam najmanjši zložljiv model, ki se je dobil in že 12 let dela odlično. Tudi na 6000 je delal brez problema in v mrazu. Alien če nekaj ne poznaš še ni nujno da je slabo.
Kdor ni sprobal primusa, si težko predstavlja, kako seka, skor tako kot brener.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:w097Dk94TBC6KM:http://www.detourgearzone.com/lib/yhst-29728507864769/primustistove-sm.jpg
Slika

TRCO1
Prispevkov: 784
Pridružen: Sr Apr 15, 2009 12:16 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a TRCO1 » So Mar 06, 2010 12:05 pm

marolt 4x4 napisal/-a:Sam uporabljam primousov gorilnik za v hribe. Imam najmanjši zložljiv model, ki se je dobil in že 12 let dela odlično. Tudi na 6000 je delal brez problema in v mrazu. Alien če nekaj ne poznaš še ni nujno da je slabo.
Kdor ni sprobal primusa, si težko predstavlja, kako seka, skor tako kot brener.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:w097Dk94TBC6KM:http://www.detourgearzone.com/lib/yhst-29728507864769/primustistove-sm.jpg




se podpišem
AVTOVLEKA 051 800 777 I have the body of a God. But it sucks cause it´s Buddha AVTOVLEKA 051 800 777

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Pe Maj 28, 2010 10:43 am

evo
včeraj sem nabavil ta kuhalnik
Slika

sedaj pa me zanima še jeklenka
in sicer najprej kako veliko nabavit 2,3 ali 5kg??
mora pa zdržat 14 ni, kuhanja 2x na dan

in pa materrial:
na voljo so jeklene alu in pa plastične, pri tem bo vlogo verjetno igrala cena

sem pa na nekih forumih bral, da nekje mejajo navasno oranžno za alu....

ima kdo kaj izkušenj s tem??

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Pe Maj 28, 2010 10:56 am

js mam aluminjasto 2 in 3 kg. za 14 dni bo dvo kilska po mojem dovolj. če bi še enkrat kupoval bi se enako odločil.

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Pe Maj 28, 2010 3:52 pm

miran napisal/-a:Od Zukija :shock: - ne, ni!
Moj je, že enih 30 let.
LP Miran

PS
Takole bo pa ta kohar Vesoljčku še bolj všeč :wink: :
Slika
Točno takega ima moj foter še od cajtov, ko sem jaz smrkav okrog hodil. Smo bili taborniki pa to. Proizvajalec: Bagat. ;)
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم


Vrni se na “Offroad - splošno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov