GUME BFG AT

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Drobez
Prispevkov: 97
Pridružen: Če Okt 18, 2007 3:24 pm

GUME BFG AT

OdgovorNapisal/-a Drobez » Sr Nov 10, 2010 10:31 am

Dan,

Eno vprašanej imam za poznavalce, in sicer:

Na HILUXI 3.0 imam že od novega BFG AT. "31x10.5x15".
Gume imajo sedaj cca 85.000 km. Pri ene 50.000 sem jim obrnil. (zadnje naprej, prednje nazaj). Pač so se prednje dosti bolj nucale.

Sedaj me pa zanima, ali jih je že protebno zamenjati z novimi. Profila je še vedno kar nekaj, seveda se mi pa poraja uprašanje, če je vseeno bolje zamenjati, ali je vseeno če je še dovolj profila. Jasno mi je da po terenu gre bolje če je več profila, kaj pa po cesti, a je oprijem kaj slabši?? A so lastnosti gume kaj slabše pri toliko prvoženih kilometrih??? Ozirom ali je kvaliteta matriala slabša?? Seveda se odgvor ponuja sam, da pač če je še profil, da je isto, ampak vseeno bi rad slišal od poznavalcev. Vsi vemo da po ledu in mokrem te gume nisi ne vem kaj, in je treba biti pazljiv, še posebaj ko je 3.0 motor in zadnji pogon.

Hvala v naprej za odgovore.

Andraž

Uporabniški avatar
andsuzuki
Prispevkov: 380
Pridružen: Pe Jul 07, 2006 2:49 pm
Kraj: Banjška planota, Goriška

OdgovorNapisal/-a andsuzuki » Sr Nov 10, 2010 11:12 am

Hja, 85000 km lahko narediš v 2 ali pa v 9 letih.
Guma s časom postaja trša in s tem je tudi oprijem slabši. Toliko na kratko
Kdor dela, greši, reče petelin in zleze z race
Lp Andrej

Uporabniški avatar
Mitsurugi2
Prispevkov: 660
Pridružen: Po Feb 02, 2009 10:20 pm

OdgovorNapisal/-a Mitsurugi2 » Sr Nov 10, 2010 11:28 am

Nova guma je le nova guma. Včeraj sem svoje zamenjal za nove (zelo poceni) toyo open country AT in je čist druga pesem po mokrem se vozit.

Pa a ni tko da je potrebno obrnt na 15.000km?

Lp
VM - Turbotronic®

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Sr Nov 10, 2010 12:44 pm

najbolj pomembna je starost gum (max 5 let). profil ti prepisuje zakon. vest ima pa vsak svojo. če se ti zdi pri vožnji, da je čas za zamenjavo, potem jih zamenjaj.

Drobez
Prispevkov: 97
Pridružen: Če Okt 18, 2007 3:24 pm

OdgovorNapisal/-a Drobez » Sr Nov 10, 2010 12:57 pm

Ejla,

Gume so stare 3 leta. Profila je seveda še dosti, več kot ga je zakonsko predpisanega.

Občutek pa je res, da mi bolj drsi kot pa ne. Je pa res da je veliko v "glavi" in da če veš da so "slabše" imaš občutek. da kar skoz misliš da bolj drsi:):).

Uporabniški avatar
Mitsurugi2
Prispevkov: 660
Pridružen: Po Feb 02, 2009 10:20 pm

OdgovorNapisal/-a Mitsurugi2 » Sr Nov 10, 2010 4:28 pm

Poglej na gumo kok je stara. Moja je 3 leta in pol stara oz. kupljena 2 leti nazaj pa ni več niti za na dež niti za na sneg.

Za novo gumo sem poskrbel da je iz sveže pošiljke.
VM - Turbotronic®

Uporabniški avatar
marolt 4x4
Prispevkov: 2883
Pridružen: Sr Avg 06, 2003 8:16 am
Kraj: Mozirje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a marolt 4x4 » Sr Nov 10, 2010 5:23 pm

Pozdravljeni,

ko ima guma polovico profila ima 2x daljšo zavorno pot, tako na mokri kot na suhi cesti.
Vsaka guma ko ima enkrat manj kot 4 mm je že zelo slaba pri zaviranju.
Žal nimam na razpolago grafa, ki kaže obrabo gume v odvisnosti od zavorne poti.

Če se hočeš varno vozit jih zamenjaj, če ne pa povečaj varnostno razdaljo in zmanjšaj hitrost.

lp
janez
Slika

mamaMicka
Prispevkov: 294
Pridružen: Pe Jan 29, 2010 8:08 am
Kraj: severni del juga

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Nov 10, 2010 9:40 pm

Moja računica je sledeča... Glede na prevožene kilometre ti je to primarno vozilo. In spet, na prevozene kilometre je fino, da gume menjas na 2 leti.
Po dveh letih so gume precej slabše, ce ne celo zanic, za varno voznjo.

Naj se ne slisi snobovsko, sam delam se malo vec kilometrov.

Menjavam pa po sistemu, da recimo to leto imam vse 4 nove zimske gume.
Spomladi bom kupil 4 nove letne gume.
Naslednjo zimo v kolikor bo "nepogonski" ali pri GCju sprednji par imel še skoraj ves profil bom ta par uporabil 2 leti. Par na pogonskih kolesih pa bom dal nov. Enako bom spomladi dal na avto spet nove pnevmatike ali pa vsaj "pogonski" par. Vedno pa dajam nove gume zadaj (ker je tako prav) in se ciklus takšnega menjavanja ne zaključi...
Pri Jeepu je to sicer malo drugace, ampak...

Ko kupujem gume si vzamem čas in najdem najugodnejšo ponudbo, ki jo lahko dobim. Recimo, da najdem gumo z 30-40% popustom.
Pogonski par je obrabljen na 80% in star eno leto ali 2. Torej guma je še zelo solidna in zanimiva za trg.
Torej... Ta par prodam za 30-40-50% cene novih.

In če potegnem računico za Scenika, ki ga imam doma me gume stanejo letno 150€ in imam vedno zimske in letne vedno en par nov, drugi naredi 2 leti. In se nikoli ne ukvarjam s tem ali so še dobre ali niso!

Uporabniški avatar
Tex
Prispevkov: 304
Pridružen: Po Nov 28, 2005 5:39 pm
Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Nov 10, 2010 10:27 pm

Micka super, toda malo pretiravaš z menjavami...
Drive With Style...

mamaMicka
Prispevkov: 294
Pridružen: Pe Jan 29, 2010 8:08 am
Kraj: severni del juga

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Nov 10, 2010 10:35 pm

ja ne, saj sem napisal, da delam vec kilometrov, kot avtor teme 85000/3 leta slabih 30.000 na leto, jaz jih toliko naredim v 4 mesecih :) Pa enako delam na obeh avtomobilih, ki jih mava z predrago... Jeepa nimam se toliko casa, samo, ko sem imel 2 osebna ali kombi sem na leto porabil ma dvomim da 300€ za oba avta za gume...


Pa niti ni to tisto, kar sem zelel povedat...

Zelel sem povedat, da je to v bistvu najceneje, saj vidis, ko je guma stara 4 leta, ne dobis zanjo (za osebno avto) niti 100€ za 4 pa ce je kot nova. Pa ce menjas recimo na 3 leta, te gume vseeno stanejo skoraj 100€ na leto.

MatRain
Prispevkov: 20
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 12:52 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a MatRain » Sr Nov 10, 2010 10:54 pm

Sem imel na bmw3 Sava S3 stare od 3 - 4 leta z zelo veliko profila (nad 5), pa sem se v LJ peljal po snegu po prehitevalnem pasu. Razna vozila, tudi terenska pa so se gužvali na voznem pasu.
Po mojem je odvisno od posamezne gume, je pa potrebno seveda biti previden pri starejših gumah, in tistih z manj profila.
Ni pa rečeno, da boš dobil pri cenejših novih gumah iste znamke in oznake isto kvaliteto kot pri dražji varjanti.

mamaMicka
Prispevkov: 294
Pridružen: Pe Jan 29, 2010 8:08 am
Kraj: severni del juga

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Nov 10, 2010 10:57 pm

MatRain napisal/-a:Sem imel na bmw3 Sava S3 stare od 3 - 4 leta z zelo veliko profila (nad 5), pa sem se v LJ peljal po snegu po prehitevalnem pasu. Razna vozila, tudi terenska pa so se gužvali na voznem pasu.
Po mojem je odvisno od posamezne gume, je pa potrebno seveda biti previden pri starejših gumah, in tistih z manj profila.
Ni pa rečeno, da boš dobil pri cenejših novih gumah iste znamke in oznake isto kvaliteto kot pri dražji varjanti.


:aplavz: :aplavz:

in verjetno sem bil jaz med "bumbarji" z novimi gumami, ki smo ocenili, da dirkanje ni ravno pametno... kaos.

Po ravni cesti grem lahko tudi jaz 200 z letnimi gumami. Ali gre guma v klanec po snegu je sele na 3. mestu!!

1. in 2. mesto zasedata ZAVIRANJE in ZAVIJANJE!!!

Uporabniški avatar
Mitsurugi2
Prispevkov: 660
Pridružen: Po Feb 02, 2009 10:20 pm

OdgovorNapisal/-a Mitsurugi2 » Če Nov 11, 2010 9:02 am

x2
VM - Turbotronic®

MatRain
Prispevkov: 20
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 12:52 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a MatRain » Če Nov 11, 2010 9:44 pm

Ne me razumet narobe. Ne gre za dirkanje, se skoraj nikoli ne peljem preko omejitev. Mi gredo pa na živce ljudje, ki delajo gužvo, ker imajo na snegu morda letne gume ali pa ne znajo vozit v snegu pa delajo kolono.
Sam gas pa po omejitvah!

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Pe Nov 12, 2010 9:50 am

MatRain napisal/-a:Mi gredo pa na živce ljudje, ki delajo gužvo, ker imajo na snegu morda letne gume ali pa ne znajo vozit v snegu pa delajo kolono.


meni grejo taki na živce tudi v "idealnih" razmerah. :roll:

Drobez
Prispevkov: 97
Pridružen: Če Okt 18, 2007 3:24 pm

OdgovorNapisal/-a Drobez » So Nov 13, 2010 11:33 am

Marolt hvala za informacijo.

Če je temu tako, bom seveda kupil nove gume. Seveda bom pa potem te rabljene guma za ZELO znižano ceno prodal na forumu, zato ker so še vedno uporabne, ker imajo še veliko profila.

Lp

Andraž

Uporabniški avatar
golnar
Prispevkov: 148
Pridružen: Če Dec 24, 2009 12:14 pm
Kraj: Okolica Ivančne Gorice

OdgovorNapisal/-a golnar » So Nov 13, 2010 12:16 pm

save s3 so na splošno ene najbolših gum na zasneženi cesti ali po celem snegu, po drugi strani pa so zelo slabe na mokri cesti.


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 65 gostov