Kateri akumulator japonskih dimenzij?

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Mar 06, 2023 10:06 am

Glih v soboto sem na primorskem Triglavu ven vlekel Audija A4, ki je nasedel v snežnem zametu in blokiral cesto na ozkem mestu, da ni bilo moč mimo. Voznica je rekla, da če je šlo gor, bi moralo iti tudi dol. Pa ni šlo - celo podvozje na kompaktnem snegu, vsa štiri kolesa pa v zraku v kolesnicah... Presenetljivo velika sila je bila potrebna, da se je "odlepil" od snega, pa dvomim, da je primrznil, ker so bile temperature krepko nad 0.

Aja, tole furo vključno z vitlanjem sem naredil samo s tadrugo optimo, ta zgleda še čisto pri močeh - lepo polni in dela.

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Mar 06, 2023 1:29 pm

vrecha napisal/-a:
CTEK naj bi to delal zelo dobro.

@gregor: reklamacija uspešna, super, torej se da ... sem spregledal v prejšnjem postu. Zamenjali so ti jo če prav zastopim v Agromehaniki, brez obilja vprašanj ter testov, ne pri kakem od specializiranih razpečevalcev baterij, ki bi se na vse pretege trudil najti razlog, zakaj je kriv uporabnik ... Morda je to dejstvo za imeti v mislih, ko se odločamo, kje kupovati akuje.


Ja.
Niso kar zamenjali, so preverili aku. (kdo in kako ne vem, jaz sem ga pustil tam v trgovini)
Kot sem rekel, v mojem primeru je bil leto in pol v dnevni uporabi, potem pospravljen napolnjen v garažo, čez ca 3 mesece je bil prazen. Ugotovljeno po naključju, ko sem na hitro rabil en aku za UPS za peč, ker je bil izpad elektrike.
Sem ga nafilal z "vsezmogljivim" ctekom, čez 2 meseca ko sem ga hotel dat v avto, je bil spet prazen, takrat ga pa tudi ctek ni več niti zasilo spravil k sebi.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » Sr Mar 08, 2023 10:15 am

Še update z moje strani. Na Bartogu so akumulator izčrpno testirali in so njihovi rezultati povsem drugačni od mojih - kažejo, da je baterija brezhibna, v mirovanju ima nad 13V tudi po 24h mirovanja in zdrži velike zagonske tokove dalj časa (1000A obremenitev 15s, baterija pri tem stabilna na 10.5V). Priložili so tudi izpiske testerjev in nimam razloga, da bi v njihove meritve dvomil.

Ni mi jasno, od kje taka razlika. Edini indic je, da so baterijo najprej polnili na nekem polnilcu 24h - kar mi je neobičajno dolgo za to baterijo, tehnični list omenja polnjenja s 25, 50 in tudi 100A v trajanju manj kot eno uro. Moja polnjenja so bila z AGM programom tja do 8A in v trajanju nekaj ur, dokler ni bila baterija polna na 14.6V in tok zanemarljiv. Tole 24h polnjenje je moralo biti super počasno ali pa je zraven še kaj počelo (ciklalo ali desulfatiziralo).

Reklamacija je torej zavrnjena in baterijo dobim nazaj, pa bom videl, kaj bo počela v avtu.

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a gregor » Sr Mar 08, 2023 10:51 am

Ponovi svoj test, sedaj ko je od njih nafilana.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Mar 08, 2023 8:17 pm

mitjam, Ja, če daš na "pametni" polnilec baterijo vedno naredi proces desulfatizacije. Torej do95% nafila relativno dovolj hitro, zadnjih 5% je pa kao desulfatizacija in traja nekje 16 ur. Vsaj tako pri meni dela, pa imam nadpovprečno drag kitajski polnilec za nekih 60€ (dobiš jih že za mnogo manj).
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a 5x4 » To Mar 14, 2023 2:41 am

vrecha napisal/-a:Naj tako ostane še par zim.

Kaj pa Velog, ugotovitve, garancija? Tudi to nas zanima ...


Meni je pred leti uspelo reklamirat, praktično nov Toplin akumulator. Trgovina zraven TC motoshop na Letališki v LJ.
Gospod je dal aku na test in ugotovil, da je v stiku. Brez debate sem dobil zamenjavo...

Kako so pa datumi rokov izdelave na teh Optimah, ki zdržijo in ne zdržijo. Obstaja morda možnost, da so že v slabem stanju pred nakupom zaradi stanja v skladišču?


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 73 gostov