Alternator

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Alternator

OdgovorNapisal/-a adormi11 » Ne Jan 13, 2019 5:38 pm

mam en problem, pred nekaj dnevi sem drva delal in seveda kar nekaj uporabljal vitlo. Predvčeraj pa je alternator dušo spustil.
Zaenkrat mam samo 90a baterijo.
Zdaj sem kupo 100a alternator, prej je bil menda 80a al pa še manj.
Zanima me, bom s tem rešo problem skurjenega alternatora ob vitlanju, ali bi pomagala dodatna baterija (če ja, kak jo pol vezat)
Vitlo uporabljam samo za delo v gozdu kake tri do štiri ure letno, polna obremenitev mogoče vsega skup 15 minut letno, ostalo z vitlo samo našpanam in ploh odšlepam.
Avto je hilux 3.0 avt.

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Ne Jan 13, 2019 6:42 pm

Dvomim, da je vzrok odpovedi alternatorja ravno uporaba vitla. Vitel obremenjuje baterijo in ne alternatorja direkt. Torej, v najslabšem primeru boš relativno hitro izpraznil akumulator, ker ga alternator ne uspe dovolj hitro napolniti.
Tudi pri uporabi vitla, je pametno če po enem vleku celotne dolžine vrvi/jeklenice, malce pustiš zadevi da se ohladi(vitel) in v tem času, se bo tudi baterija malce napolnila.

Torej še enkrat... prej bo odpovedal akumulator (sploh dolgoročno, če je navaden) kot pa alternator.
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Hribovc
Prispevkov: 481
Pridružen: Po Nov 30, 2015 12:46 pm

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a Hribovc » Ne Jan 13, 2019 11:30 pm

Tudi jaz nekajkrat letno povitlam tistih nekaj hlodov za kurjavo, pa nekajkrat letno avto iz snežnega zameta (burja pač), pa mi v devetih letih še ni odpovedal alternator. Najbrž je šlo zgolj za naključje...

Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a adormi11 » Po Jan 14, 2019 6:17 am

To je že drugi alternator, ki mi je odpovedal teden do dva po delu v gozdu. Prvi pred petimi leti, drugi pa zdaj.
Zaradi tega sem bil prepričan, da je zaradi vitle. Mogoče je res samo naklučje.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Jan 14, 2019 7:32 am

Koliko močan akumulator imaš? Kje je postavljen alternator? Če je čisto na dnu motorja, potem ga lahko tudi svinjarija uniči, ker stalno leti vanj.

A ima hilux res samo 80A alternator? Že Subaru Outback avtomatik iz leta 2003 ima 110A alternator, pa še čisto na vrhu mašine je postavljen, tako da smeti niti ne letijo vanj.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a adormi11 » Po Jan 14, 2019 5:45 pm

akumolator je 90a, alternator pa je nekje na sredini motorja.
Toyotin alternator je 85a, jaz pa sem mel že menjanega, na tem pa ne piše kak je močen.
Slika
na tej sliki sem označo kaj mi je skurlo
ščetke so skurjene in mesing obročki, ki so na rotoru so dol padli

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » To Jan 15, 2019 8:48 pm

Ja, sej to ponavadi odpove na alternatorju...ali regler (na sliki drugi z desne) ali diode (na sliki 4 z desne).
Koliko km pa si naredil z avtom v teh 5 letih, odkar ti je odpovedal zadnji?
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » To Jan 15, 2019 8:54 pm

Nebivedu napisal/-a:Če je čisto na dnu motorja, potem ga lahko tudi svinjarija uniči, ker stalno leti vanj.


No ja, ležaji so ponavadi zaprtega tipa, elektronski deli zaliti, med ščetke in rotor pa tudi težko zaide kakšna snov, ki bi bila tako abrazivna, da bi zadevo uničila na hitro... se pa z leti obrabi in ja, ne mormo rečt, da umazanija ravno dobre dene.
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a adormi11 » To Jan 15, 2019 9:30 pm

Dr.Patrol napisal/-a:Ja, sej to ponavadi odpove na alternatorju...ali regler (na sliki drugi z desne) ali diode (na sliki 4 z desne).
Koliko km pa si naredil z avtom v teh 5 letih, odkar ti je odpovedal zadnji?


Okoli 80-90kkm

Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a adormi11 » Če Jan 17, 2019 7:02 pm

Alternator zamenjan, je precej večji od starega, zdaj sem dal 100a-skega not. Po premeru je ene 2-3 cm večji premer.
Upam da bo ta kaj več vzdržal.
Prejšnjimi je pred dvema letoma vmes nehal polnit enih 30km, pol pa je blo vse normalno naprej (se mi je med vožnjo prižgala lučka za akumolator, pol pa še za motor, po okoli 30 km pa sta obe ugasnili), doma sem pol takoj zmeril, kolko mi polni, pa je blo normalno 14 voltov.
Zdaj tanovi mi tudi polni 14,2V, kar se mi zdi čist normalno.

Uporabniški avatar
Dardaj
Prispevkov: 505
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 6:03 pm
Kraj: Visoko
Kontakt:

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a Dardaj » Pe Jan 18, 2019 10:48 pm

Predenj vržeš stari alternator stran, ga daj obnoviti. Pa ga imej na lagerju ali pa prodaj :)
Jaz sem tako že rešil alternator od svojega Isuzuta, pa tudi VW -ja.

Uporabniški avatar
adormi11
Prispevkov: 118
Pridružen: Ne Feb 19, 2012 5:54 pm

Re: Alternator

OdgovorNapisal/-a adormi11 » Ne Jan 20, 2019 3:00 pm

Sem itak mel v planu to naredit


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 46 gostov