Puščavski čevlji

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
Uporabniški avatar
Civava
Prispevkov: 273
Pridružen: So Okt 01, 2011 7:55 pm
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a Civava » Če Apr 05, 2012 1:02 pm

Tudi v Sloveniji je prepovedano voziti v cokljah!

Uporabniški avatar
vrecha
Prispevkov: 538
Pridružen: Ne Feb 10, 2008 10:01 pm
Kraj: Ausrd
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a vrecha » Če Apr 05, 2012 1:25 pm

Prepričanje, da bodo čevlji (obleka), ki v puščavi znosno "hladi", podobno delovali tudi pri nas (in v Rusiji, na Aljaski, Islandiji ...), je zelo zmotno. Takšno prepričanje spodbujajo reklame in neizobraženo osebje v "outdoor" trgovinah.
----
Najprej teorija:
Tukaj so trije glavni dejavniki, ki v kombinaciji ustvarjajo različne razmere in dober čevelj (tudi obleka, isti princip) je lahko optimiziran in dobro deluje le v točno določeni kombinaciji teh razmer.
1. Razlika vroče - hladno znotraj in zunaj čevlja (obleke).
2. Razlika v vlažnosti znotraj in zunaj čevlja (obleke).
3. Tip kontakta s površino čevlja (obleke) zunaj in znotraj.
Vsak scenarij uporabe obuvala (obleke) ima svojo kombinacijo razmer, ki od dobrega obuvala zahtevajo čisto drugačne, pogosto nasprotujoče si lastnosti. Dva primera:
a) Vožnja v suhem, vročem okolju (puščava). Razlike v temperaturi zunaj/znotraj praktično ni, velika razlika v vlažnosti (znotraj švic, zunaj suh zrak), tip kontakta znotraj direkten stik z vlažno nogavico, zunaj majhna do zmerna ventilacija.
Za ta primer rabiš čevlje, ki so ali zelo prepustni, zračni (idealno sandali), ali pa membrano, ki deluje na principu razlike v vlažnosti (večina membran je takšnih) in zunanjo plast, ki je čimbolj zračna, vsekakor ne sme imeti nobenega vodoodbojenga premaza po vrhu.
b) Hoja po vlažnem gozdu (rcimo pri nas pozno jeseni). Velika razlika v temperaturi, skoraj nobene razlike v vlažnosti, tip kontakta na zunanji strani: neposreden kontakt z vodo v tekočem stanju.
Za ta primer rabiš čevlje z vodoodbojnim zunanjim premazom, če so klasično neprepustni, se boš znotraj mariniral v lastnem soku, če pa imajo membrano, mora ta biti takšna, da deluje na principu razlike temperature in ne razlike vlažnosti. Takšnih membran je zelo malo, so drage in niso tako učinkovite.

Za več teorije in razgledanosti priporočam za začetek študijo primernega poglavja v tejle knjigi, preden kdo spet pribije, da je zadeva iz časov, ko so še dinozavri tlačili zemljo naj povem, da knjiga ni namenjena spoznavanju z aktualnimi produkti na tržišču, temveč za razumevanje osnov, principov delovanja in dobrih, preizkušenih praks.

------
Praksa.
Po mojem mnenju ni druge poti, kot da preizkusiš, kako posamezni čevelj zadovoljuje tvojim potrebam. Ko ene ponosiš, poizkusiš z nečem, kar sumiš, da bi lahko bilo boljše, ali pa ostaneš na tem, kar imaš, če si zadovoljen. Teorija pomaga z zmanjševanjem potrebnih iteracij na lovu za idealom.
Moje izkušnje do sedaj:
Japonke, nekateri modeli Teva sandalov, bos - takoj, ko je dovolj toplo.
Krajši pohodi: Čevlji z membrano se pri meni do sedaj niso obnesli, preveč švicam in membrana ne folga odvajati. Zato imam za krajše izlete raje čevlje, ki sicer prej ali slej premočijo, ampak bolje dihajo. Moja top lista:
Scarpa Cinque Terre
Izredno dobro narejeni čevlji, eni najtrpežnejših, kar sem jih imel, na žalost so krojeni za ozke podplate. Delujejo nekoliko težki, vendar mene to ne moti.
5.10 Camp 4
Udobni, širokopodplatni, dokaj vzdržljivi, dobro dihajo, podplat iz gume, ki zelo dobro drži. Še bolj dihajoča in udobna možnost je tole, vendar so opazno manj vzdržljivi.
Beghaus Pro-Rush Low II
Zame trenutno najboljša izbira. V puščavi jih še nisem imel priložnosti probati, ampak nič ne kaže, da ne bi tudi tam izpolnjevali mojih pričakovanj.

------
* ko izbirate čevlje, v katerih boste (tudi) vozili, ne pozabite na čimvečjo gibljivost v gležnju.
Nazadnje spremenil vrecha, dne Če Apr 05, 2012 2:19 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...
damjan.vrencur.info

VIME
Prispevkov: 46
Pridružen: Pe Okt 31, 2008 1:52 am
Kraj: med korosko in trento

OdgovorNapisal/-a VIME » Če Apr 05, 2012 2:05 pm

Jaz prisegam na natur materiale. Po Atlasu leder gojzarji, puščava pripada japankam in teniskam (Scarpa Cinque Terre), tropski konci so pa osvojeni v platnenih čevljih. Pa to ni propaganda, nisem čevljar, samo opisujem svojo prakso. Še to, da ne boste rekli, da v prazno flancam; če skupaj seštejem vsa potepanja po Afriki, se sigurno nabere za 10 ali 11 let.

P.S. A sm se dobr pubahou?

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Apr 05, 2012 11:00 pm

vrecha napisal/-a:Prepričanje, da bodo čevlji (obleka), ki v puščavi znosno "hladi", podobno delovali tudi pri nas (in v Rusiji, na Aljaski, Islandiji ...), je zelo zmotno. Takšno prepričanje spodbujajo reklame in neizobraženo osebje v "outdoor" trgovinah........

Reklam ne gledam, v outdoor trgovine ne hodim, a vseeno dopuščam možnost da je moje (izključno na domačem zelniku zrastlo) mnenje zmotno. Če bi mislil, da vse vem, ne bi načel te teme.
Veseli me, da se konkretni predlogi kar kopičijo. Lepo prosim, kar na plan z vašimi izkušnjami.
Moj prvi korak (kako prikladen izraz za to temo) na to temo bo pa klic v Alpino, če imajo kaj zame.
Tisti, ki me vsaj malo poznajo, dobro vedo: čevlje tako rabim za šofirati. Hodim prekleto malo. Nič! :oops:
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Bizzy
Prispevkov: 754
Pridružen: Sr Sep 03, 2003 10:19 am
Kraj: Litija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bizzy » Pe Apr 06, 2012 7:18 am

Zdravo,

po mojih skromnih tekaških izkušnjah, je Gore-Tex membrana za poletne vroče mesece neuporabna. Kljub vsem oh in ah lastnostim, čez to membrano molekularno gledano lahko preide le toliko in toliko snovi v eno stran. Rezultat je, da ti je notri vroče ku 100 mater. Edina rešitev je zračno obuvalo.

Nimam nikakršnih puščavskih izkušenj, vendar menim, da je kritična stvar (poleg dihanja materiala obutve) pesek v čevlju. Ne predstavljam si, da je potrebno, ko ti pride pesek v čevelj, vse skupaj razšnirati, zvleči dol prešvicano nogavico, vse skupaj strkati in posušiti tace, potem pa ponoviti postopek v obratnem vrstnem redu. Kaj imajo pa obuto lokalci? Vojaških škornjev sigurno ne. Mislim, da so sandali & Co. še vedno več kot primerna zaščita podplatov pred vročim peskom.

LP Bizzy
I tried being normal once..... I didn't like it!

Uporabniški avatar
fonza
Prispevkov: 504
Pridružen: Ne Dec 18, 2005 6:48 pm
Kraj: N 46.08662;E 015.04915

OdgovorNapisal/-a fonza » Pe Apr 06, 2012 8:53 am

Miran, Miran, lepo, da si ustvaril neko novo temo, o kateri še nismo govorili. Samo, ali si pomislil kako zadržuješ fante za računalnikom, namesto, da bi se vozili. Drugače te pa vsi poznamo, crocsi so zate zakon in tako bo tudi ostalo :amen:
LP Franci
Wine,Women&LandRovers*Not necessarly in that order

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Pe Apr 06, 2012 8:59 am

En izmed meni boljših čevljev za hojo naokoli. Narejeni za puščavo, vendar se tudi pri nas zelo dobro obnesejo.

Slika

http://www.copshoes.com/c-desert-boots-view-all-p-C-8896.html
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
fonza
Prispevkov: 504
Pridružen: Ne Dec 18, 2005 6:48 pm
Kraj: N 46.08662;E 015.04915

OdgovorNapisal/-a fonza » Pe Apr 06, 2012 9:18 am

Puščava je zame kot ena velika plaža z mivko. Ampak že kot otrok sem imel na plaži vedno japonke ali pa sem bil bos. Zdej šele vidim, da je bil moj fotr totaln nevednež, ker bi moral imet vsaj gležnarje ali pa še kaj višjega in zašnirano tja nekam do kolena, da mi nebi prišel pesek not. Res je, učimo se vse življenje.
LP Franci
Wine,Women&LandRovers*Not necessarly in that order

Uporabniški avatar
GB
Prispevkov: 156
Pridružen: Pe Maj 09, 2008 6:57 pm
Kraj: Šentjur

OdgovorNapisal/-a GB » Pe Apr 06, 2012 9:55 am

Jap, samo mene je pa moj kar dobro pripravil.Lopatka mi je še vedno znana edino podmetnice sem dodal ::ooooooo: .
Odprti čevlji so zakon pa še piling podplatov imaš zastonj.
No mene pa še to zanima .A vse te linke ,ki jih limate gor ste sami preizkusili ali samo kažete znanje iskanja pri stricu googliju?
No sem samo radoveden :roll:

Uporabniški avatar
vrecha
Prispevkov: 538
Pridružen: Ne Feb 10, 2008 10:01 pm
Kraj: Ausrd
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a vrecha » Pe Apr 06, 2012 10:28 am

Kar je mojih linkov sem sam zelo dobro preizkusil (do uničenja, razen trenutno aktualnih Berghausov) in imel priložnost v praksi primerjati z mnogimi drugimi modeli.
Dve filozofiji za peščena obuvala sta uporabljani:
- stalni pretok peska not in ven.
- preprečevati vstop peska in skrbeti, da ostaja ohlajanje in vlažnost znotraj na sprejemljivem nivoju.
Meni je bolj pri srcu prvi pristop.

In ja, tema se prav zanimivo razvija, tnx miran, da si to odprl.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...
damjan.vrencur.info

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Pe Apr 06, 2012 10:52 am

Zanimivo je nekaj - puščava je za nekatere tu plaža, peskovnik, mivka, ....
Ampak, ko sem bil nazadnje v afriki, sem poleg izključno mivkaste puščave videl še par drugačnih okolij, ki pa niso ravno "milina" za hodit bos ali v sandalčkih. Že preden prideš do mivkaste "podloge", je kar nekaj puščave, ki celo za all terrain gume ni ravno prijetna.

Slika
Slika
Slika

Pa poleg tega, nekateri ne gremo v afriko zato, da se bomo vozili izključno in samo vozili. Ponavadi si ogledava kar nekaj znamenitosti in prehodiva obilo kilometrov.
In namesto pohodnih čevljev sem si kupil vojaške čevlje za katere link sem dal že na prvi strani, ker so veliko lažji od katerihkoli gojzarjev ali pohodnih čevljev, ki sem jih do sedaj imel v roki in videl na policah slovenskih trgovin, ko sem kupoval pohodne čevlje.

Se pa strinjam z vsemi, da za po mivki je naljepše hodit bos, tako na obalah morja, kot po puščavi.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Apr 06, 2012 10:06 pm

Tukajle pa poslušajte, kakšne so lahko reakcije nežnih nogic v japonkah na topel pesek :D
http://youtu.be/yD6wfT476ic
:krohota_se: Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Zoran67
Prispevkov: 1003
Pridružen: So Mar 01, 2008 10:35 am
Kraj: Tolminske višave

OdgovorNapisal/-a Zoran67 » So Apr 07, 2012 7:47 am

:kaj_takega_pa_se_ne:
prihodnost pripada tistim, ki verjamejo v lepoto svojih sanj

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » So Apr 07, 2012 10:01 am

Hahaha, Miran, si siguren, da nisi to zvok zmontiral iz kakšnega nočnega "pohoda" po šotoru??? :lol: :lol:
Je pa res, da si zdej opomnil na nekaj kar vsaj jst se nisem spomnil...pesek je lahko tudi tako vroč, da pač ne moreš bit bos ali v sandalih :lol: zato pa se hodi dol pozno jeseni ali zgodaj spomladi :P
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
fonza
Prispevkov: 504
Pridružen: Ne Dec 18, 2005 6:48 pm
Kraj: N 46.08662;E 015.04915

OdgovorNapisal/-a fonza » So Apr 07, 2012 10:19 am

Popaj napisal/-a:Hahaha, Miran, si siguren, da nisi to zvok zmontiral iz kakšnega nočnega "pohoda" po šotoru??? :lol: :lol:
Je pa res, da si zdej opomnil na nekaj kar vsaj jst se nisem spomnil...pesek je lahko tudi tako vroč, da pač ne moreš bit bos ali v sandalih :lol: zato pa se hodi dol pozno jeseni ali zgodaj spomladi :P


Tako vroč pesek je ena skrajnost, druga pa je, ko se z nočjo izredno ohladi in je prav pripraven za hlajenje vina :nazdravljamo:
LP Franci
Wine,Women&LandRovers*Not necessarly in that order

Uporabniški avatar
fonza
Prispevkov: 504
Pridružen: Ne Dec 18, 2005 6:48 pm
Kraj: N 46.08662;E 015.04915

OdgovorNapisal/-a fonza » So Apr 07, 2012 10:25 am

Čisto po naši stari navadi smo eno dobro temo spet razvili do popolnosti. Saj drugače pač ne mora bit, naše podstrešje za večino ljudi tko ni čist pospravljeno :krohota_se:
LP Franci
Wine,Women&LandRovers*Not necessarly in that order

Uporabniški avatar
OrangePower
Prispevkov: 1111
Pridružen: Sr Avg 30, 2006 2:16 pm

OdgovorNapisal/-a OrangePower » So Apr 07, 2012 4:53 pm

Kaj pa take zadeve, katere se prodajajo v army shopih?

http://army-shop-admiral.si/i/a/5356/31/us-puscavski-borbeni-skorenj-miltec

Tole je nekaj poceni zadeva, ali so dejansko vredni svojega denarja oziroma nakupa?

Uporabniški avatar
Huligan
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 11:40 am
Kraj: Kostanjevica na Krki

OdgovorNapisal/-a Huligan » So Apr 07, 2012 6:20 pm

Ko je že govora o škornjih oziroma obuvalih,da noga ne zašvica je zelo pomembno kakšne so nogavice.
Sam imam nekaj parov vrhunskih pohodniških nogavic(firme ne vem) in tudi poleti ko je 30+ v gojzarih ni niti malo mokrih nogavic . Je pa cena primerna temu.40 euricev in več..
BOLJŠ IZ ŠIHTA SKREGAN KOT ZMATRAN.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » So Apr 07, 2012 9:18 pm

Vidiš, kmalu bomo vsi vse vedeli!
Točno, tudi nogavice je treba imeti ustrezne!
Kaj se dogaja pri meni: v Alpini so našli te "Desert" čevlje št. 48. Cena ugodna, tako, da jih nisem šel niti pomeriti, sem kar naročil, da mi jih pošljejo po pošti. Ko pridejo, jih pomerim in poročam.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Sven
Prispevkov: 1092
Pridružen: To Maj 17, 2005 11:30 pm
Kraj: wajdušna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Sven » So Apr 07, 2012 9:25 pm

Miran, št. 48, boš v poletnih mesecih lahko tudi oddajal otrokom, da bodo veslali v njih po morju :D . No poročaj kako so, ker z zanimanjem prebiram objave tukaj in se muzam nad nekaterimi komentarji.
LP
TUDI NA FB>>>KLIK

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » So Apr 07, 2012 9:36 pm

Namesto otroškega čolna so Crocsi (moja velikost seveda) zakon! :lol:
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

esed
Prispevkov: 150
Pridružen: Po Jun 06, 2011 10:26 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a esed » So Apr 07, 2012 10:40 pm

Miran, upam da boš zadovoljen z alpininimi "desert" - meni so vredu.
Na vsaka dva tedna sem v Žireh in "preverim" kaj imajo novega v industrijski prodajalni in sem tako že marsikaj dobrega tudi zelo poceni dobil.
Priporočam obisk, pa ne pozabit povabit boljše polovice - ampak potem je treba biti pripravljen nest domov tudi vse ostale "šuhe". :wink:

lp
esed

Uporabniški avatar
OrangePower
Prispevkov: 1111
Pridružen: Sr Avg 30, 2006 2:16 pm

OdgovorNapisal/-a OrangePower » Ne Apr 08, 2012 8:34 am

miran napisal/-a:Vidiš, kmalu bomo vsi vse vedeli!
Točno, tudi nogavice je treba imeti ustrezne!
Kaj se dogaja pri meni: v Alpini so našli te "Desert" čevlje št. 48. Cena ugodna, tako, da jih nisem šel niti pomeriti, sem kar naročil, da mi jih pošljejo po pošti. Ko pridejo, jih pomerim in poročam.
Miran


Miran, sem se ravno včeraj pogovarjal z kolegom kateri je bil na misiji v ghreughur (ne vem kako se že reče) in je rekel da so dol imeli Alpinine čevlje in da je bil zelo zadovoljen, mi je pa takoj pripomnil, da te čevlji niso za sedaj ker spreveč zračni, se pravi voda in hladno jim ne paše - poročaj ko dobiš, kako se obnesejo glede dihanja...

esed
Prispevkov: 150
Pridružen: Po Jun 06, 2011 10:26 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a esed » Pe Apr 20, 2012 5:25 pm

Če koga zanima: Alpina simpatex puščavski škornji - koda 65091V 1(podplat isti kot pri "desert" varianti, oblika kot gojzarji), v industrijski prodajalni v Žireh za 29,90 € - št. 42 - vzorčni model.
Sem jih danes nabavil - na nogo lepo sedejo - gredo v testiranje. :wink:

Lp
esed

P.S.:
Za ostale "šuhe" pa imajo popust glede na to kakšen kupon izvlečeš (od 20 - 65%), meni je ratalo 30% - je pa bilo 5 "škatel". :D

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Apr 20, 2012 9:54 pm

Čevlje sem že dobil. So mi jih poslali po pošti, cena s poštnino in trinkgeldom za poštarja: 35 EUR! Tudi to je bil "vzorec". Običajna cena nekaj čez 100 EUR.
Čevlja sta na pogled super. Sem na hitro pomeril desnega - super, kot pojstlca je sedu na nogo. Račun je šel v smeti, škatlo sem porabil za embalažo neke druge okusnejše pošiljke. Zadnjič, ko sem se odpravljal za cel dan od doma, sem pa hotel te šulne obuti - a lej ga hudiča, levi je bil pretesen. Res je, da nimam ravno majhnih nogic, a različnih velikosti nista.
Jutri se štorija nadaljuje z uporabo spraja za "nategovanje" čevljev.
Poročilo sledi.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov