Kompresor za polnjenje pnevmatik

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Pe Mar 18, 2005 8:21 pm

No, če to drži, potem bi jih s 3 litrsko jeklenko napolnjeno na 200 barov napolnili ravno 4. To je torej premalo.
In če ta računica drži in če so te gume napolnjene na 2 bara, to pomeni, da ima ena guma dimenzije 175/70R13 volumen 75 litrov. Tako na uč bi rekel, da to ne drži, lahko pa se seveda tudi motim.

LP
Samo

Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Pe Mar 18, 2005 8:28 pm

miran napisal/-a:Filter bom še vedno vsako jutro doli pucal - najprej bo še ene par let trajalo, da bom puf odplačal, potem bi se pa rad še ene par let z res mojim avtom vozil, potem bi ga pa rad še dobro prodal - vse to so razlogi, ki govorijo, da je filter pametno vsak dan izpihati. Imaš pa prav, kar se zajema zraka tiče. Jemlje ga izpod blatnika. Za pravi ciklon pa je pod haubo bolj malo prostora.


Izpihavanje zračnega filtra je koristno, ker na ta način povečaš pretok zraka. Če je filter prekrit s peskom, je pretok zraka manjši in motor ima manj moči. Po drugi strani pa je možnost, da boš motor poškodoval večja, če vsako jutro snameš filter. Airbox je umazan. Vsakič ko snameš filter tvegaš, da bo kaj peska prišlo mimo filtra. Vsakič ko izpihaš filter tvegaš, da ga boš poškodoval in da bo kaj peska prišlo skozi. Jaz nisem ravno pristaš izpihavanja filtra - raje vzamem dva rezervna s sabo in ko je filter dovolj umazan, ga zamenjam.

LP
Samo

Uporabniški avatar
miha
Prispevkov: 415
Pridružen: So Nov 08, 2003 3:33 pm
Kraj: Gabrovka GPS N46° 00' ,E15° 00'
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miha » Pe Mar 18, 2005 10:06 pm

Včasih so prodajali take ročne kompresorje, ki se ji reče pumpa, kasneje pa še nožne in to z dvema batoma. Poceni,lahko in malo volumna, edino pumpajte zvečer, da vas ne zebe, ker te to včasih podnevi pregreje.
Rekli so da tu ni poti, jaz sem jih videl na tisoče !
Dobri planinski čevlji.

brane

kompresor

OdgovorNapisal/-a brane » Sr Mar 23, 2005 9:08 pm

Sam uporabljam spodaj opisanega in sem z njim zadovoljen, celo prijetno presenetil me je.
MVP Super Line model 1700
max.20 bar
30l/min
12 V
cena cca 10.000,00 SIT
Prodajalec:GAMA CENTER BTC v Ljubljani in sigurno vse njihove trgovine po Sloveniji in še kdo.
Velikost cca 300x250x130
Zanimivo pri tem kompresorju je, da je kljub nizki ceni kvaliteten, dovolj hiter in se lahko primerja s kompresorji v bistveno višjem cenovnem razredu.
V bistvu dolgo raje nisem imel kompresorja, kot pa bi s seboj prevažal nekaj cenenega. Pa je prišla sila in kolega mi je posodil ta model in pogledal sem z precejšnjim nezaupanjem. Ni me razočaral in sem prepričan, da bi ga lahko uprabil tudi v dakarskem avtomobilu.
Nekoliko pozornosti je potrebno biti pri priključnih kablih, ker so s krokodilčki in če bi želeli da bi zadeva tekla preko vžigalnika v avtomobilu bi morala biti priključna moč min.15A običajna pa je 10A.
Seveda lahko agregat poljubno nadgrajujete, tako da ga fiksno pritrdite v avtomobilu in razpeljete dovodne cevi na levo in desno stran avtomobila,kar je smortno, lahko tudi do vsakega kolesa posebej (sam sem zadovoljen samo L - D in še to v kabini avtomobila saj se tako ne nabira prah na spojkah in je prikljapljanje cevi lažje.
Pri takšnih montažah moraš biti posebno pozoren pri električni napeljavi in to naj naredi strokovnjak in ne privoščite si podaljšanja zračne cevi s cenenimi materiali iz italijanskih bencinskih črpalk, ki so namenjene izpihavanju kamionskih aramaturnih plošč (so lomljive in povzročajo lomljenje živcev).
Prihranili smo pri kompresorju pri dodatnih ceveh enostavno ne smemo.
Sam sem veliko razmišljal o raznih rezervoarjih, potapljaških bombah in še marsičem in na koncu ugotovil, da mi zgoraj opisana rešitev najbolj ustreza.
Primerne pa so tudi ročne zračne tlačilke, ki pa tudi dobre presegajo vrednost zgoraj opisanega kompresorja, nudijo manj komforta, vendar so daleč najsigurnejše (ustrezen cenovni razred).
LP Krajnc

Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Sr Mar 23, 2005 11:17 pm

Če se pa dobi dober kompresor za ta denar, se pa ne splača kaj drugega ustvarjat, razen če misliš dirkat. Hvala za nasvet.

LP
Samo

P.S.: Zanimivo je, da Viair svetuje komresor z 41 l/min za 215/75R15 gume, z 55 l/min pa za 31x10,5R15. Bo 30 l/min dovolj? Se ne pregreje pri pumpanju štirih gum?

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Mar 24, 2005 12:33 am

2 Brane: saj sem že rekel, kaj se mi pametne delamo, če pa ti skoraj vse že veš. Jaz sem za mojega v GB dal skoraj še enkrat več + poštnina, pa ima slabše karakteristike kot ta iz BTCja. Tlele pri nas na Obali takim rečemo: mona!
Imam pa še eno vprašanje: ali je pametno na strani kjer vstopa zrak v kompresor (kakršen koli že je) namestiti kakšen filter (najlonko?), da ne bi peska v zraku not posesalo in batka zaribalo? Res je, da vsak filter zavre pretok zraka in tudi segreje batek oz. cilinder.

2 Samo: verjamem, da boš naredil test in sporočil, kako se obnese.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

brane
Prispevkov: 145
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 9:50 pm
Kraj: kamnik
Kontakt:

kompresor

OdgovorNapisal/-a brane » Če Mar 24, 2005 12:46 pm

Sam imam kompresor shranjen v originalni kartonski embalaži in ga s kakšno elastiko pripnem na prtljago,tako da je čim bolj pri roki.
Filter ni potreben in bi s tem sigurno zmanjšal kapaciteto in povzročil povečano gretje samega kompresorja.Priporočljivo pa je, da pri zunanji uporabi obrneš zajemalnik zraka v zaveterje in ga držiš od tal v kolikor piha veter,ki prenaša pesek.Največja gostota peska je tako in tako le par centimetrov od tal,v peščenem viharju pa najbrž ne boš imel volje polniti pnevmatik.
Podatek 30L/min.ne pove veliko in je najbolje izmeriti čas,ki ga posamezni kompresor potrebuje za dopolnjenje iz 1 atm na 1,5 atm na dimenziji gume,ki jo uporabljaš.
S pregrevanjem nisem imel problemov in je primeren tudi za pnevmatike večjih dimenzij (kombiji,manjši kamioni,kar je navedeno tudi v navodilih).
Ta,ki ga omenja Vigadu (2.500,00 SIT - ista znamka)pa bi bil zaradi svoje majhnosti primeren tudi za napajanje kakšne blokade diferencijala.
LP Krajnc

alesb1
Prispevkov: 169
Pridružen: Ne Jan 04, 2004 1:51 pm
Kraj: postojna

OdgovorNapisal/-a alesb1 » Če Mar 24, 2005 1:19 pm

Jst mam kompresor mvp super line truck 12v 20bar.30l./min poreklo kitajska dimenzije cca.30/30/10cm. tri leta nazaj je koštal okrog 17000.sit in sem mu dodal jeklenko velikosti butelke in vse skupaj zmontiral v kabino.Jeklenko mi polni na 5-8bara kar mi zadošča za 4.vklope arb.blokade nakar mi v nekaj sekundah dofila,vkljaplja mi ga standardni regulator kot pri navadnem 220v kompresorju na katerem nastavim željeno nihanje vklopa :stari_pridiga: skratka svojemu namenu služi,na posodi imam priklop za pumpanje gum zakar ga še nisem rabu. :moli: pa ne zarad sreče ampak zato ker od gume ponavadi ne ostane dosti :buta_z_glavo_ob_zid: lp.PASTWJNČAN
wrangler

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Apr 11, 2005 4:42 pm

Sem testiral danes mojo čudo kompresorja:
Za dopumpat od 1 bar na 2,3 bara eno gumo 225/70 x 17 sem rabil 6 minut :( .
Če imaš za dopumpat vse 4 gume je to cca pol ure. Pa če še kakšnemu kolegu v koloni posodiš.... Res je: v Afriki nima čas nobene veljave 8)
Sploh ne komentiram ali je to običajna ali ekstra katastrofa, povejte še vi kakšno izkušnjo oz. "test"
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Po Apr 11, 2005 5:51 pm

Jaz sem kupil tega, katerega je svetoval Brane (pa tudi drugi Slovenci v Sahari imajo več ali manj te). Testa s štoparico sicer še nisem delal, a po augenmassu pumpa hitreje. Čas si moraš pa itak vzet....

LP
Samo

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Apr 11, 2005 11:58 pm

še moja izkušnja
kompresorček, ki se prodaja v šparih, baumaxih, konradu... za par jurjev.
ca 15 minut rabi za jugotovo gumo od 0 do približno 2 bara.

Nivine pa nisem probal, ker sem se ustrašil, ko sem prebral v navodilih, da moram biti previden, ker se lahko nekateri predmeti zelo hitro napolnijo in jih lahko raznese. :shock: :kaj_takega_pa_se_ne:
:krohota_se:

Ampak vsaj ropota kot bi bil velik. :lol:

Betoner
Prispevkov: 15
Pridružen: To Apr 06, 2021 2:21 pm

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a Betoner » Pe Apr 23, 2021 7:47 am

Ima kdo ARB kompresor? Planiram nabavo dvojnega in vgradnjo pod haubo.
Sam še z mamutom se zmenim :)

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a rx » Pe Apr 23, 2021 8:16 am

Imam. Eden je star 5 let, drugi 15. Delata BP. Vredno svojega denarja.
Don Felipe > Google :D

Betoner
Prispevkov: 15
Pridružen: To Apr 06, 2021 2:21 pm

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a Betoner » Pe Apr 23, 2021 10:35 am

Odlično. Maš kako sliko montiranega?
Morem še najt primerno mesto za stikalo, pol pa maja v montažo.

Dela orodje na kompresorju?

Uporabniški avatar
rx
Prispevkov: 703
Pridružen: Ne Dec 14, 2014 4:08 pm
Kraj: Texas

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a rx » Pe Apr 23, 2021 6:46 pm

Mam, ti pošljem.

Orodje ne deluje.
Don Felipe > Google :D

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » So Apr 24, 2021 1:03 am

Samo napisal/-a:Živjo.

Rabim kompresor za polnjenje pnevmatik - kaj takega prenosnega in ne predragega.

LP
Samo


Bemti živleje........nedolgo nazaj je iskal poceni kompresor, se vozil na kurilno olje......... danes je miljarder.
Ampak je pri vseh miljonih je pozabil na svoje korenine, ko je še vozil z uazom za 500 ojrov in z justyem za 300 ojrov off road. Kaj "zdrava" prehrana naredi od človeka...... :shock:

Okoli kompresorja...........jaz uporabljam lilov super speed za 18 ojrov. Že pet let dela BP..........računam na to, da bom zaradi tega mogoče tudi jaz, čez nekaj let miljarder. Sam jaz se bom spomnil svojih začetkov in bom kakšen miljon z veseljem primaknil za slovensko off road sceno, hranil in se boril proti dehidraciji, pa se bom tako, kot do sedaj...........me lahko primete za kompresor. Na kurilca pa se ne vozim.....zaenkrat. Čez par let, ko bom miljarder, pa ni rečeno, da tudi to ne bom probal........

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » So Apr 24, 2021 6:16 pm

Jaz uporabljam ViAIR 400P kompresor sedaj že nekaj let.

https://www.viaircorp.com/portables/400p

Do sedaj me še ni razočaral, pa smo ga dodobra stestiral - na treh avtih po vse štiri gume dofilat, ko smo prišli na cesto in se ni pregrel.
Po specifikacijah naj bi 35" gumo napolnil iz nule na 3 bare v manj kot 5 minutah.

Priporočam, če kdo išče kaj podobnega. Cena je sicer malo zasoljena (170€), ampak fila pa zadeva do 15 barov. Žre pa tudi elektrike (30A), da ga ne moreš preko vtičnice filat, ampak je treba kr direktno s priloženimi klemami na akumulator priklopit.
Pred EUR sem bil SIT!

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a mitjam » Ne Apr 25, 2021 12:28 pm

Nekaj zelo podobnega, a pod drugim imenom in za manj kot pol te cene sem dobil pri Mamutu. Enkrat sem z njim polnil prazno gumo 265/70R16 (žebelj) in jo je iz nule na 2,2 bara napolnil v 5 minutah. Za moje potrebe OK. Edino kleme so bolj žalost, pa slabo zakrimpane, tako da sem v Elektronabavi dal še par evrov za take, s katerimi lahko orehe razbijam.

Voltage: 12 V
Max. amperage: 23 Amp
Max. pressure: 150 PSI
Performance: 60 l/min
Performance: 8-15 minut
Weight: 3 kg


Slika

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Ne Apr 25, 2021 6:38 pm

Ja, če bi jih mamut še imel, bi ga tudi jaz tam kupil. Pa jih na žalost nima več že nekaj let.
Pred EUR sem bil SIT!

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Apr 26, 2021 12:37 pm

Jaz sem ga pri njem kupil maja 2020.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Kompresor za polnjenje pnevmatik

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Apr 26, 2021 5:17 pm

A pol jih je spet nabavil. Odlično.
Pred EUR sem bil SIT!


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov