Varilni aparat za začetnika

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a game-on » Sr Jan 18, 2017 9:01 am

Zanima me kateri varilni aparat kupiti, da bo primeren za začetniška in potem nadaljevalna dela. Iščem predvsem nekaj s čimer bi lahko delal okrog vozila. Nekaj s čimer je možno variti pločevino do 5mm?
Kolikor sem bral je najboljša opcija MIG/MAG. TIG bi naj dajal lepše rezultate, vendar ni primeren za začetnika.

http://www.merkur.si/delavnica/stroji-in-naprave/varilni-aparati/mig-mag-varilnik-varstroj-varmig-1600-profimig
Kaj si mislite o tem?

nejko*
Prispevkov: 302
Pridružen: Pe Avg 17, 2007 11:00 pm

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a nejko* » Sr Jan 18, 2017 10:44 am

kupi vsaj 190a, tele majhne zadeve se zelo pregrevajo sploh pri dolgotrajnem varjenju. Tig je super, če imaš čiste materiale, za avtomobilsko pločevino, ki je polna barv, nečistoč ni ravno primern

Uporabniški avatar
stripi
Prispevkov: 662
Pridružen: Če Mar 20, 2008 4:06 pm
Kraj: vukojebine

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a stripi » Sr Jan 18, 2017 11:31 am

Primeren vsekakor.
Zacni trenirat na debelejsih materijalih, da se naucis uskladiti pomik zice in plina, nato pa postopno
na tanjse materiale. Hitro bos ugotovil zakaj.

lp
NEMOGOČE NAREDIM TAKOJ, NA ČUDEŽE JE POTREBNO MALCE POČAKATI

Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a game-on » Sr Jan 18, 2017 7:27 pm

Hvala za napotke.
Bom pogledal še rabljene. Mogoče pa dobim kaj malo rabljenega in močnejšega

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a gregor » Sr Jan 18, 2017 8:02 pm

Začel s takim. Ne samo pleh na avtu, tud npr balkonsko ograjo itd itd. Parkrat skuril na njem diode, ker nisem uupoštval 10-90 uporabe pri max moči. :-)
Kar pa ni nek problem, klic v Lendavo in za da dva imaš nove. Za nek drobiž.

V glavnem ne vlečt dolgih varov brez resne pavze.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Sr Jan 18, 2017 9:22 pm

Jst sem bil popolni začetnik, oz. nekaj malega znanja z varjenjem z elektrodami. Potem sem kupil svoj prvi projekt in svoj prvi varilni aparat na žico. Sprva sem gledal za budget, kot ti...nekje do max.400eur...na koncu sem po pogovoru z parimi mojstri prišel do ugotovitve, da ne bom šparal in sem kupil Ceboro Tristar. Z njim je varjenje poezija, podajanje žice in ostalo je vodeno računalniško, glede na materjal izbiraš željeni program. Ok, res je da je varilni aparat še danes z enako ceno(kar smatram za kvaliteten izdelek), ampak moj je naredil že veliko, nobenh težav, tudi pri dolgotrajnem varjenju, in ima možnost varjenja po TIG postopku, če se odločih kdaj zanj.
Je pa cena kr vrtoglava, sploh za začetnika, ki ima ponavadi v glavi krpanje lukenj v pločevini svojega avtomobila...1.610 eur
http://www.varesi.si/trgovina/varilni-aparati/cebora/inverter-mmamigtig-cebora/cebora-298-tri-star-mig-1636m
Bom pa reku takole...če ti finance dopuščajo in če imaš željo po ustvarjanju tudi v dolgoročnem planu, potem reskiraj in kupi, ker ti ne bo žal.
Res je, da se da vse narediti tudi z tistim iz tvojega linka, razlika je le v komoditeti in dejstvu, da se gre za profi varilni aparat. :stari_pridiga: :wink: :lol:
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a game-on » Sr Jan 18, 2017 10:24 pm

Da bi le imel sredstva... tole je pa na žalost navtične milje iz mojega budgeta, ki sem ga namenil varilnemu aparatu. :|

Se pa trenutno še najbolj spogledujem z Iskrinim MIG 210L (rabljen). Bom jutri poklical osebo, ki ga prodaja in bomo videli, kaj bo rekel. Je precej daleč in se ne bi rad vozil za prazen nič. Imam pa še eno prošnjo, ali bi mi lahko kdo svetoval, kako oceniti, ali je z rabljenim varilnim aparatom vse v najlepšem redu? Me malce skrbi, da bom s svojo zaletavostjo in laičnostjo hitro obšel kakšne napake.

simoon
Prispevkov: 12
Pridružen: So Nov 22, 2014 11:30 am

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a simoon » Če Jan 19, 2017 8:06 am

http://www.varez.si/varilni-aparati/Var ... IG-IGBT250

Za zacetnika vrhunski. Mali kolut zice, lahek, odlicen za prenasanje, terene, itd. Ena faza, brez pregrevanja, brez okvar, prizges zmontiras in delas. Moznost tudi elektrod.

Pri temu aparatu se ne rabis sprasevat ce bo delov ali ne, brez problema svasas do 5, 6mm.

Lp


simoon
Prispevkov: 12
Pridružen: So Nov 22, 2014 11:30 am

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a simoon » So Jan 21, 2017 6:18 am

Rajš neki rablenga potem za tak denar in mocnejsega

sx4
Prispevkov: 46
Pridružen: Po Feb 02, 2015 5:17 pm

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a sx4 » So Jan 28, 2017 8:27 am

game-on napisal/-a:Zanima me kateri varilni aparat kupiti, da bo primeren za začetniška in potem nadaljevalna dela. Iščem predvsem nekaj s čimer bi lahko delal okrog vozila. Nekaj s čimer je možno variti pločevino do 5mm?
Kolikor sem bral je najboljša opcija MIG/MAG. TIG bi naj dajal lepše rezultate, vendar ni primeren za začetnika.

http://www.merkur.si/delavnica/stroji-in-naprave/varilni-aparati/mig-mag-varilnik-varstroj-varmig-1600-profimig
Kaj si mislite o tem?


Si že nabavil aparat?

Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a game-on » So Jan 28, 2017 9:54 am

Ne še. Bom pa ga sedaj čez vikend naročil, da se bom naslednji vikend, ko bo malo več časa, začel učiti varit.
Sem se pa odločil za 250A MIG/MAG/MMA.

http://www.bolha.com/stroji-orodja/elektro-stroji-orodja/varilni-aparati/mig-mag-mma-varilni-aparat-250a-230v-brez-plina-co2-1308182609.html
Tega.

Uporabniški avatar
jeep corporation
Prispevkov: 1310
Pridružen: Sr Nov 02, 2005 8:19 pm
Kraj: Skopo
Kontakt:

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a jeep corporation » So Jan 28, 2017 6:59 pm

kaj ni to kitajsko, al se motim?? raje iskra 210 rabljena pomoje
E×E 4×4 (Offroad, Hot Rod, V8 engine)
+386 40 697 872; +386 40 798 615
www.4x4exe.net

simoon
Prispevkov: 12
Pridružen: So Nov 22, 2014 11:30 am

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a simoon » So Jan 28, 2017 10:45 pm

Kitajc gor al pa dol, rajs to kup k pa tisto iskro...

Ps. Ubistvu cist isti k un NTF k sm ga jz prlimov. Samo da je ta kao nemška firma haha :)

sx4
Prispevkov: 46
Pridružen: Po Feb 02, 2015 5:17 pm

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a sx4 » Ne Jan 29, 2017 11:27 am

simoon napisal/-a:Kitajc gor al pa dol, rajs to kup k pa tisto iskro...

Ps. Ubistvu cist isti k un NTF k sm ga jz prlimov. Samo da je ta kao nemška firma haha :)


A imaš dejansko izkušnje s temi aparati ali govoriš na pamet. Meni tile kitajske kombinacije co2 in elektrode delujejo bol tko tko.

Dr Patrol;
Huda tale Cebora :moli: . Zanima pa me, če se pri daljšem varjenju kaj pregreva pištola?

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Ne Jan 29, 2017 7:46 pm

sx4 napisal/-a:Dr Patrol;
Huda tale Cebora :moli: . Zanima pa me, če se pri daljšem varjenju kaj pregreva pištola?
Kvečjemu se pregrejem jst :lol:
Pod resno...segreje se na območju šobe precej, ampak pri res daljšem varjenju...takrat je treba malo večkrat pošpricat šobo pa potem ni težav...vsaj jst jih do sedaj nisem imel. Do sedaj sem imel spej za šobo od http://www.varesi.si/trgovina/potro%C5%A1ni-materjal/spreji-teko%C4%8Dine/sprej-za-za%C5%A1%C4%8Dito-%C5%A1ob-binzel-400ml in sem z ni+jim bil zadovoljen
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

simoon
Prispevkov: 12
Pridružen: So Nov 22, 2014 11:30 am

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a simoon » Po Jan 30, 2017 12:41 pm

sx4 napisal/-a:
simoon napisal/-a:Kitajc gor al pa dol, rajs to kup k pa tisto iskro...

Ps. Ubistvu cist isti k un NTF k sm ga jz prlimov. Samo da je ta kao nemška firma haha :)


A imaš dejansko izkušnje s temi aparati ali govoriš na pamet. Meni tile kitajske kombinacije co2 in elektrode delujejo bol tko tko.

Dr Patrol;
Huda tale Cebora :moli: . Zanima pa me, če se pri daljšem varjenju kaj pregreva pištola?


Ze cca 10 let delam v varilstvu...

Pregrevanje pistole je pa drugace odvisno od amperaze s katero varis in odvisno kaksno pistolo imas. 150A, 250A...

Ce se pa pogovarjamo za debeline okoli 3mm, ce smo ze na offroad forumu in verjetno poba nebo delov zeleznih konstrukcij, ni treba sanjat o aparatih za jurja.

Lp

sx4
Prispevkov: 46
Pridružen: Po Feb 02, 2015 5:17 pm

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a sx4 » Po Jan 30, 2017 2:43 pm

simoon napisal/-a:
sx4 napisal/-a:
simoon napisal/-a:Kitajc gor al pa dol, rajs to kup k pa tisto iskro...

Ps. Ubistvu cist isti k un NTF k sm ga jz prlimov. Samo da je ta kao nemška firma haha :)


A imaš dejansko izkušnje s temi aparati ali govoriš na pamet. Meni tile kitajske kombinacije co2 in elektrode delujejo bol tko tko.

Dr Patrol;
Huda tale Cebora :moli: . Zanima pa me, če se pri daljšem varjenju kaj pregreva pištola?


Ze cca 10 let delam v varilstvu...

Pregrevanje pistole je pa drugace odvisno od amperaze s katero varis in odvisno kaksno pistolo imas. 150A, 250A...

Ce se pa pogovarjamo za debeline okoli 3mm, ce smo ze na offroad forumu in verjetno poba nebo delov zeleznih konstrukcij, ni treba sanjat o aparatih za jurja.

Lp



Saj ravno to me je zanimalo, ker na telih inverterskih co2-jih se mi zdijo precej švohne pištole.

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » To Jan 31, 2017 8:12 pm

Ko smo že ravno pri tej tematiki, bom še jst pristavil svoj pisker...
Kako pa je kaj z varilnimi maskami?
Mam namreč mal težav z avtomatskimi maskami... Prejšna Telwin je odpovedala po 2 letih, ko sem ju kupoval je bila več kot 80eur, potem sem kupil kitajsko za cca 40eur in tudi ta je zdržala natanko dve leti....potem pa mi enostavno baterije ne služijo več...predvidevam?
Dogaja se mi namreč, da mi maska sedaj, ko je v zadnjih izdihlajih, velikokrat sploh ne zatemni, ali pa zatemni u iber preveč? Oči imamo le ene, zato bom moral spet poiskat novo, ne vem pa, a naj kupim kako bolj profi v rangu 300eur, kjer obljubljajo menjavo baterij(pri cenejših se jih kao ne da, oz. so polnilne baterije pol maske), ali naj pač na dve leti odkartam 40eur za kitajca?

Ima kdo kak pameten predlog, oz razlago glede crkavanja maske?

P.S.
Danes je kolega varil z identično Telwin, kot sem jo imel jst...pa jo uporabljajo veliko manj kot jst in je tudi že nekaj let pri bajti, kolkor sem razumel... pa dela... ?
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

simoon
Prispevkov: 12
Pridružen: So Nov 22, 2014 11:30 am

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a simoon » Sr Feb 01, 2017 7:26 pm

sx4 napisal/-a:
simoon napisal/-a:
sx4 napisal/-a:
A imaš dejansko izkušnje s temi aparati ali govoriš na pamet. Meni tile kitajske kombinacije co2 in elektrode delujejo bol tko tko.

Dr Patrol;
Huda tale Cebora :moli: . Zanima pa me, če se pri daljšem varjenju kaj pregreva pištola?


Ze cca 10 let delam v varilstvu...

Pregrevanje pistole je pa drugace odvisno od amperaze s katero varis in odvisno kaksno pistolo imas. 150A, 250A...

Ce se pa pogovarjamo za debeline okoli 3mm, ce smo ze na offroad forumu in verjetno poba nebo delov zeleznih konstrukcij, ni treba sanjat o aparatih za jurja.

Lp



Saj ravno to me je zanimalo, ker na telih inverterskih co2-jih se mi zdijo precej švohne pištole.


Pištolo je najbolje zamenjati že ob nakupu za večjo, kar ni noben problem saj so priklopi enaki. Pištola iz tega oglasa (ki ga je nalimal game-on) je zgleda mb15, najbolš da jo zamenja za mb25. Razlika v ceni cca 20eur.


Dr.Patrol napisal/-a:Ko smo že ravno pri tej tematiki, bom še jst pristavil svoj pisker...
Kako pa je kaj z varilnimi maskami?
Mam namreč mal težav z avtomatskimi maskami... Prejšna Telwin je odpovedala po 2 letih, ko sem ju kupoval je bila več kot 80eur, potem sem kupil kitajsko za cca 40eur in tudi ta je zdržala natanko dve leti....potem pa mi enostavno baterije ne služijo več...predvidevam?
Dogaja se mi namreč, da mi maska sedaj, ko je v zadnjih izdihlajih, velikokrat sploh ne zatemni, ali pa zatemni u iber preveč? Oči imamo le ene, zato bom moral spet poiskat novo, ne vem pa, a naj kupim kako bolj profi v rangu 300eur, kjer obljubljajo menjavo baterij(pri cenejših se jih kao ne da, oz. so polnilne baterije pol maske), ali naj pač na dve leti odkartam 40eur za kitajca?

Ima kdo kak pameten predlog, oz razlago glede crkavanja maske?

P.S.
Danes je kolega varil z identično Telwin, kot sem jo imel jst...pa jo uporabljajo veliko manj kot jst in je tudi že nekaj let pri bajti, kolkor sem razumel... pa dela... ?


hm.... najbolj sem zadovoljen z masko Balder, zlata vredna, se pa sorazmerno pri nas uporablja tudi eno cheap sh**t masko za cca 80eur kupljena v PRIT v lj. Pa ni slaba, sploh ne, odlicno deluje, hiter preklop, lahka,... nevem pa kok časa bo delala. Trenutno že ene 2 leti, nevem pa ali se menjajo baterije ali polni ali nič. Morem preverit. Mislim pa da ima polnjenje s sončnimi celicami tako kot Balderjeva.

Mi je pa čudno da ti je tako hitro crknila..menjava baterij pa ni mogoča? Polnjenje s sončnimi celicami nimaš?

http://www.varesi.si/trgovina/catalog/avtomatske-maske/avtomatske-varilne-maske-jackson-safety-balder/avtomatske-maske-jackson-safety-balder

Za 70eur pa ima polnjenje. Ma da dela :)

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Sr Feb 01, 2017 7:50 pm

Imam točno to iz linka iz točno te trgovine...
http://www.ipo-tools.com/avtomatska-varilna-maska-lyg-8530a-skeleton
Torej ima tudi celice...ampak žal...ne traja...isto je prejšnja telwin imela celice in na isti način vzela konec v istem časovnem razponu. Masko večkrat očistim z suho krpo, da so celice vedno čiste.
Prejšnjo Telwin sem razstavil, notri sta bile dve ploščati bateriji, ki sta bili zacinjeni in kao nezamenljive...probal sem, a bi moral dobiti ustrezne polnilne baterije, pa sem obupal in šel raje po novo masko :lol:

Nevem...moram razmislit... ali probat srečo še enkrat z tole (ker drugače sem bil zelo zadovoljen z njo - ima nastavitev zatemnitve, občutljivost in trajanje zatemnitve) ali pa kupiti nekaj dražjega. Nekje sem našel masko za dobrih 100 eur, kjer piše da ima zamenljive baterije.

Po eni strani masko potrebujem precej pogosto, po drugi... tudi tista za 50eur je delala do sedaj bp.
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si


janezsko
Prispevkov: 42
Pridružen: Sr Jun 18, 2008 1:38 pm
Kraj: celje

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a janezsko » Sr Feb 01, 2017 8:25 pm

ne špraj pri maski ker oči imaš šamo ene ....malo poogolaj kaj priporočajo profesionalni varilci....

Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a adormi11 » Sr Feb 01, 2017 8:35 pm

http://www.trgovina-frama.si/sl/Elektro ... lna_maska/
Jaz sem zdaj to nabavo, sem mel prej dve "poceni", ko se baterije niso dale zamenjat, sem jih vmes tud na sonce postavlal, pa sta vseeno zatajili.
verjetno je problem v tem, da sonce v delavnico ne pride in ko je enkrat vgrajena baterija čist prazna, je več ne moreš napolnit.
Ta nova ma dve ploščati bateriji in sta čist enostavno za zamenjat.

Mr.G.
Prispevkov: 58
Pridružen: Ne Jul 10, 2011 5:34 pm

Re: Varilni aparat za začetnika

OdgovorNapisal/-a Mr.G. » Sr Feb 01, 2017 9:21 pm

Naslednji tedn grem po tegale:
http://www.varesi.si/trgovina/varilni-a ... m-synergic

Doug časa sm tuhtal a ja al ne. Po pogovoru z kolegom varilcem je reku: Ne kupuj pocen zadev. Seveda je odsvetoval Iskro, ker je kitajc!!! Včasih je bila kvaliteta zadnjih ~ 5 let, pa brezveze.
Potl pa use zašvasat...


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 34 gostov