Večje gume in točnost števca hitrosti

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

Večje gume in točnost števca hitrosti

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Sr Maj 29, 2019 6:59 pm

Ker se z menjavo originalne dimenzije gum z večjimi spremenijo tudi vrednosti odčitane hitrosti na števcu in posledično napačno merjenje prevoženih kilometrov me zanima, kako (če sploh) ste tisti, ki ste namontirali dosti večje gume od originala (recimo Patrol, kjer imate nekateri veliko večje gume od originalnih) to rešili in kje ( ali se zanašate na GPS)?

Šel bi iz 265/70R17 (sedaj števec kaže točno hitrost) na 285/70R17.

Ali obstaja kakšno podjetje, ki skalibrira števec, da kaže zopet prave vrednosti?
Ker po logiki, če bi hotel gume homologirat, bi skoraj sigurno poleg vseh papirjev potreboval še potrdilo, da števec kaže točne vrednosti.

lp,
Jure

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Večje gume in točnost števca hitrosti

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Sr Maj 29, 2019 7:12 pm

Preverjeno za homologacijo večjih pnevmatik ne potrebuješ takšnega potrdila. Potrebuješ tehnično poročilo o predelavi vozila in pa homologacijski papir, kjer je navedeno, da so namontirane pnevmatike in platišča skladna z navodili proizvajalca.

Patrol Y60 nima elektronskega števca, zato se nikoli niti nisem mučil z kalibracijo. Nekako sem v kombinaciji z GPSjem naštudiral dejanske vrednosti na števcu. Glede na to, da avto skoraj izključno uporabljam samo za potovanja in izlete, v 99% uporabljam in se zanašam na GPS. Tako glede hitrosti, kot glede prevoženih kilometrov.
Mogoče v info., kilometer števec pri meni laže natanko 20%.
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
game-on
Prispevkov: 283
Pridružen: Ne Okt 31, 2010 10:17 pm
Kraj: Ptuj

Re: Večje gume in točnost števca hitrosti

OdgovorNapisal/-a game-on » Sr Maj 29, 2019 9:03 pm

Pri določenih avtomobilih, kjer merilnik hitrosti hitrost razbira s pomočjo zobnika na koncu menjalnika, se lahko samo zobnik zamenja za manjšega.

Primer s slikicami:
https://forum.ih8mud.com/threads/speedometer-correction-by-t-case-gear-change.480939/post-6624500

Primer za Patrola Y61:
https://www.patrol4x4.com/forum/nissan-patrol-gu-gr-y61-10/correct-way-calibrate-your-speedo-7001/

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

Re: Večje gume in točnost števca hitrosti

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Če Maj 30, 2019 10:32 am

Dr.Patrol napisal/-a:Preverjeno za homologacijo večjih pnevmatik ne potrebuješ takšnega potrdila. Potrebuješ tehnično poročilo o predelavi vozila in pa homologacijski papir, kjer je navedeno, da so namontirane pnevmatike in platišča skladna z navodili proizvajalca.



Skladna z navodili proizvajalca avtomobila ali proizvajalca pnevmatik in platišč?

game-on napisal/-a:Pri določenih avtomobilih, kjer merilnik hitrosti hitrost razbira s pomočjo zobnika na koncu menjalnika, se lahko samo zobnik zamenja za manjšega.

Primer s slikicami:
https://forum.ih8mud.com/threads/speedometer-correction-by-t-case-gear-change.480939/post-6624500

Primer za Patrola Y61:
https://www.patrol4x4.com/forum/nissan-patrol-gu-gr-y61-10/correct-way-calibrate-your-speedo-7001/


To sem zasledil v oddaji Wheeler Dealers, ko je Chaina to parkrat rešil prav z menjavo zobnička, zato sem tudi vprašal ampak se je ubadal s precej starimi avtomobili.

lp

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

Re: Večje gume in točnost števca hitrosti

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Če Maj 30, 2019 1:26 pm

Homologacija oz TUV papirji morajo navajati, da so montirane pnevmatike in platišča ustrezna tudi za tvoj tip vozila.
Pnevmatike morejo poleg tega imeti nekje na bočnici oznako E, mislim da E4, platišče pa mora imeti nekje vtisnjene številke. Pnevmatike tudi ne smejo gledati izpod blatnikov, oz. mislim da ne sme gledati tekalna površina.
Meni je poslikal dimenzijo gum, E oznako, potrebno je bilo odstranit eno platišče, da sva poslikala številke na notranji strani in potem še celoten avto iz dveh strani.
Ne glede na to, koliko domenzij je vpisanih na homologacijskem papirju pa lahko v kartonček vpišeš samo dimenzijo, katero imaš nameščeno na avtomobilu.
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 47 gostov