Kateri akumulator japonskih dimenzij?

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » So Dec 26, 2020 11:57 am

Imam LC95 z dvema baterijama in IBS. Prve baterije so bile Energizer 95Ah in so zdrzale skoraj tri leta (zagonska). Avgusta letos sem kupil Varta Blue Dynamic 95Ah, ker trgovec nima vec Energizer v japonski dimenziji in mi je zatrjeval, da je ta Varta se boljsa in ustreznejsa za moj avto po njegovi bazi vozil.

Varta se mi ze nekaj tednov cudno obnasa, zdaj pa zgleda, da je do konca odpovedala - na minus 2 sredi zasnezenega gozda. V ponedeljek klicem trgovca (ce do takrat pridem ven iz gozda).

Kaksno zagonsko baterijo mi priporocate iz tega, kar je dobavljivo? Na trgu sem nasel se Exide in Toplo of klasicnih zagonskih, pa Optimo od bolj specialnih.

Lp, Mitja

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » So Dec 26, 2020 12:23 pm

Pa ce lahko se kdo priporoca kaksne dobre kleme - z moznostjo priklopa dodatnih instalacij.

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » So Dec 26, 2020 3:38 pm

Optima all the way :)
Don Felipe > Google :D

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » So Dec 26, 2020 6:57 pm

Jaz imam AGM Exide, do sedaj nikoli težav. Je pa res, da sem slišal veliko čez to znamko baterij...
Pred tem se imel navadne baterije vseh možnih znamk, nobena ni zdržala prav dolgo...
Po drugi strani za Optimo vsi pravijo da so top baterije, le cena je precej blesava...
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » So Dec 26, 2020 10:38 pm

Jaz bi pogledal na velogovo stran (www.akumulator.si). Dobiš 70Ah AGM exide že za 150€. Optima yellow je recimo X2 v ceni (75Ah)
Pred EUR sem bil SIT!

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Jan 04, 2021 6:16 pm

Dolžen še nadaljevanje zgodbe. Za začetek, kleme so bile še originalne (tiste iz dveh obročkov iz tanke pločevine) in zelo uboge - tako da sem najprej montiral poštene masivne kleme z vijakom in poštene kabelske čeveljčke na vse kable. In zraven prevrtal prst, ko so mi zdrsnile klešče v temi, ampak to je druga zgodba :)

Zdaj je zadeva nekoliko boljša, vendar mi ob zagonu še vedno napetost zagonske baterije krepko pade. Predgretje (20A) mi jo spusti za en volt na 11,5, zagon pa na 11V. Dal ji bom še malo šanse, da se napolni, ali pa celo privlekel domov in jo dal na polnilec.

Vmes sem pa tudi v stiku z Gregorjem iz Veloga, kjer je bila baterija kupljena. Razmišljam o investiciji v 2x blue ali yellow top, da bo mir za nekaj časa. Ampak moram preverit mehanske dimenzije in nosilce. Gregor tudi opozarja, da naj bi za AGM rabil 14.8V iz alternatorja, fabriški alternator na 1KZ-TE pa daje 14.4V. Ste drugi kaj šarili po regulaciji, ko ste montirali AGM baterije?

Nebivedu, kje vidiš 70Ah Exide AGM na akumulator.si ? Jaz najdem samo 50Ah za 220 EUR.

In še zadnje - Optima ima kontakte na sredini, nisem prepričan, če mi bodo kabli dosegli. Zagonski plus kabel ima fabriško čevljček pod kotom 90 stopinj navzdol, tako da ga moram vsaj zravnat ali zamenjat.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a miran » Po Jan 04, 2021 6:52 pm

Zimski čas nas vedno postavi pred vprašanje o akumulatorjih. Vsa bluzenja in metanje denarja stran za neke super sploh in oh akumulatorje je brez zveze, dokler akumulatorja (pa naj bo eden ali dva) vsaj enkrat na zimo pošteno ne napolneš s polnilcem doma. Samo s par kilometri vožnje na dan namreč ne napolneš akumulatorja!
Običajna napetost solidno napolnjenega akumulatorja mora biti čez 13 V.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Jan 04, 2021 7:42 pm

Miran, res je. Vendar je ta avto naredil poleg par km vožnje vsak drugi dan, v zadnjem mesecu vsaj še tri ure relacij na teden (servisiranje opreme na dveh gorskih lokacijah). Ampak naj mu bo še ena šansa, gre na polnilec.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Jan 04, 2021 9:33 pm

Res je, nimajo 70Ah, pa tudi 85Ah nimajo. Samo na osnovni strani piše, ko pa na link klikneš, je pa 70Ah potem 55h, in 85Ah, je pa potem 56Ah na linku.

Očitno imajo napako.
Slika


https://www.akumulator.si/products.aspx ... arch=exide
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » Po Jan 04, 2021 9:36 pm

Miran: ravno v tem je fora optim in podobnih premium akumulatorjev. Ne potrebujejo bit polni :)

Nebivedu: tele cene so u iber navite. Za 4 sem dobil količinski popust :) Mislm, da je blo lih jurja.


Slika
Don Felipe > Google :D

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Jan 04, 2021 9:50 pm

Verjetno so navite na ceniku. Če bi vprašal za popust, bi ga tudi tukaj dobil.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » Po Jan 04, 2021 9:53 pm

Da se nebo kdo nafukal z optimo pri velogu. Bartog ima čist normalne cene.

https://www.bartog.si/akumulator-optima ... &bf=OPTIMA
Don Felipe > Google :D

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » To Jan 05, 2021 8:45 am

Od kje pa taka velka razlika? Pri bartogu je 75Ah za ceno 55Ah pri velogu.

Res pa nikoli nisem kupoval optime pri njih. Navadni start stop akumulatorji so bili pa poceni (74Ah me je prišel pod 100€), kar je bila takrat zelo ugodna cena.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » To Jan 05, 2021 9:37 am

navita marža, da dobiš 50e popusta in greš ves srečen iz trgovine, prodajalec te pa še vedno nategne :)
Don Felipe > Google :D

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » To Jan 05, 2021 9:57 am

Je kdo vgrajeval optimo 75 v LC95? Zanima me, če paše po dimenzijah in če je treba kaj predelovati originalni nosilec.

Našel sem tudi namenske poličke prav za to baterijo (z 6-imi vrezkanimi krogi in flanžo), ampak se mi zdi overkill.

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » To Jan 05, 2021 10:49 am

Razlika je samo v višini.. 190 orig. vs 238 optima.. V LC lahko nekaj pridobiš če odstraniš plastiko pod akumulatorjem, ampak itak je potem že kolotek spodej.. Nekaj prostora je še nad haubo, pomoje bi šlo bolj na tesno..
Don Felipe > Google :D

Japonc
Prispevkov: 36
Pridružen: So Nov 04, 2017 1:16 am

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Japonc » To Jan 05, 2021 2:34 pm

2x Optima Yellow 75Ah - Toyota LC 95

11a.png
11a.png (252.5 KiB) Pogledano 3940 krat

2.jpg

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » To Jan 05, 2021 3:21 pm

Mi pa toplo vodo odkrivamo :D
Don Felipe > Google :D

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » To Jan 05, 2021 4:54 pm

Hvala Japonc. Zgleda malo na knap, ampak izvedljivo.

Uporabniški avatar
Dardaj
Prispevkov: 505
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 6:03 pm
Kraj: Visoko
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a Dardaj » Pe Jan 08, 2021 10:20 pm

Oj!

Jaz imam tudi LC 95 z 1 KZ-TE motorjem, ima prostor za dva akumulatorja.
Jaz sem kupil pri Velog d.o.o. pred pol leta "zloglasno" Varto.
Deluje mi vedno po principu pali-vozi, tudi, ko je pri Jodlarjih -10 :)

Imajo pa tile akumulatorji neko garancijo,.....?
Če ti je po pol leta crknila!?

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » So Jan 09, 2021 9:14 am

Velog hoče za uveljavljanje garancije akumulator na testiranje, ker je "lahko še 100 drugih vzrokov, od alternatorja naprej". Po Miranovem nasvetu sem oba alternatorja pritovoril domov in dal na kakovosten zunanji polnilec (Ring RESC612), a je stanje praktično nespremenjeno. Napetost v mirovanju je 12.8V, ko dam kontakt in se vžge predgretje (skromnih 20A toka), napetost pade na 11.5V, ko zaženem, se akumulator sesede pod 11V. Zaenkrat sicer kresne, ampak ni pa nujno, da naslednjič bo.

S prejšnjim Energizerjem predgretje ni zaznavno znižalo napetosti, sam zagon pa le 0.3V, kar tudi pričakujem od 830A EN akumulatorja.

Akumulator bom seveda dal na testiranje, čim ga uspem legalno pripeljati iz Izole v Ljubljano. Ampak ne bom pa čakal z nevoznim avtom na rezultat testiranja in menjavo....

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a miran » So Jan 09, 2021 10:16 am

Če ima poln aku 12,8 V je to premalo.
Malo štorij okoli klasičnih akujev (z ostalimi nimam izkušenj): ponavadi se ga da oživiti tako, da se ga zmerno počasi (s kakšno 100 ali 150 W lučjo) izprazne (malo pod 10V) in potem takoj spet napolne s polnilcem. To nekajkrat ponoviš in ponavadi aku "oživi". Kot sem rekel, poln bi moral imeti več kot 13V. Stane takorekoč nič, posledic, ki bi negativno vplivale na morebitno garancijo, ni. Se splača poizkusiti.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a rx » So Jan 09, 2021 11:01 am

Mirko si prepričan? Kolikor je meni znano je 12.8v poln ali 95% poln akumulator.

Svinčeni aku ima malo nad 12v pri 100% napolnjenosti, AGM pa 12.8v.

Multimeter imaš izpraven?
Don Felipe > Google :D

Uporabniški avatar
vrecha
Prispevkov: 537
Pridružen: Ne Feb 10, 2008 10:01 pm
Kraj: Ausrd
Kontakt:

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a vrecha » So Jan 09, 2021 11:43 am

Napetost je posredni in relativno nezanesljivi kazalnik stanja napolnjenosti baterije, sploh takrat, ko je baterija blizu polne napolnjenosti.

Problem, ki ga opisuje mitjam, je lahko posledica efekta, znanega kot "coup de fouet, " in v tem primeru je baterija čisto ok, samo bolj redno jo bo potrebno malo bolj izprazniti in takoj nato napolniti. Kot je priporočal miran.

To se dogaja v sistemih, kjer stoji velika kapaciteta dlje casa v stanju blizu polne napolnjenosti. Tudi zato se je dobro pri zagonskih baterijah držati priporočil proizvajalca in ne odstopati ne le navzdol, pač pa tudi pretirano navzgor ne.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...
damjan.vrencur.info

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kateri akumulator japonskih dimenzij?

OdgovorNapisal/-a mitjam » So Jan 09, 2021 6:33 pm

Baterija je zagonska baterija v mojem daily driverju in natanko take dimenzije, kot jo priporoča proizvajalec, tako da opisani simptom zagotovo ne pride v poštev. Baterija redno miga in avto je na cesti če ne vsak dan, pa vsak drugi.

Res bi lahko poskusil cikel globokega počasnega praznjenja in polnjenja, čeprav je to v nasprotju z vsemi pravili za zagonske (ne ciklične) baterije - ampak ne bom. Govorimo o 4 mesece starem redno uporabljanem akumulatorju, ki naj bi ga že oživljal z domačimi metodami? Ne bo šlo, pričakujem nekaj let delovanja brez težav. Ta akumulator gre nazaj k trgovcu, pa naj ga on oživlja.

Rx: Fluke 117 bo ok?


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov