Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Po Okt 12, 2020 9:52 am

Pozdravljeni forumaši...

glede na to, da je moj delovni stroj (Y60) očitno pred menoj že imel kar nekaj težkih ur in se je posledično nabralo kar nekaj estetskih napak... je padla odločitev, da se preko zime lotim obnove skoljke in notranjosti. Ker bo delo dosti lažje sem se odločil, da ločim skoljko in sasijo. Tako, da na novo zaščitim še šasijo, če sem že pri tem :D

Glede na vaše izkušnje me zanima katera je boljša kombinacija oz. ali čisto kaj drugega:

ŠASIJA:
Predpriprave: temeljito ščistit (umazanija in morebitna rja), Würth pretvornik rje
Opcija 1: 2K osnovna barva, 2K poliuretanska barva (barva za gradbeno mehanizacijo in podobno)
Opcija 2: 2K osnovna barva, Raptor (oz. podobna zaščita proti kamnom), 2K poliuretanska barva (barva za gradbeno mehanizacijo in podobno)
Opcija 3: 2K epoxy osnovna barva, 2K poliuretanska barva (barva za gradbeno mehanizacijo in podobno)

ŠKOLJKA (spodaj in znotraj):
Predpriprave: temeljito ščistit (umazanija in morebitna rja), Würth pretvornik rje
Opcija 1: 2K osnovna barva, 2K poliuretanska barva (barva za gradbeno mehanizacijo in podobno)
Opcija 2: 2K osnovna barva, Raptor (oz. podobna zaščita proti kamnom), ter spodnji (zunanji del) še dodatno bitumen zaščita

Diferenciali, kardani, roke,...
Predpriprave: temeljito ščistit (umazanija in morebitna rja), Würth pretvornik rje
Opcija 1: 2K osnovna barva, 2K poliuretanska barva (barva za gradbeno mehanizacijo in podobno)
Opcija 2: 2K osnovna barva, Raptor (oz. podobna zaščita proti kamnom), 2K poliuretanska barva (barva za gradbeno mehanizacijo in podobno)


Vesel bom vsakega nasveta. Sploh, če temelji na izkušnjah :lol:
Seveda tudi glede drugih stvari vezanih na obnovo (ne samo barvanje).

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Po Okt 12, 2020 12:50 pm

Jaz sem sicer vse površine peskal, potem pa dokaj podobno, kot si sam predlagal.

Šasija po peskanju Wurth, 2K cink osnovna, 2K cink barva, 2K poliuretan.
Karoserija po peskanju samo osnovna, potem pa brušenje, kit in šprickit.
Izjema je bil podn, kjer sem šel po sledečem vrstnem redu:
Wurth, 2K cink osnovna, 2K cink barva, 1 sloj 2K poliuretana, matiranje, nanos dinitrola na bazi kavčuka in ne bitumna in prek še en nanos 2K poliuretana.

Po prvi osnovni barvi, sem vse spoje karoserije premazal z trajno elastično maso prav za te namene.
Po barvanju samem pa Mike Sanders party...

Po treh letih ni še čisto nikjer nobene deformacije ali kakšne drugačne poškodbe, tudi kamenje ni nikjer prebilo zaščite.

Veliko sem prej uporabljal bitumen, pa bil vedno razočaran. Največkrat je spokal, vezal potem v razpoke vlago, se oluščil, spodaj pa potem katastrofa.
Vzemi nanos na osnovi kavčuka, le ta pa naj bo prebarljiv. S tem ko daš preko barvo, je površina gladka, enostavna za čiščenje, če pa kamen že prebije prvo plast, mora potem še kavčuk in vse naslednje...

Raptor je sicer ok, ne poznam pa oprijemljivosti preko njega...jst nebi ekspirimentiral z njim kot podložno barvo.

Srečno z obnovo, naj ti ne zmanjka ne volja ne denar! In ko boš delal, mej u glavi, da samo dobro narejeno bo nekaj časa držalo :wink:

Pa seveda... vsi bomo veseli kakšnih fotografij med procesi :mrgreen:



EDIT: kar se tiče drugih nasvetov... piši si ali slikaj dele podrobno, vijake pa spravljaj v zip vrečke ter označi kam sodijo... verjemi da po enem mesecu ne boš več vedel kaj gre kam.. Če boš odstranjeval kable, ne pozabi označiti za katero stvar je bil kateri konektor.
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

moja.malenkost
Prispevkov: 175
Pridružen: So Nov 08, 2008 7:54 am
Kraj: pesnica

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a moja.malenkost » Po Okt 12, 2020 9:44 pm

Samo razmišljam !!! šasijo in/ali votle dele z zunanje strani peskanje, ščetkanje ali ???' v nulo popedinat, kaj oz kako pa očistit notranjo stran teh delov ? to se sprašujem ob razmišljanju na kakšen takšen projekt?

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Po Okt 12, 2020 11:15 pm

moja.malenkost napisal/-a:Samo razmišljam !!! šasijo in/ali votle dele z zunanje strani peskanje, ščetkanje ali ???' v nulo popedinat, kaj oz kako pa očistit notranjo stran teh delov ? to se sprašujem ob razmišljanju na kakšen takšen projekt?


Nevem sicer kako to rešijo mojstri, ki delajo na takšnih zadevah. Ampak se da dokaj dobro s pomočjo plastične cevi, "zajle", verige in bormašine :)

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Okt 13, 2020 2:00 pm

A ste kdaj razmišljal, da bi v votle dele s cevjo, ki ima na koncu šobo našprical tisto belo tekočino za konverzijo rje. ANTIKOROZIN
https://www.mojmojster.net/trgovina/gra ... _1_L_/6444

Mislm, zadeva deluje, dolgoročno. Stalno kaj mažem, brez priprave površine, rjavino spremeni v črno barvo in ne rjavi več, sploh.

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » To Okt 13, 2020 2:17 pm

Dimen napisal/-a:A ste kdaj razmišljal, da bi v votle dele s cevjo, ki ima na koncu šobo našprical tisto belo tekočino za konverzijo rje. ANTIKOROZIN
https://www.mojmojster.net/trgovina/gra ... _1_L_/6444

Mislm, zadeva deluje, dolgoročno. Stalno kaj mažem, brez priprave površine, rjavino spremeni v črno barvo in ne rjavi več, sploh.

Dimen, Wurthov pretvornik rje je ista zadeva. bele barve, podobno mleku, ko namažeš pa spremeni na violo in ko se posuši na črno. Zadevo pa moraš v 48 urah prebarvat.
Notranjost šasije sem jaz peskal, ker sem imel "srečo", da sem jo 3/4 moral razrezat. Če ne pa ketna, zajla...slišal še večkrat. Načeloma pa, če je pločevina kolikor toliko zdrava, ne bo tako hitro prerjavela...ni to 1.25mm pleh. Če daš še mast notri, se vse skupaj še vpočasnji.

Bolj kot vse je važno, da se šasijo pere... ker zamašeni odtoki in šasija polna blata, pač ne more bit drugačna kot rjava... Kar je dan danes v velikem procentu terenskih avtomobilov... pa saj niti ne moreš oprat, če ne prideš zraven in (spet) večina terencev je tako narejenih, da če nisi glista, opereš kvečjemu koloteke... :roll:
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » To Okt 13, 2020 2:52 pm

Točno tako kot si opisal Dr.Patrol :)

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » To Okt 13, 2020 2:54 pm

Dimen napisal/-a:A ste kdaj razmišljal, da bi v votle dele s cevjo, ki ima na koncu šobo našprical tisto belo tekočino za konverzijo rje. ANTIKOROZIN
https://www.mojmojster.net/trgovina/gra ... _1_L_/6444

Mislm, zadeva deluje, dolgoročno. Stalno kaj mažem, brez priprave površine, rjavino spremeni v črno barvo in ne rjavi več, sploh.


Takšen je tudi plan. Prvo konkretno oprat... potem zajla, cev, ketne, bormašina... potem pa z dolgo cevjo na pistolo za izolacijo Wurth v sasijo razprsit... kasneje pa se 2K osnova in na koncu vosek.

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » To Okt 13, 2020 8:56 pm

Tole je vse super, sam na eno bistveno sestavino pri obnovi pa vsi pozabljate........brez tega ni nič.

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Sr Okt 14, 2020 9:29 am

AŁIEN napisal/-a:Tole je vse super, sam na eno bistveno sestavino pri obnovi pa vsi pozabljate........brez tega ni nič.


In ta je? :roll:

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a gregor » Sr Okt 14, 2020 10:02 am

slovencek napisal/-a:
AŁIEN napisal/-a:Tole je vse super, sam na eno bistveno sestavino pri obnovi pa vsi pozabljate........brez tega ni nič.


In ta je? :roll:


Ogromno časa.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Sr Okt 14, 2020 11:02 am

gregor napisal/-a:
slovencek napisal/-a:
AŁIEN napisal/-a:Tole je vse super, sam na eno bistveno sestavino pri obnovi pa vsi pozabljate........brez tega ni nič.


In ta je? :roll:


Ogromno časa.


Se mi je kr zdelo, da bo kaj v tej smeri... Odkrito povedano, sem bil v podobni fazi ze 1x s Pajero mk1. Prisel do komplet končanega podvozja, povarjena celotna školjka, izolirana, sprickit,... Potem pa sem obupal, ker je trajalo ze skoraj 2 leti in vse skupaj prodal... Sedaj pa je zgodba malo drugačna, saj bo cca 2 meseca časa na pretek... tako, da upam, da bo šlo kar tekoče... Pravijo stay positive :D :o

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Okt 14, 2020 12:58 pm

Jst bi dodal še denarja. Material ni pocen, delo pa tudi ne, pa čeprav gre za "kratkočasno" dejavnost. Po pravic, se men to neb več dal delat. Še posebi, če gre za star avto, ki ne presega npr. vrednosti 4k eur. Mislm, na konc maš še vedno star avto, ki bo imel vedno probleme. Ne rečem, če bi bila v igri kaka toyota serije 80 ali podobno. Te projekte se skoraj praviloma "lotmo" brez da se vsedeš, razmisliš in nardiš vsaj neko "primitivno" finančno kalkulacijo, magari na prtiček. Kaj to pomeni z vidika stroškov in časa. Da se vprašaš, če je smiselno, bi se dalo kako drugače speljati zadevo, ceneje, hitreje :-)

Zapisal si kar lep spisek opravil, dodaj še stroške, ovrednoti čas. Tak čez palec, saj imaš za sabo podobno izkušnjo.
Pa nisem pesimističen ali pa bi te želel odvrniti od tvoje namere. Pozdravljam tvojo odločnost in verjamem, da bo zadeva speljana na način, ki ji je namenjen.

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Sr Okt 14, 2020 2:31 pm

Dimen napisal/-a:Jst bi dodal še denarja. Material ni pocen, delo pa tudi ne, pa čeprav gre za "kratkočasno" dejavnost. Po pravic, se men to neb več dal delat. Še posebi, če gre za star avto, ki ne presega npr. vrednosti 4k eur. Mislm, na konc maš še vedno star avto, ki bo imel vedno probleme. Ne rečem, če bi bila v igri kaka toyota serije 80 ali podobno. Te projekte se skoraj praviloma "lotmo" brez da se vsedeš, razmisliš in nardiš vsaj neko "primitivno" finančno kalkulacijo, magari na prtiček. Kaj to pomeni z vidika stroškov in časa. Da se vprašaš, če je smiselno, bi se dalo kako drugače speljati zadevo, ceneje, hitreje :-)

Zapisal si kar lep spisek opravil, dodaj še stroške, ovrednoti čas. Tak čez palec, saj imaš za sabo podobno izkušnjo.
Pa nisem pesimističen ali pa bi te želel odvrniti od tvoje namere. Pozdravljam tvojo odločnost in verjamem, da bo zadeva speljana na način, ki ji je namenjen.


Hvala za nasvet. Ampak odločitev je padla... avto bo ostal verjetno še precej let pri hiši. Sicer pa je že sedaj vrednost avta+opreme preko 6-7000€, ter prav tako je težko dobiti dobrega Y60. Najbolj me sicer skrbi čas oz. koliko ur bo šlo v tale projekt. Zneskovno sicer ne bi smelo presegati 2000€, kolikor sem pač vkalkuliral material, ki ga bom potreboval pri obnovi. Ampak bomo videli na koncu. Bodo sledile kakšne slike celotne obnove... pa bomo videli kje pristanem :D

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a gregor » Sr Okt 14, 2020 5:25 pm

Dimen napisal/-a: Ne rečem, če bi bila v igri kaka toyota serije 80 ali podobno.


No Dimen, mal za hec,
kaj pa spada v "ali podobno", če ne y60?

Konec koncev, veš kako Dacio dobiš za ceno zrustane 80ke :krohota_se:

Če je obnova hobi, potem ni važno, koliko časa gre v to. Isto kot se jager ne vpraša, koliko ur je prečepel gor na preži(al pa za šankom)
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a thundercat » Sr Okt 14, 2020 5:53 pm

Jaz se že eno leto ukvarjam z obnovo starodobnika. Res rabi človek ogromno časa in denarja za to delo, ampak če je volja in strast ni nobene ovire.
Sem pa veliko uporabljal Wurth-rust converter in za temeljno barvo epoxi 2-komponentno barvo od Heliosa. Nazadnje je vse pobarvano z 2-komponentno akrilno barvo ker tudi dobro prekriva nepravilnosti. Res ni 4x4, je pa Citroen AZU, letnik 1960. Malo slikc kaj sem počel na kavču. :D

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Sr Okt 14, 2020 8:54 pm

Pohvalno. Vem, da gre počasi... ob službi, otrocih, hiši,... kr traja takšen projekt. Sam imam srečo, da je avto glede rje v dobrem stanju... ampak, če že rihtam kleparijo sem se odločil, da prebarvam še vse ostalo in bo nekaj let mir :D

Hribovc
Prispevkov: 481
Pridružen: Po Nov 30, 2015 12:46 pm

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Hribovc » Sr Okt 14, 2020 8:56 pm

Eno vprašanje za poznavalce: ko namažem tisto rjo z antikorozinom in potem vse počrni - a moram to črnino zbrusit dol ali kar čez njo barvam?

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Sr Okt 14, 2020 9:07 pm

Hribovc napisal/-a:Eno vprašanje za poznavalce: ko namažem tisto rjo z antikorozinom in potem vse počrni - a moram to črnino zbrusit dol ali kar čez njo barvam?


Pobarvaš preko. Ko postane črno se kao spremeni nazaj v kovino... lahko gor variš, barvaš,... Mislim pa, da moraš v nekaj urah prebarvat zadevo.

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a thundercat » Sr Okt 14, 2020 9:12 pm

Res postane črno, to je zaradi reakcije na kovino. Ne rabiš hiteti z barvanjem, je kar obstojna zadeva. Navažnejše je da pred nanosom vse dobro razmastiš z razredčilom ali benzom. Štrihaš kar čez počrnelo zadevo.

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dimen » Če Okt 15, 2020 9:40 am

Antikorozin potrebuje tudi pravo temperaturo, da reagira. V teh hladnih dneh slabo deluje. Mora bit vsaj 15+ stopinj, piše na embalaži. Jaz nisem nikoli nič čez nanašal na podvozju. Zadeva drži, ko pa se pojavi rja pa spet mal "popenzlaš".

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a miran » Če Okt 15, 2020 9:52 am

thundercat napisal/-a:Jaz se že eno leto ukvarjam z obnovo starodobnika. Res rabi človek ogromno časa in denarja za to delo, ampak če je volja in strast ni nobene ovire....

Oooo... tale Spaček na rebrasto haubo je pa zakon!
Bravo!
Tudi barvo si izbral precej (povsem??) podobno originalni iz tistih pustih časov.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dimen » Če Okt 15, 2020 10:22 am

gregor napisal/-a:
Dimen napisal/-a: Ne rečem, če bi bila v igri kaka toyota serije 80 ali podobno.


No Dimen, mal za hec,
kaj pa spada v "ali podobno", če ne y60?

Konec koncev, veš kako Dacio dobiš za ceno zrustane 80ke :krohota_se:


70-ke in 80-ke imajo preverjen motor, dobro mehaniko, pedigre in visok faktor sentimenta.

slovencek
Prispevkov: 196
Pridružen: So Jan 05, 2013 1:21 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a slovencek » Če Okt 15, 2020 11:19 am

Dimen napisal/-a:
gregor napisal/-a:
Dimen napisal/-a: Ne rečem, če bi bila v igri kaka toyota serije 80 ali podobno.


No Dimen, mal za hec,
kaj pa spada v "ali podobno", če ne y60?

Konec koncev, veš kako Dacio dobiš za ceno zrustane 80ke :krohota_se:


70-ke in 80-ke imajo preverjen motor, dobro mehaniko, pedigre in visok faktor sentimenta.


Drage so :) Ampak odkrito ne vidim, da bi bil Patrol kaj slabsi... res pa nisem nikol sam imel Toyote :roll:

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

Re: Obnova vozila... iščem nasvete (izkušnje)

OdgovorNapisal/-a Dimen » Če Okt 15, 2020 12:38 pm

slovencek napisal/-a:
Dimen napisal/-a:
gregor napisal/-a:
No Dimen, mal za hec,
kaj pa spada v "ali podobno", če ne y60?

Konec koncev, veš kako Dacio dobiš za ceno zrustane 80ke :krohota_se:


70-ke in 80-ke imajo preverjen motor, dobro mehaniko, pedigre in visok faktor sentimenta.


Drage so :) Ampak odkrito ne vidim, da bi bil Patrol kaj slabsi... res pa nisem nikol sam imel Toyote :roll:


Mah,
nima veze, ni to primerna tema za take vroče debate.


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 67 gostov