Ford Ranger 2015

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Sr Nov 15, 2017 12:52 pm

rx napisal/-a:Strokovnjaki na pooblaščenem servisu enostavno odvijejo čep, spustijo 4L olja iz menjalnika ven ter nalijejo noter novo olje. Še vedno ostane 4-5L starega olja


Tehnično je to res, ampak v bistvu je to kar ok način menjave ATF - če paziš, da to delaš dovolj pogosto, recimo na 30-50 tisoč km, in potem imaš praktično vedno nov ATF notri. Seveda vsakič nov ATF filter.

Kaj pa če ATF že celo večnost ni bil menjan? Sem že slišal, da je totalni ATF flush povzročil probleme pri menjalniku, ki recimo 200 tisoč km ni videl menjave. Menda se stare obloge odlepijo in zamašijo ozke kanale, pa imaš sranje.

Definitivno je opisana 'polovična menjava' bolje kot nič (v bistvu zelo koristna), pa čez par mesecev lahko ponoviš .

https://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=3158836

https://www.dmv.org/how-to-guides/transmission-fluid.php
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 704
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a rx » Sr Nov 15, 2017 1:48 pm

Potemtakem bi morala biti menjava olja na 30k in ne na predpisanih 60k, če samo odvijemo čep in zamenjamo pol olja. Pri meni avtomatik ni hotel več šaltat kljub rednim menjavam olja na 60k pri pooblaščencu.

Meni in verjetno še marsikomu ni v interesu menjat olje v menjalniku vsakih nekaj mesecev.. V primeru da pa ni bil zamenjan 200k je pa verjetno boljše delni flush.. lahko bo boljše ali slabše, loterija pač. splošno znano je, da je vzdrževanje avtomatika draga zabava, žal premalo ljudi to vzame v obzir.. vsi bi imeli avtomat, nihče pa nebi dal denarja nekomu kateri bo olje zamenjal tako kot je treba.
Don Felipe > Google :D

tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Sr Nov 15, 2017 2:25 pm

rx napisal/-a:Potemtakem bi morala biti menjava olja na 30k in ne na predpisanih 60k


Hja včasih se ne smeš ozirat na tovarniška navodila. Npr. Renault tudi predpisuje (je predpisoval? ne vem kako je sedaj) menjavo motornega olja pri dCi motorjih na 30k km (!), pa sem slišal za ogromno težav s temi motorji - bistveno manj težav pa so imeli ljudje, ki so ignorirali Renaultova navodila in motorno olje lepo menjavali na 15k kot je normalno...


Meni in verjetno še marsikomu ni v interesu menjat olje v menjalniku vsakih nekaj mesecev


verjetno ti pa je v interesu da mehanika dobro dela...


vsi bi imeli avtomat, nihče pa nebi dal denarja nekomu kateri bo olje zamenjal tako kot je treba


Res je...
Sicer načeloma lahko ATF menjaš tudi sam, zlasti če sam tudi menjaš olje - vsaj pri klasičnih avtomatikih (predvsem v ameriških avtih) ni kaj dosti bolj komplicirano kot menjava motornega olja.
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Sr Nov 15, 2017 4:28 pm

Bom menjal. Gledam kje bi dobil MERCON LV olje ki ga priporoča ford?
Verjetno se ni za igrat z konkurenčnimi olji z istimi specifikacijami?
Land Rovers are like women:
They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.
ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Sr Nov 15, 2017 5:19 pm

Saj Mercon LV je specifikacija, proizvajalcev je pa veliko.

Povprašaj v trgovinah z avtodeli, vpiši v Google, vrže ven recimo:
http://www.motornaolja.com/produkt/motul-atf-vi/
ali
https://www.euroton.si/avtodeli/liqui-moly-top-tec-atf-1800-1l-olje-menjalnika-dextron-vi6-p-251968.aspx

Važno da je med naštetimi specifikacijami tudi "Mercon LV".
VIdim da je pa kar drago, dexron III za ameriški Chevrolet je cenejši. Zdaj mi je jasno zakaj je nekdo zgoraj pizdil zaradi ideje o pogostejših menjavah... drugič namesto Forda nabavite Chevy :)
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Nov 15, 2017 9:26 pm

Mobil ATF 320 ima specifikacijo Ford Mercon M931220

Cena za liter je pa 5.94€ evra. V moj menjalnik gre 10 litrov. To je malo manj kot 60 evrov. Meni se ne zdi drago.
Pred EUR sem bil SIT!

tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Sr Nov 15, 2017 9:33 pm

Aja no, ko sem jaz na hitro googlal a ta mercon ko sem pisal odgovor, sem njaprej naletel na variante ki so 15-20 EUR po litru.
No, 6 EUR je pa res povsem sprejemljivo, tudi Dexron pomojem ne dobiš ceneje (s tem da je itak pri marsikaterem ATF med specifikacijami naveden tako dexron kot mercon, hehe).
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

meli
Prispevkov: 144
Pridružen: Ne Jun 10, 2012 7:41 pm
Kraj: ljubljana

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a meli » Pe Nov 17, 2017 10:41 am

Koga priporočate za menjavo olja v menjalniku
gledal sm firmo Avtomatski menjalniki kakšne iskušnje

tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Pe Nov 17, 2017 1:13 pm

Če si kdaj menjal motorno olje, boš načeloma znal tudi to sam. Kateri avto pa imaš?
Na YT je veliko videov, kjer prikažejo postopek, recimo: https://www.youtube.com/watch?v=yb_1wbiPz9g

Če pa ne želiš sam ali ne moreš (recimo nimaš prostora ipd), bi sicer načeloma moral biti tega sposoben vsak avtomehanik - res pa je da se pri nas mnogi tega ne upajo lotiti, ker niso vajeni (ne vedo, da je to precej enostavno, v primerjavi z mnogimi ostalimi mehaničnimi posegi, ki jih vsak dan opravljajo)...

Pač pokliči okoli, kateri bi se bil pripravljen tega lotit. Vem da je med takimi Eržen iz Škofje Loke (MAXX service), ki se specializira na Renaulte in zraven še na ameriške avte, in preverjeno ti iz prve roke povem, da zna pravilno zamenjati ATF. Pa vnaprej ga vprašaj, če moraš filter sam kupiti ali zrihta on, ATF olje vem da lahko priskrbi on (razen če sam dobiš kje bolj ugodno, mora pa biti tapravo za tvoj avto, tudi zato sem na začetku vprašal, za kateri avto gre).

gledal sm firmo Avtomatski menjalniki kakšne iskušnje

A to so oni iz Lesc? Jaz osebno nimam izkušenj, je pa en znanec bil pri njih in pravi da je ugotovil, da so mu zaračunali menjavo ATF, pa je sploh niso opravili. Nimam pojma kaj je res, samo povem kar sem slišal...
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Pe Nov 17, 2017 1:46 pm

No,vmes sem pogooglal to firmo iz Lesc, je o njih tema na bmw forumu, tam jih pa vsaj na začetku teme zelo pohvalijo, nisem bral naprej... Cene menjave ATF so pa kar pri njih precejšnje, hitro pride 400-500 EUR, me je malo na rit vrglo (dobro mogoče je tako drago zato ker jih za ceno sprašujejo lastniki bmw in audijev, mogoče je tam več komplikacij, dražji filtri ipd; hvala bogu da imam amerikanca, pridem skozi za dobro tretjino te cene če dam menjat mehaniku, če bi delal sam pa bi me koštalo krepko pod 100 EUR)
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

tahoe
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Jan 19, 2015 2:23 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a tahoe » Pe Nov 17, 2017 2:44 pm

je o njih tema na bmw forumu, tam jih pa vsaj na začetku teme zelo pohvalijo


No, v eni drugi temi piše pa vse kaj drugače...:
https://www.bmwslo.com/topic/135320-bmw-520i-avtomatik-ne-prestavlja/page-2
1997 Chevy Tahoe LT 4x4, 5.7 Vortec V8

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 704
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a rx » Pe Nov 17, 2017 6:44 pm

sem ti napisal na zs kje bodo uredili kot je potrebno. ce te zanima se kaj pa le vprasaj.
Don Felipe > Google :D

meli
Prispevkov: 144
Pridružen: Ne Jun 10, 2012 7:41 pm
Kraj: ljubljana

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a meli » Sr Nov 29, 2017 5:44 pm

Katere zimske pnevmatike priporočate za Renča, priporočajo mi tele z linka, kaj menite

http://www.b-f.si/kumho-265-60-r18-114h ... 13084.aspx

Uporabniški avatar
dolsina
Prispevkov: 409
Pridružen: Sr Jul 01, 2009 8:05 pm
Kraj: V. Lašče

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a dolsina » Pe Nov 23, 2018 4:48 am

Vprašanje, sicer za Ranger 2010.
Drži, da pri menjavi olja v zadnjem diffu avto rahlo nagnemo naprej? Da gre več olja notri?
Zakaj naj bi se to delalo?
Once you go black, you can never go back, 'aaight.

Hribovc
Prispevkov: 481
Pridružen: Po Nov 30, 2015 12:46 pm

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a Hribovc » Pe Nov 23, 2018 9:41 am

Količina olja v zadnjem diferencialu je točno predvidena, ampak ne vem na pamet, koliko.

Zadaj pa avto malo dvigneš, da lažje in brez packanja to količino dobiš noter - se ne pocedi skozi navoj nazaj ven...

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 704
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Ford Ranger 2015

OdgovorNapisal/-a rx » Pe Nov 23, 2018 9:50 am

Nekateri nalivajo zato, da je pinion bolj plava , naj bi se ležaji bolj hladili. Jaz sem enkrat probal tako pa ni bilo neke razlike..

Jaz vedno nalijem dokler iz čepa za nalivanje ne priteče ven in to je to.

@Hribovc , keson je treba spraznit pa se lažje nalije noter :D
Don Felipe > Google :D


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 49 gostov