KIA Sorento- težava?

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Marki
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 8:50 am
Kraj: Maribor

KIA Sorento- težava?

OdgovorNapisal/-a Marki » Ne Nov 28, 2010 4:38 pm

Pozdravljeni, sem novopečen lastnik Kia-e Sorento, lastim si jo od srede, tako da se še komaj spoznavava. V petek ko je zapadlo nekaj cm snega sem poiskal nekaj klancev in zadevo malo preizkusil.

Opazil sem ko se vklaplja pogon spredaj, v podvozju ( menjalnik diferencial) zelo glasno nekaj zaropota. Poizkusil sem v vožnji naprej in nazaj, v obe smeri se pojavlja enak ropot. Poizkusil sem tudi preklopit na reduktor pa je zadeva enaka, ob malo močnejšem pristisku na plin zaropota. Kolesa zagrabijo in ropot za trenutek izgine ter se zopet pojavi?? Ali je komu znano v čem bi lahko bila težava??? Zvok je prisoten v malo večji obremenitvi, drugače ni slišati nič. Sliši se grozno, kot da želi nekaj polomit v pogonih ( prav trga po celem vozilu, na menjalni ročici se čutijo udarci)

lep pozdrav
Marki

Uporabniški avatar
GPW1942
Prispevkov: 421
Pridružen: Po Jan 02, 2006 7:52 pm
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a GPW1942 » Ne Nov 28, 2010 4:56 pm

Preglej vklopnike!
American Jeep-In War and Peace

Marki
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 8:50 am
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Marki » Ne Nov 28, 2010 7:42 pm

Jutri ga peljem k serviserju in da pogledamo kaj je narobe.

Zanimivo je da pogon 4x4 deluje ( preizkusil sedaj na snegu cca 20cm) vozilo brez težav pelje, ko pa dodam malo več plina ali se obremenitev poveča ( večji klanec) pa začne pokat in trgat v podvozju, vozilo ne obstoji ampak malo pocukne in ni opaziti da bi katera kolesa med tem prenehala poganjat.


Vse kaže da bo potrebno obvestit prejšnjega lastnika o skriti napaki.

lep pozdrav

Marki

Uporabniški avatar
air_man
Prispevkov: 145
Pridružen: Ne Jun 15, 2008 12:36 am

OdgovorNapisal/-a air_man » Ne Nov 28, 2010 8:14 pm

Marki napisal/-a:Jutri ga peljem k serviserju in da pogledamo kaj je narobe.

Zanimivo je da pogon 4x4 deluje ( preizkusil sedaj na snegu cca 20cm) vozilo brez težav pelje, ko pa dodam malo več plina ali se obremenitev poveča ( večji klanec) pa začne pokat in trgat v podvozju, vozilo ne obstoji ampak malo pocukne in ni opaziti da bi katera kolesa med tem prenehala poganjat.


Vse kaže da bo potrebno obvestit prejšnjega lastnika o skriti napaki.

lep pozdrav

Marki


Kakšna skrita napaka, vsi samo svoje pravice "porivate" naprej, kaj sploh sprašuješ tukaj na forumu, vprašal si, dobil si namig, upoštevaš ga itak ne.

Pelji ga nazaj k bivšemu lastniku, verjetno si tudi njega kupil zraven avta.

Uporabniški avatar
GPW1942
Prispevkov: 421
Pridružen: Po Jan 02, 2006 7:52 pm
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a GPW1942 » Ne Nov 28, 2010 8:22 pm

A gre za nov ali rabljen voz?
A si ga plačal kot novega ali kot rabljenega?

A če ti rečemo, da je to normalno pri KII, boš zadovoljen?

ejejejej........ :ah_seveda:
American Jeep-In War and Peace

Uporabniški avatar
mamut
Prispevkov: 1378
Pridružen: Sr Jun 11, 2003 12:52 am
Kraj: Mengeš - CRUISERLAND :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mamut » Ne Nov 28, 2010 9:09 pm

Ne vem sicer točno, kako ima Sorento narejen prenos moči na prvi pogon, a če ima v reduktorju verigo, potem bi lahko preskakovala tudi veriga.
Simptomi so enaki. OB rahli obremenitvi dela vse OK, ob večji pa preskoči in izpod avta se slišijo grdi zvoki.
Zadeva že na Jeepih ni najcenejša, pri eksotiki kot je Kia pa zna biti to kar občuten strošek.

Zato imaš prav, preverite pri mehaniku in starega lastnika obvestiti o skriti napaki in se poizkusiti dogovoriti o krtiju stroškov, sicer pa vrniti avto nazaj.

In tukaj nima veze ali je rabljen ali nov avto. Avto se mora prodajati z vsemi podatki. ČE se podatke o okvari ali poškodbah zamolči je prodajalec rabljenega ali novega avta odgovoren.

lp
Mamut
www.mamut4x4.com ... največji izbor 4x4 opreme v Sloveniji.

Marki
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 8:50 am
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Marki » Po Nov 29, 2010 8:29 pm

Pozdravljen Mamut, danes sem bil pri serviserju, kot si že sam predvideval v okvari je reduktor veriga preskakuje ob večji obremenitvi, strošek pa cca. 5.500Eur z delom.


lep pozdrav

Marki

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » To Nov 30, 2010 10:42 am

5 500 eur????? Verjetno se hecaš? Na pogodbi poglej do kdaj lahko avto vrneš lastniku nazaj. Na servisu naj ti napišejo potrdilo za kakšno napako gre in da napaka ni od včeraj. Potem vrni avto nazaj, vzemi denar ali pa pojdi odvetniku.
Za 5 500 eur lahko kupiš že solidno dobrega terenca.

Uporabniški avatar
bluub
Prispevkov: 13
Pridružen: Če Nov 19, 2009 8:03 pm
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a bluub » To Nov 30, 2010 11:45 am

Mater so naši servisi dragi,na ebayu sem tak na hitro pogledal in dobiš rabljene "getribe" razdelilnik na sprednjo in zadnjo os + reduktor tam že od 1.300 eur, nove za 2.800 eur.

Tak da če se boš odločo za poravilo ti priporočam odhod v Italijo ali Nemčijo na odpad, ni vrag da neboš zadevo dobil za 1.000 EUR.

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Nov 30, 2010 12:19 pm

robinzon napisal/-a:5 500 eur????? Verjetno se hecaš? Na pogodbi poglej do kdaj lahko avto vrneš lastniku nazaj. Na servisu naj ti napišejo potrdilo za kakšno napako gre in da napaka ni od včeraj. Potem vrni avto nazaj, vzemi denar ali pa pojdi odvetniku.
Za 5 500 eur lahko kupiš že solidno dobrega terenca.


Pa kako to mislte, da kr vrneš rabljen avto. A ni na pogodbi napisan videno kupljeno.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » To Nov 30, 2010 12:46 pm

Včasih se je govorilo, da se da za skrite napake, za katere ti lastnik avta ni povedal, nekaj da iztržit. Prov preveč pa ne verjamem tem govoricam.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » To Nov 30, 2010 12:57 pm

Dimen napisal/-a:Pa kako to mislte, da kr vrneš rabljen avto. A ni na pogodbi napisan videno kupljeno.


To je že dolgo v veljavi.....če si kupil od pravne osebe ni problem, če pa od fizične se pa zna zakomplicirat.
Kakšnih pet let nazaj so pri ASP samo :shock: gledali in se cinično smejali...kao pač videno kupljeno. No potem ko je odvetnik stopil skozi vrata so z veseljem naredili brezplačno generalno na motorju. Neglede kaj piše na pogodbi in kaj ti je rekel prodajalec te ščiti zakon o skritih napakah.
No ko smo že pri taki debati kot zanimivost: V Srbiji so ravno te dni uvedli zakon o garanciji in to ne samo za rabljene avtomobile temveč tudi za rezervne dele. Tako da ti mora prodajalec izrecno povedat da gre za ponaredek in ne za original. Prav tako mora pisat na računu. Zagrožena kazen za kršitelje je zeloooooo visoka.
Pravtako imajo že dolgo zakom o zaplembi celotnega premoženja kriminalcem. Hrvati mislim da tudi.
Mi pa še vedno odkrivamo toplo vodo v naši ljubi banana republiki....

No na zahodu je to že dolgo tako. Že če ti prodajalec zamolči da je bil avto zaleten ali bohnedaj vrne števec kilometrov nazaj ga je najebal. In to fejst. Garancijski rok pa ti pripada avtomatično.
Tako da pazite pri nakupu tistih kjer pod opombami piše EXPORT ONLY.
Tistega doma ne sme ali ne upa prodati.

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » To Nov 30, 2010 3:11 pm

Zato je pa fajn izkoristit možnost o kateri je bilo tu že veliko napisanega in avto pred nakupom peljati na pooblaščen servis ali tehnični pregled. Bolje dat 30 ali 100 eur kot da se kasneje tolčeš po glavi.

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » To Nov 30, 2010 4:42 pm

To je sicer priporočljivo, če se ne spoznaš vendar še vedno ne veš ali bo kaj zaružilo čez mesec ali dva.
Nakup rabljenega avtomobila je vedno nakup mačka v žaklju pa ga glej kakor češ....še pri novem se zgodi.

Uporabniški avatar
lisko
Prispevkov: 1645
Pridružen: Ne Jul 01, 2007 11:55 am

OdgovorNapisal/-a lisko » To Nov 30, 2010 5:12 pm

AŁIEN napisal/-a:To je sicer priporočljivo, če se ne spoznaš vendar še vedno ne veš ali bo kaj zaružilo čez mesec ali dva.
Nakup rabljenega avtomobila je vedno nakup mačka v žaklju pa ga glej kakor češ....še pri novem se zgodi.


Tole bo še najbolj držalo. Sem pa že tudi jaz slišal, da ni samo videno kupljeno ampak da za skrite napake odgovarja prodajalec. Ampak smo spet tam....kaj je to skrita napaka....
V dotičnem primeru bi se prodajalec kamot izgovarjal, da je avtor teme pač avto preteral oz. presilil( vožnja v "HL" po suhi cesti....kopanje v blatu...). In ni šanse , da bi dokazal nasprotno pa tudi če bi je že na forum napisal , da je avto "sprobal" in kaj pa če je do sedaj prejšnemu lastniku delovalo vse normalno ( prednji pogon pa je mogoče uporabil 10x letno) sedaj je pač zaružlo, ko je prišlo do večje obremenitve....kompliciraš in obračaš lahko v nedogled....
Ne vem zame je to o skritih napakah dvorezni meč. Skrita napaka bi zame recimo bila (moj primer) , da bi v okolico vstrajnika natlačil gobo ali kako cunjo in bi ta pač popila olje, ki odteka preko pokvarjenega semeringa ( tako smo včasih delali tehnične). Po nekem času ( par dni) pa bi olje pricurljalo na plan....stvar bi se razdrla in videt bi bila kamuflaža....to bi zame recimo bila skrita napaka.
Recimo jaz sem sedaj razdrl komplet jeepa pa je pri men že tri leta....in kaj najdem? V menjalniku ATF olje WTF???(dovoljeno pa 75-90) Ok spet moja napaka, ker pač pri nakupo nisem menjal vseh tekočin....na slepo pa verjel prejšnemu lastniku , da je avtu bil redno in dobro servisiran....In samo upam lahko , da menjalnik ni utrpel večjih posledic.
Pač jebiga vse je danes riziko....pri novem te rešuje edino to, da imaš garancijo in popravila zastonj....ampak si pa brez avta.

mamaMicka
Prispevkov: 294
Pridružen: Pe Jan 29, 2010 8:08 am
Kraj: severni del juga

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Nov 30, 2010 5:43 pm

Jaz sem letos kupil en star kombi - kamper... doma sem ugotovil, da je ves u ku... spredaj niti ni imel diska, klešče so bile blindirane, da ni zmetalo ven batkov...

Seveda jeza na vrhuncu... Klical sem tudi na policijo in mi je rekel... VIDENO KUPLJENO.

Drug primer pa je bila prodaja avta, ki ga je prodal kolega. Kupec mu ga je po petih dneh vrnil, ker je cukal... Seveda so kasneje ugotovili, da je kupec zamenjal računalnik, ker ga je ocitno rabil za svojega. Point je v tem, da mu ga je vrnil...

Zdaj pa bodi pameten...

uzitek
Prispevkov: 577
Pridružen: Ne Jan 17, 2010 9:30 pm
Kraj: oplotnica

OdgovorNapisal/-a uzitek » To Nov 30, 2010 6:15 pm

vse je odvisno od koga kupiš...če je človek fer in je pripravljen vzet avto nazaj,je super, v nasprotnem primeru,je pa treba preko sodišča dokazat ,da je šlo za skrito napako,ki pa je morala obstajat pred nakupom, kar pa je umetnost dokazat.
če veš ,da je napaka obstajala prej, to potem ni skrita napaka....začaran krog,ki ga je najlažje in najceneje rešit sporazumno,če se seveda da.

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » To Nov 30, 2010 7:06 pm

mamaMicka napisal/-a:... Klical sem tudi na policijo in mi je rekel... VIDENO KUPLJENO.

...


MM si pa optimist in to zelo velik, če si pomislil da bo kakšen policaj imel kaj pojma o zakonu o obligacijskih razmerjih. Poleg tega jim pa dol visi tvoj kombi....imajo že dosti dela sami s seboj. Tako da tudi če bi vedel ti ne bi povedal.
Tole videno kupljeno je za lase privlečeno in ga pač pribijejo na pogodbe v svetem prepričanju, da so rešeni vsega hudega. In večina nasede....
Vendar pozor. Kot sem že napisal je razlika pri nakupu od pravne ali fizične osebe. Prav tako med nakupom med dvema pravnima osebama.
Prav tako je pomembno da pravilno ukrepate, ker lahko zašuštrate zadevo zaradi nevednosti ali nepoznavanja postopkov, kar je pa lahko usodnega pomena.

Pravice kupca stvari s stvarno napako so:
1) zahtevati od prodajalca, da napako odpravi ali kupcu izroči stvar brez napake,
2) zahtevati znižanje cene (actio quanti minoris),
3) izjaviti, da razdira pogodbo (actio redhibitoria)
ter v vsakem od navedenih primerov tudi
4) zahtevati povrnitev škode.
Pogoj za uveljavljanje teh pravic je, da je kupec o napaki pravočasno in pravilno obvestil prodajalca.
Rok za obvestitev prodajalca o napakah znaša osem dni, s tem, da prične v primerih, ko so napake skrite, teči šele od dneva, ko kupec napako opazi; v takem primeru znaša objektivni rok šest mesecev od izročitve stvari, če ni bil dogovorjen daljši rok. Po izteku teh rokov prodajalčeva odgovornost za stvarno napako preneha. Roka torej ščitita predvsem prodajalca, in sicer pod predpostavko, da za napako ni vedel in da mu tudi ni mogoče očitati, da bi moral zanjo vedeti. Drugače pa je, če je za napako vedel oziroma bi zanjo moral vedeti; v takem primeru varstva ne potrebuje in njegova odgovornost ne preneha niti v primeru, če ga kupec o napaki ni obvestil niti takrat, ko se je napaka pokazala po izteku šestmesečnega jamčevalnega roka.

Vse je lepo napisano v zakonu o obligacijskih razmerjih. Jasno pa je da tega ne more vsak vedeti še manj pa razumeti.
No potem je tu še banana republika z banana pravosodjem, v kateri je vse mogoče. Tako da ne biti presenečeni če vam ne uspe kljub temu da je zakon na vaši strani. Ne tožite nekoga, ki ima dobra zveze.

primorec 90
Prispevkov: 316
Pridružen: Pe Feb 26, 2010 9:28 am
Kraj: Vogrsko

OdgovorNapisal/-a primorec 90 » To Nov 30, 2010 11:25 pm

ker je ravno tema okoli teh prodajalcev.
kaj pa recimo če ugotoviš da so kilometri zbiti. kaj se da naredit??

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Sr Dec 01, 2010 1:08 am

Ker se lahko šteje, da je število prevoženih kilometrov ena izmed lastnosti in odlik vozila, se lahko neresnično število prevoženih kilometrov šteje za stvarno napako. Glede na navedeno ima kupec take pravice, kot so navedene v ZOR. Torej pravočasno javiti prodajalcu o odkriti napaki in glede na konkreten primer, ker napake ni mogoče odpraviti zahtevati vrnitev dela kupnine v sorazmerju z napako ali zamenjavo vozila ali vrnitev plačanega zneska.
Glede na konkreten primer in na zavedanje prodajalca o številu kilometrov (torej odvisno od vprašanja, kdo je zavrtel števec nazaj), bi bilo mogoče zatrjevati tudi prevaro s strani prodajalca in tako po splošnih načelih ZOR zahtevati razveljavitev pogodbe.

Marki
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 8:50 am
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Marki » Sr Dec 01, 2010 9:51 pm

Pozdravljeni,


vidim da se je iz moje izkušnje razvila prava debata.

Torej kot ste nekateri napisali, to kar piše v pogodbi po načelu *videno kupljeno* je v primeru skrite napake nično.
V mojem primeru se je zadeva uredila tako da sem dobil vrnjeno celotno kupnino, naredil prepis na prejšnjega lastnika. Res pa je da je bilo prisotne tudi nekaj sreče, v ponedeljek 22.11.2010 sem izvedel da je bil prodajalec na pooblaščenem servisu KIA v MB zaradi napake na pogonu. Dne 24.11.2010 pa sem vozilo plačal in prevzel jaz. V petek 26.11.2010 ob prvem snegu sem ugotovil napako in se v ponedeljek 29.11.2010 oglasil na istem servisu z enako napako. Nakar se fantje Sorenta spomnijo češ da jim je znan izpred 7 dni nazaj. In gremo po računalniku pogledat ali je lastnik pravi, seveda je bil pravi. To so mi potrdili tudi pisno, nakar sem svojega odvetnika malo povprašal kako zadevo pravilno predstavit prodajalcu. Ker v takšni situaciji je kar težko ohranit mirne živce. Potem pa poklical prodajalca, ga seznanil z okvaro in z dejstvi ki sem jih imel v roki črno na belem, mu dal časa do večera v razmislek. Po cca. 2 urcah se je javil in ponudil vračilo kupnine.



Mislim, da bi se morali bolj zavedati svojih pravic ter podobne situacije bi počasi izginile.


lep pozdrav

Marki

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Sr Dec 01, 2010 10:15 pm

Tako, zdaj pa boš moral dat za kak liter. ;)

Malo heca.

Glede tvojega navedka te bom samo malo popravil. Npisal si:
Marki napisal/-a:...v ponedeljek 22.11.2010 sem izvedel da je bil prodajalec na pooblaščenem servisu KIA v MB zaradi napake na pogonu. Dne 24.11.2010 pa sem vozilo plačal in prevzel jaz. V petek 26.11.2010 ob prvem snegu sem ugotovil napako in se v ponedeljek 29.11.2010 oglasil na istem servisu z enako napako....

Verjetno si izvedel kasneje , da je bil prodajalec 22.11.na servisu itd....

Drugače pa čestitam, super si rešil, in pohvala za iznajdljivost. Če ni skrivnost, ali lahko objaviš kako fotko avta da se ne bo še kdo opekel?

LP, U.
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
pajk
Prispevkov: 686
Pridružen: To Jun 30, 2009 10:58 am
Kraj: Šk. loka

OdgovorNapisal/-a pajk » Sr Dec 01, 2010 10:15 pm

:vinska_bratca: zdj pa hitro na pivo!
me veseli da si tole lepo rešil, in delil info z nami :!:
pa več sreče pri nakupu naslednjega terenca! mogoče že iz prve peljat auto na pregled še pred nakupom :?: :idea:

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Sr Dec 01, 2010 10:20 pm

Če je to tisti za 12.600€, je "gazda" tudi direktor mariborskega Buvljaka. ;)
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
fire
Prispevkov: 158
Pridružen: Sr Jan 20, 2010 5:52 pm

OdgovorNapisal/-a fire » Če Dec 02, 2010 3:02 pm

Marki častitam za elegamtno rešeno zadevo. Da se ljudje kulturno dogovorijo,bodo odvetniki brez posla? :welcome: :nazdravljamo:


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 71 gostov