elekt napeljava za dod luči

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

elekt napeljava za dod luči

OdgovorNapisal/-a 5x4 » To Jan 15, 2008 3:12 pm

lahko "pade" kakšen konkreten predlog kako se lotiti montaže dodatnih luči in električne napeljave zanje vključno z vsemi stikali, pa če je možno, da so daljinke vezane na dolge luči in da jih lahko vključujem tudi ločeno ali naj to raje prepustim strokovnjakom. :oops:

Uporabniški avatar
slayer
Prispevkov: 2042
Pridružen: Pe Okt 31, 2003 1:01 pm

OdgovorNapisal/-a slayer » To Jan 15, 2008 3:34 pm

Zadevo boš najlažje rešu z releji. Direkt na dolge luči ne veži dodatnih luči.

Guzzler
Prispevkov: 165
Pridružen: To Mar 28, 2006 7:40 am

OdgovorNapisal/-a Guzzler » To Jan 15, 2008 3:37 pm

Daljinke poveži direkt na akumulator preko releja, ki ga boš krmilil s plusom od dolgih luči. Daš pa lahko še dodaten rele (ki ga krmiliš z dodatnim stikalom), s katerim prekinjaš direkt plus za daljinke. Tako ti bodo daljinke delale, ko bodo svetile dolge luči (in v primeru z dodatnim stikalom, ko bo le to vklopljeno), če pa boš imel kratke, se bodo daljinke izklopile. Osebno imam zvezane tako, da jih ne morem posebej izklopit.

GorazdO
Prispevkov: 59
Pridružen: So Jun 25, 2005 10:27 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a GorazdO » To Jan 15, 2008 3:39 pm

Pri Helinih lampah dobiš zraven skico - načrt montaže...

ni pretirano težko - če si vsaj malo tehničnega tipa.
potrebuješ 5-polni rele, varovalko oz. ležišče zanjo, nekaj metrov 2-2.5mm2 žice, sponke/čeveljčke... in ostnovno znanje branja el. načrtov...

Uporabniški avatar
andsuzuki
Prispevkov: 380
Pridružen: Pe Jul 07, 2006 2:49 pm
Kraj: Banjška planota, Goriška

OdgovorNapisal/-a andsuzuki » To Jan 15, 2008 3:46 pm

Jaz imam tako pri vitari narejeno z enim relejem in stikalom 1-0-2(vklop-izklop-vklop). Koliko relejev boš uporabil je odvisno od moči žarnic oz. relejev. Na prvo pozicijo stikala(1) recimo priključiš dolge luči, skupni kontakt stikala povežeš z relejem (vzbujanje), na drugo pozicijo stikala (2) pa priključiš stalni +, tako da jih lahko vključiš ločeno. To je kar se tiče krmiljenja. Drugo pa je, da še spelješ (-) do luči ter (+) preko releja, nato pa na luči. To bi bilo tako na hitro povedano vse. Mogoče bom dodal še kakšno skico, če bom uspel kaj narisat :wink:
Kdor dela, greši, reče petelin in zleze z race
Lp Andrej

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » To Jan 15, 2008 4:02 pm

GorazdO napisal/-a:Pri Helinih lampah dobiš zraven skico - načrt montaže...

ni pretirano težko - če si vsaj malo tehničnega tipa.
potrebuješ 5-polni rele, varovalko oz. ležišče zanjo, nekaj metrov 2-2.5mm2 žice, sponke/čeveljčke... in ostnovno znanje branja el. načrtov...


imam saturnusove okrogle daljinke in pravokotne meglenke in oboje je žal brez kakršnihkoli shem.

Uporabniški avatar
Sven
Prispevkov: 1092
Pridružen: To Maj 17, 2005 11:30 pm
Kraj: wajdušna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Sven » To Jan 15, 2008 4:51 pm

5x4 napisal/-a:
GorazdO napisal/-a:Pri Helinih lampah dobiš zraven skico - načrt montaže...

ni pretirano težko - če si vsaj malo tehničnega tipa.
potrebuješ 5-polni rele, varovalko oz. ležišče zanjo, nekaj metrov 2-2.5mm2 žice, sponke/čeveljčke... in ostnovno znanje branja el. načrtov...


imam saturnusove okrogle daljinke in pravokotne meglenke in oboje je žal brez kakršnihkoli shem.


Tudi jaz imam zaenkrat te. Pridi h meni pogledat, če se ti da, mi je kolega vezal. So pa na posebej stikalo in ne na dolge luči.

LP
TUDI NA FB>>>KLIK

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Jan 15, 2008 6:40 pm

Poleg te "uradne" variante (sem si vzel čas in sem jo homologiral!!), ko se daljinki s stikalom preko relejev lahko prižigata skupaj z dolgimi lučmi, imam še to možnost, da lahko daljinki prižgem tudi neodvisno od vseh ostalih luči. Za varčevanje akumulatorjev se ta možnost po 10 minutah ugasnjenega motorja avtomatično izklopi.
Sedaj imam kot daljinki dve Hellini delovni luči (vsaka ima po dve H1 - H3?? - žarnici) in sem, dokler ne nabavim boljših, zadovoljen, saj svetita zelo na široko in tam do ene 60 km/h tudi dovolj daleč. Odlično za vožnjo po terenu, zelo dobro za gozdne ceste, bolj tako za avtocesto.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
andsuzuki
Prispevkov: 380
Pridružen: Pe Jul 07, 2006 2:49 pm
Kraj: Banjška planota, Goriška

OdgovorNapisal/-a andsuzuki » To Jan 15, 2008 10:54 pm

No, pa še ena na hitro narisana varianta - tista, ki sem jo prej na hitro opisal :wink: Slika
Pa še kakšno varovalko je dobro dodat
Kdor dela, greši, reče petelin in zleze z race

Lp Andrej

GorazdO
Prispevkov: 59
Pridružen: So Jun 25, 2005 10:27 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a GorazdO » Sr Jan 16, 2008 1:37 am

lahko poskeniram "heline" vezave... imajo par načinov;

sam sem vezal tako, da se daljinke vklopijo skupaj z navadnimi dolgimi, a le, če je vklopljeno vmesno stikalo.

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Sr Jan 16, 2008 5:10 am

GorazdO napisal/-a:lahko poskeniram "heline" vezave... imajo par načinov;

sam sem vezal tako, da se daljinke vklopijo skupaj z navadnimi dolgimi, a le, če je vklopljeno vmesno stikalo.


to iščem. poskeniraj in prilepi.

GorazdO
Prispevkov: 59
Pridružen: So Jun 25, 2005 10:27 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a GorazdO » Sr Jan 16, 2008 9:01 am


Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Jan 16, 2008 10:05 am

Tele skice so super. Hvala!

Zanima me če obstaja kakšen priročnik za avto-električarje?
Tak za telebane oz. začetnike.

Guzzler
Prispevkov: 165
Pridružen: To Mar 28, 2006 7:40 am

OdgovorNapisal/-a Guzzler » Sr Jan 16, 2008 12:31 pm

A mi lahko nekdo razloži 15 in 86. Hvala

GorazdO
Prispevkov: 59
Pridružen: So Jun 25, 2005 10:27 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a GorazdO » Sr Jan 16, 2008 1:42 pm

Slika


http://www.accessconnect.com/fog_drivin ... wiring.htm

Tale bo bolj jasen; če želiš, da se daljinke vklopijo skupaj z navadnimi dolgimi, a le, če je vklopljeno vmesno stikalo, pobereš "signal" z dolge luči.
Če nočeš gulit žice, se tiste sponke (na prvi skici) dobijo v Conradu, BTC...

DiscoV8
Prispevkov: 226
Pridružen: To Dec 28, 2004 5:22 pm
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DiscoV8 » Sr Jan 16, 2008 11:22 pm

Ali mogoce kdo ve, kje se da kupit sedeze-nosilce relejev?
Motomat, Trgoavto, IST, Avtonet odpadejo - nimajo nikjer...
DISCO - pravi terenec s pravo obliko

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Sr Jan 16, 2008 11:27 pm

DiscoV8 napisal/-a:Ali mogoce kdo ve, kje se da kupit sedeze-nosilce relejev?
Motomat, Trgoavto, IST, Avtonet odpadejo - nimajo nikjer...

Enako vprašanje. :vdam_se:
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4343
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Jan 16, 2008 11:39 pm

Saming, potokar, gama center?
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
kloshar
Prispevkov: 1171
Pridružen: So Feb 18, 2006 12:35 pm

OdgovorNapisal/-a kloshar » Sr Jan 16, 2008 11:49 pm

pred dvemi leti sem jih dobil v agromehaniki v hrastjah...
Slika

GorazdO
Prispevkov: 59
Pridružen: So Jun 25, 2005 10:27 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a GorazdO » Če Jan 17, 2008 12:15 am

Te "montažne" releje ima Trgoavto na Tržaški... pravtako imajo ležišča za varovalko (sam kabel kor pripneš...);

Za ležišča pa nebivedu... mogoče je najboljš pobrat iz kake razbitine? Jaz sem zadevo reševal z kabel čeveljčki

Uporabniški avatar
slayer
Prispevkov: 2042
Pridružen: Pe Okt 31, 2003 1:01 pm

OdgovorNapisal/-a slayer » Če Jan 17, 2008 1:02 am

Iz kakih starejših razbitin zarubite, če vam ne gre dobit drugje.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Jan 17, 2008 8:35 am

DiscoV8 napisal/-a:Ali mogoce kdo ve, kje se da kupit sedeze-nosilce relejev?
Motomat, Trgoavto, IST, Avtonet odpadejo - nimajo nikjer...

Moj prijatelj, ki se s takimi stvarmi profesionalno ukvarja, jih kupuje pri DIGITAL ELEKTRONIK iz Nove Gorice.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Andrej P
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr Mar 02, 2005 11:25 pm
Kraj: sežana

OdgovorNapisal/-a Andrej P » Pe Jan 18, 2008 8:09 pm

Pozdravljeni pa naj ša jaz nekaj dodam. Daljinke moraš imeti po pravilih (homologacija) vezane na dodatno stikalo tako da jih lahko izklopiš ali vklopiš, da se prižigajo z dolgimi lučni. Stalni + gre na kontakt 30, iz ene dolge luči vzami + tega pelješ čez stikalo in nazaj na rele 85, na 86 priklopi - lahko kar na karoserijo (pazi da ni barve), na izhoda 87 pa priklopiš + od daljink, - ravnotako vzameš na karoseriji. Glede relejev pa takole svetujem ti da nabaviš rele ki je na njemu že montirana varovalka in ima že nosilček za privijačit na avto. Svetujem ti nekaj, premisli koliko luči boš montiral, glede na to izračunaj koliko relejev potrebuješ (1 rele na par luči) narediš nosilček za določeno število relejev in le tega privijačiš v avto drugače so blatniki kakor sir. Pripelješ še stalni + z baterije na releje (kontakt 30) za napeljavo k lučem pa nabavi črn kabel je bolj estetsko. Lahko razmišljaš tudi da ti ob preklopu v rikverc vklopijo vsi štirje smerniki ( za to potrebuješ en rele in rele smernikov od zastave 101) Pa še to: če boš direktno brez relejev vklapljal porabnike rabiš močna stikalo, če pa boš vklapljal čez rele so ta stikala lahko švoh in s tem tudi manjša. Z releji lahko skombiniraš razne vezave.
Če imaš še kakšno vprašanje pa me lahko pokličeš na gsm 041 793 180 Andrej

LP Andrej

Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

OdgovorNapisal/-a 5x4 » So Jan 19, 2008 2:56 pm

Andrej P napisal/-a:Pozdravljeni pa naj ša jaz nekaj dodam. Daljinke moraš imeti po pravilih (homologacija) vezane na dodatno stikalo tako da jih lahko izklopiš ali vklopiš, da se prižigajo z dolgimi lučni. Stalni + gre na kontakt 30, iz ene dolge luči vzami + tega pelješ čez stikalo in nazaj na rele 85, na 86 priklopi - lahko kar na karoserijo (pazi da ni barve), na izhoda 87 pa priklopiš + od daljink, - ravnotako vzameš na karoseriji. Glede relejev pa takole svetujem ti da nabaviš rele ki je na njemu že montirana varovalka in ima že nosilček za privijačit na avto. Svetujem ti nekaj, premisli koliko luči boš montiral, glede na to izračunaj koliko relejev potrebuješ (1 rele na par luči) narediš nosilček za določeno število relejev in le tega privijačiš v avto drugače so blatniki kakor sir. Pripelješ še stalni + z baterije na releje (kontakt 30) za napeljavo k lučem pa nabavi črn kabel je bolj estetsko. Lahko razmišljaš tudi da ti ob preklopu v rikverc vklopijo vsi štirje smerniki ( za to potrebuješ en rele in rele smernikov od zastave 101) Pa še to: če boš direktno brez relejev vklapljal porabnike rabiš močna stikalo, če pa boš vklapljal čez rele so ta stikala lahko švoh in s tem tudi manjša. Z releji lahko skombiniraš razne vezave.
Če imaš še kakšno vprašanje pa me lahko pokličeš na gsm 041 793 180 Andrej

LP Andrej


čimveč takih postov- pa ne da so drugi slabi. :moli:


p.s.: sem ravno prebral temo off topic 2

ferdo
Prispevkov: 121
Pridružen: Če Avg 28, 2003 9:58 pm

OdgovorNapisal/-a ferdo » Po Jan 21, 2008 4:34 pm

kaksne naj bodo dodatne luci na strehi ali bullbaru in kje se jih dobi a je tut kaksna internetna ponudba


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 197 gostov