GPS sledenje vozil, strojev

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

GPS sledenje vozil, strojev

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Maj 08, 2023 1:59 pm

Ima kdo kako konkretno izkušnjo na tem področju,
išče se kakšna cenovno ugodna rešitev, za namen sledenja v primeru odtujitve, torej mora omogočati dobiti neko zgodovino premikanja, ne samo trenutne lokacije, ter da se ti nekak avtomatsko javi, ko(če) se vozilo/naprava čez nekaj časa zopet pojavi v območju s signalom.

Torej, stvar se rabi izključno zaradi kraje, nobenih optimizacij poti, preverjanja zaposlenih itd itd... :-)
Recimo da se gre za traktor in druge stroje z lastnim akumulatorjem.

Jasno mi je, da se stvari pogosto naložijo v kontejner, kjer se gps, gsm signal rad izgubi.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: GPS sledenje vozil, strojev

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Maj 08, 2023 9:55 pm

Star telefon z gps-om, ki mu dolgo zdrži baterija. Itak je ves čas priklopljen na polnilec, ampak tudi če aku odklopijo, da bo še vedno delal. mobi kartica in ga nekam v stroj skriješ, da ga ne morejo lih takoj najt, pa mu ti pošlješ sms, on ti pa nazaj vrne sms z lokacijo.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: GPS sledenje vozil, strojev

OdgovorNapisal/-a gregor » To Maj 09, 2023 8:18 am

Gledam bolj v smeri namenskih naprav(mora bit bolj "trotlziher" za vzpostavit/zmontirat, ker ni za mene), na spletu je tega cel kup, vendar se je težko prebit skozi opise, kaj natančno omogoča.
Zato sem upal, da se bo kdo oglasil, ki bo povedal kak konkreten primer.
Moram pa za test mal s telefonom probat, kako je sploh z gps signalom recimo pod plehnatim pokrovom agregata.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: GPS sledenje vozil, strojev

OdgovorNapisal/-a mitjam » To Maj 09, 2023 10:48 am

Ne ustreza čisto tvojim zahtevam, ampak je v praksi precej zanimiva/ugodna rešitev Apple Airtag. To je mali bluetooth oddajnik velikosti gumba, na 2032 bateriji zdrži eno leto. Ga enostavno skriješ v vozilo, napravo, kolo itd. Sicer nima GPS sprejemnika, mobilne povezave ali velikega dometa (bluetooth nese tja do 10 metrov), ampak ima eno dobro poanto - vsak iphone, ki ta oddajnik zazna v svoji bližini, bo to z lokacijo vred javil tvojemu iphoneju. Kjerkoli na svetu in brezplačno. Tako da na svojem telefonu vidiš lokacijo vseh svojih Airtagov in čas, kdaj je zadnjič tam bil opažen. Glede na razširjenost Applovih naprav se to dogaja precej pogosto, recimo na parkirišču mi pozicijo avta javi vsakih 5 do 15 minut, odvisno koliko ljudi hodi mimo. Je pa to odvisno od obljudenosti lokacije. Tudi kovček na letališču uspešno spremlja, saj ga "lovijo" telefoni letaliških delavcev...

Airtag stane 35 EUR, na en telefon jih imaš povezanih največ 16, je pa to omejeno samo na Apple naprave. Obstajajo konkurenčne rešitve za Android (npr. Chipollo), vendar je baza špeckahl dosti manjša, saj morajo posebej naložiti aplikacijo, da lahko javljajo najdene oddajnike. V jabolkah je ta funkcija že serijsko vgrajena.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: GPS sledenje vozil, strojev

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » To Maj 09, 2023 11:44 am

Pred EUR sem bil SIT!

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: GPS sledenje vozil, strojev

OdgovorNapisal/-a mitjam » To Maj 09, 2023 12:01 pm

Vsi klasični GSM sledilci rabijo SIM kartico. Lahko je precej poceni, mogoče prvo leto zastonj, ampak vseeno nek obratovalni strošek. Posameznik se nato odloči, če mu je ta strošek sprejemljiv (x število sledilcev). Tag pa obratovalnih stroškov nima in tudi nima težave z lovljenjem GPS signala, ker za to skrbi telefon mimoidočega (ali pa kar lopova samega).


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 66 gostov